Matrix Games Forums

To End All Wars: Mountain InfantryPandora: Eclipse of Nashira Announced! Deal of the Week: Command Ops goes half price!New Fronts are opening up for Commander: The Great WarCharacters of World War 1Sign of for the Pike and Shot Beta!More Games are Coming to Steam! Return to the Moon on October 31st! Commander: The Great War iPad Wallpapers Generals of the Great War
Forums  Register  Login  Photo Gallery  Member List  Search  Calendars  FAQ 

My Profile  Inbox  Address Book  My Subscription  My Forums  Log Out

For the Purists September 9. 1939

 
View related threads: (in this forum | in all forums)

Logged in as: Guest
Users viewing this topic: none
  Printable Version
All Forums >> [New Releases from Matrix Games] >> World in Flames >> For the Purists September 9. 1939 Page: [1] 2 3   next >   >>
Login
Message << Older Topic   Newer Topic >>
For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 2:15:17 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
Included are the names of the setup maps the ships for "World in Flames: Global war".

British and Dominion Royal Navies September 3, 1939

Light Cruiser HMS Edinburgh (16) scenario book says it’s a Heavy Cruiser
* FAA – Fleet Air Arm

Scapa Flow, Scotland
Home Fleet (Admiral Sir C.M. Forbes Flagship: Battleship HMS Nelson (28))
Antiaircraft Light Cruiser HMS Calcutta (D82) Europe Map


1st Battle Squadron
Battleship HMS Royal Sovereign (05) Europe Map
Battleship HMS Ramillies (07) Europe Map
Battleship HMS Royal Oak (08) Europe Map
Battleship HMS Nelson (28) Europe Map
Battleship HMS Rodney (29)(702 Squadron FAA 1x Fairey Swordfish Mk. I Floatplane) Europe Map


Battle Cruiser Squadron
Battleship HMS Repulse (34)(705 Squadron FAA (2x Fairey Swordfish Mk. I Floatplane) Europe Map
Battleship HMS Hood (51) Europe Map
Battleship HMS Renown (72) 09/02/39 departed Portsmouth 09/04/39 arrived Scapa Flow, Scotland Europe Map


18th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Aurora (12) (Rear-Admiral R.H.C. Hallifax commander 18th Cruiser Squadron and Rear-Admiral, Destroyers) Europe Map
Light Cruiser HMS Sheffield (24) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map
Light Cruiser HMS Belfast (35) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map
Light Cruiser HMS Edinburgh (16) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map
Light Cruiser HMS Norfolk (78) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map
Light Cruiser HMS Newcastle (76) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map


1st Minesweeper Flotilla
Minesweeper HMS Bramble (J11)
Minesweeper HMS Hazard (J02)
Minesweeper HMS Speedy (J17)
Minesweeper HMS Britomart (J22)
Minesweeper HMS Hebe (J24)
Minesweeper HMS Sharpshooter (J68)
Minesweeper HMS Seagull (J85)


Fleet Target Service
Minesweeper HMS Centurion (Target Ship)
Destroyer HMS Shikari (D85)
Destroyer HMS Sabre (H18)
Destroyer HMS Guardian (D92)


Admiralty Drifters
Patrol Escort HMS Cloud (PE)
Patrol Escort HMS Coldsnap (PE)
Patrol Escort HMS Fumarole (PE)
Patrol Escort HMS Halo (PE)
Patrol Escort HMS Harmattan (PE)
Patrol Escort HMS Horizon (PE)
Patrol Escort HMS Leeward (PE)
Patrol Escort HMS Lunar Bow (PE)
Patrol Escort HMS Mist (PE)
Patrol Escort HMS Noontide (PE)
Patrol Escort HMS Seabreeze (PE)
Patrol Escort HMS Shower (PE)
Patrol Escort HMS Sheen (PE)
Patrol Escort HMS Whirlpool (PE)


Vice-Admiral, Aircraft Carriers (Vice-Admiral L.V. Wells; Flagship: Aircraft Carrier HMS Ark Royal (91))

Aircraft Carrier HMS Ark Royal (91) Europe Map
800 Squadron FAA (6x Skua II fighter/dive-bomber, 3x Blackburn B-25 Roc fighter)
803 Squadron FAA (6x Skua II fighter/dive-bomber, 3x Blackburn B-25 Roc fighter)
810 Squadron FAA (12x Fairey Swordfish Torpedo/Bomber)
820 Squadron FAA (9x Fairey Swordfish Torpedo/Bomber)
821 Squadron FAA (9x Fairey Swordfish Torpedo/Bomber)

Aircraft Carrier HMS Furious (47) Europe Map

Aircraft Carrier (Seaplane) HMS Pegasus (CVS)


Rear Admiral, Destroyers (Rear Admiral R.H.C. Hallifax commander 18th Cruiser Squadron and Rear-Admiral, Destroyers)
Destroyer Tender HMS Greenwich (F10)

6th Destroyer Flotilla
Destroyer Division 11
Destroyer HMS Matabele (F26)
Destroyer HMS Ashanti (F51)
Destroyer HMS Mashona (F59)
Destroyer HMS Somali (F33)

Destroyer Division 12
Destroyer HMS Punjabi (F21)
Destroyer HMS Tartar (F43)
Destroyer HMS Bedouin (F67)
Destroyer HMS Eskimo (F75)


8th Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Faulknor (H62)
Destroyer Division 15
Destroyer HMS Foxhound (H69)
Destroyer HMS Fearless (H67)
Destroyer HMS Fury (H76)
Destroyer HMS Forester (H74)

Destroyer Division 16
Destroyer HMS Foresight (H68)
Destroyer HMS Fortune (H70)
Destroyer HMS Fame (H78)
Destroyer HMS Firedrake (H79)



Dundee, Scotland
Rear-Admiral, Submarines (Rear-Admiral B.C. Watson HQ: Aberdour, England)

2nd Submarine Flotilla
Submarine Tender HMS Forth (F07)
Submarine HMS Triton (N15)
Submarine HMS Triumph (N18)
Submarine HMS Thistle (N24)
Submarine HMS Oxley (55P)
Submarine HMS Sturgeon (N73)
Submarine HMS Swordfish (N61)
Submarine HMS Seahorse (98S)
Submarine HMS Starfish (19S)
Submarine HMS Seawolf (N47)
Submarine HMS Spearfish (N69)
Submarine HMS Sterlet (N22)
Submarine HMS Sunfish (N81) refitting until 10/18/39
Submarine HMS Triad (N53) working up until 09/16/39
Submarine HMS Trident (N52) working up until 10/01/39
Submarine HMS Tribune (N78) working up until 10/17/39
Submarine HMS Truant (N68) working up until 10/30/39



Blyth, England
6th Submarine Flotilla
Submarine Tender HMS Titiana (F32)
Submarine HMS Havant (H32) on patrol since 08/31/39
Submarine HMS (L26) on patrol since 08/31/39
Submarine HMS (L27) on patrol since 08/31/39
Submarine HMS Undine (N48) on patrol since 08/31/39
Submarine HMS Unity (N66) on patrol since 08/31/39
Submarine HMS Ursula (N59) on patrol since 08/31/39



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rosyth, Scotland
Rosyth Command (Vice-Admiral C.G. Ramsey)
Auxiliary Minesweeper HMS Dee (T20) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS James Ludford (T16) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Ohm (FY561) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Thomas Altoft (FY552) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Gunner (FY568) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Flanders (FY600) outfitting

Admiral Superintendent, Rosyth Dockyard

Kings Harbourmaster Cromarty

Liaison Officer for RN and MN Duties

Rosyth Sub-Command

Humber Sub-Command


Rosyth Escort Force (Captain R. Kerr commander Rosyth Escort Force and Convoy C)
Destroyer Tender HMS Cochrane (F08)
15th Destroyer Flotilla
Destroyer Division 29
Destroyer HMS Broke (D83) on patrol since 09/01/39
Destroyer HMS Wanderer (D74) on patrol since 09/01/39
Destroyer HMS Whitehall (D94) on patrol since 09/01/39
Destroyer HMS Witch (D89) on patrol since 08/31/39

Destroyer Division 30
Destroyer HMS Wolverine (D78)
Destroyer HMS Witherington (D76)
Destroyer HMS Volunteer (D71)
Destroyer HMS Verity (D63)


Convoy C
Destroyer HMS Wallace (L64)
Destroyer HMS Valorous (L00) on patrol Pentland Firth, Scotland since 09/02/39
Destroyer HMS Whitley (L23) on patrol since 09/03/39
Patrol Sloop HMS Pelican (L86) on patrol since 09/03/39
Patrol Sloop HMS Bittern (L07)
Patrol Sloop HMS Enchantress (L56) on patrol Pentland Firth, Scotland since 09/02/39
Patrol Sloop HMS Hastings (L27) Refitting at Plymouth, England until 09/03/39


3rd Antisubmarine Group
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Amethyst (T12)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Agate (T87)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Jasper (T14)


Glasgow, Scotland
Clyde Sub-Command


Stornoway, Scotland
Stornoway Sub-Command


Aberdeen, Scotland
Aberdeen Sub-Command


Invergordon, Scotland
Cromarty Sub-Command


Newcastle, England
Newcastle Sub-Command



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chatham, England
Nore Command (Admiral Sir Henry J. Studholme-Brownrigg)
Admiral Superintendent Chatham Dockyards
Heavy Cruiser HMS London (69) rebuilding since 03/15/39 Repair Pool
Light Cruiser HMS Curacoa (D41) rearming as Antiaircraft Cruiser until 01/26/40 Repair Pool
Destroyer HMS Campbell (D60) refitting until 02/12/40
Destroyer HMS Worcester (D96) refitting until 05/04/40
Destroyer HMS Vivien (D33) rearming as fast escort until 10/07/39
Destroyer HMS Valentine (D49) rearming as fast escort; pennant number will change to (L49) upon completion on 09/27/39
Destroyer HMS Wolfhound (D56) rearming as fast escort until 05/02/40

Nore Submarine Command

Commodore Royal Navy Barracks


Sheerness, England
Admiral Superintendent Sheerness Dockyards
Auxiliary Minesweeper HMS Darnett Ness (FY 542) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Grampian (FY 546) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Lady Enid (FY 547) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Northcoates (FY 548) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Mastiff (T10) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Oak (T 54) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Myrtle (T 91) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Larch (T 96) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Tamarisk (T 97) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Rifnes (no pennant number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Dromio (H 94) outfitting


Elements of 5th Minesweeper Flotilla
Minesweeper HMS Sphinx (J69)
Minesweeper HMS Niger (J73)
Minesweeper HMS Salamander (J86)


8th Minesweeper Flotilla
Auxiliary Minesweeper HMS Syringa (T55)
Auxiliary Minesweeper HMS Cypress (T09)
Auxiliary Minesweeper HMS Cedar (T01)
Auxiliary Minesweeper HMS Holly (T19)



Dover, England
Auxiliary Minesweeper HMS Oyama (FY 500) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Osama (no penent number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Sata (no penent number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Aragonite (no penent number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Cape Barracouta (4.122) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Eastcoates (FY 1771) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Runswick Bay (FY 750) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS St Melante (FY 753) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Chalcedony (4.124) outfitting

Dover Submarine Command


19th Destroyer Flotilla
Destroyer Division 37
Destroyer HMS Basilisk (H11)
Destroyer HMS Beagle (H30)
Destroyer HMS Boreas (H77)

Destroyer Division 38
Destroyer HMS Blanche (H47)
Destroyer HMS Brazen (H80)
Destroyer HMS Brilliant (H84)
Destroyer HMS Boadicea (H65)


Elements of 5th Minesweeper Flotilla
Minesweeper HMS Harrier (J71)
Minesweeper HMS Hussar (J82)
Minesweeper HMS Skipjack (J38)



Dundee, Scotland
Auxiliary Minesweeper HMS Hawthorn (T 32) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Willow (T 66) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Windward Ho (FY 574) outfitting



Ipswich, England
Captain in Charge, Harwich

Harwich Submarine Command

Elements of 5th Minesweeper Flotilla
Minesweeper HMS Halcyon (J42)
Minesweeper HMS Selkirk (J18)
Minesweeper HMS Speedwell (J87)



London, England
Liaison Officer For R.N. & M.N. Duties



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Portsmouth, England
Portsmouth Command (Admiral Sir W.M. James)
Destroyer HMS Scimitar (H21) RAF Reconnaissance duties
Auxiliary Minesweeper HMS Lilac (T26) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Colne (T17) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Boyne (T29) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Doon (T35) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Beech (T44) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Berberis (T46) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Hornbeam (T53) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Alder (T81) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Sasebo (FY 828) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Hatsuse (FY 1749) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Yashima (FY 1894) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Noniwa (no pennant number found ) outfitting


Vice-Admiral Commanding H.M. Yachts


Admiral Superintendent Portmouth Dockyards
Heavy Cruiser HMS Suffolk (55) refitting until 09/23/39 Repair Pool
Destroyer HMS Sardonyx (H26) 09/02/39 departed Portsmouth, England for Dundee, Scotland
Destroyer HMS Skate (H21) tender to HMS Vernon - a torpedo-training establishment of the Royal Navy
Destroyer HMS Saladin (H21) requiring boiler re-tubing
Destroyer HMS Viniera (H21) rearming as escort ship until 09/23/39
Destroyer HMS Ambuscade (H21) refitting until 05/27/40
Destroyer HMS Winchester (H21) rearming as escort ship until 04/09/40
Destroyer HMS Weston (H21) rearming as escort ship until 06/08/39
Destroyer HMS Jason (H21) surveying ship refitting until 09/27/39


Commodore Royal Navy Barracks


Portsmouth Submarine Command


16th Destroyer Flotilla
Destroyer Division 31
Destroyer HMS Veteran (D72)
Destroyer HMS Wren (D88)

Destroyer Division 32
Destroyer HMS Vansittart (D64)
Destroyer HMS Wyvern (D66)
Destroyer HMS Venomous (D75)

Destroyer Division 36
Destroyer HMS Amazon (D39)
Destroyer HMS Achates (H12)
Destroyer HMS Anthony (H40)
Destroyer HMS Arrow (H42)


Captain, Antisubmarine Forces
1st Motor Anti-submarine Flotilla
Motor Antisubmarine Vessel HMS PA1
Motor Antisubmarine Vessel HMS PA2
Motor Antisubmarine Vessel HMS PA3
Motor Antisubmarine Vessel HMS PA4
Motor Antisubmarine Vessel HMS PA5

1st Anti-submarine Group
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Basset (T68)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Sapphire (T27)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Topaze (T40)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Tourmaline (T42)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Turquoise (T45)



Southampton, England
Liaison Officer For R.N. & M.N. Duties



Gosport, England
5th (training) Submarine Flotilla
Submarine Tender HMS Dwarf (T92)
Submarine HMS Oberon (N21)
Submarine HMS H28
Submarine HMS H31
Submarine HMS H33
Submarine HMS H34
Submarine HMS H44
Submarine HMS H49
Submarine Thames (N71) refitting at Plymouth until 06/15/40
Submarine HMS H43 refitting at Sheerness until 10/07/39
Submarine HMS H50 refitting at Sheerness until 10/14/39
Submarine HMS L23 refitting at Plymouth until 09/39



Yarmouth, England
Auxiliary Minesweeper HMS Clythness (FY 1596) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Ebor Wyke (FY 1601) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Lord Grey (FY 1593) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Lord Irwin (FY 1617) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Lord Inchcape (FY 1611) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Artic Hunter (FY 1614) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Earl Kitchener (FY 1633) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS King’s Grey (4.87) outfitting



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Devonport, England
Western Approaches (Admiral Sir M.E. Dunbar-Nasmith)
Destroyer HMS Sturdy (H28)
Admiral Superintendent of Dockyards
Commodore Royal Navy Barracks
Devonport Submarine Command



Belfast, Northern Ireland
Belfast Submarine Command



Cardiff, England
Cardiff Submarine Command



Plymouth, England
Destroyer HMS Vega (D52) rearming as escort ship until 11/27/39
Destroyer HMS Westminster (D45) rearming as escort ship until 01/08/40
Destroyer HMS Montrose (D01) refitting until 09/06/39
Destroyer HMS Valentine (D49) rearming as escort ship until 03/28/40
Patrol Escort HMS Stork (L81) refitting until 09/09/39
Submarine HMS Thetis (11T) refitting after salvage and rebuilding until 11/01/40

11th Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Mackay (D70)
Destroyer Division 21
Destroyer HMS Walpole (D41) 09/02/39 departed Plymouth, England for the Clyde, Scotland
Destroyer HMS Vanquisher (D54)
Destroyer HMS Winchelsea (D46)
Destroyer HMS Walker (D27)

Destroyer Division 21
Destroyer HMS Versatile (D32)
Destroyer HMS Vimy (D33)
Destroyer HMS Whirlwind (D30)
Destroyer HMS Warwick (D25)


12th Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Exmouth (H02) 09/03/39 departed Portland, England
Destroyer Division 23
Destroyer HMS Electra (H27) 09/02/39 departed Portland, England
Destroyer HMS Eclipse (H08)

Destroyer Division 24
Destroyer HMS Escort (H66) 09/02/39 departed Portland, England
Destroyer HMS Escapade (H17) 09/03/39 departed Portland, England
Destroyer HMS Encounter (H10) 09/02/39 departed Portland, England


17th Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Keith (D06)
Destroyer Division 33
Destroyer HMS Venetia (D53)
Destroyer HMS Vanessa (D29)
Destroyer HMS Wessex (D43)
Destroyer HMS Viscount (D92)

Destroyer Division 34
Destroyer HMS Vesper (D55)
Destroyer HMS Wakeful (H88)
Destroyer HMS Vivacious (D36)
Destroyer HMS Windsor (D42)


6th Minesweeper Flotilla
Auxiliary Minesweeper HMS Sycamore (T37)
Auxiliary Minesweeper HMS Magnolia (T31)
Auxiliary Minesweeper HMS Laurel (T29)
Auxiliary Minesweeper HMS Arcanes (no pennant number found) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Radnor Castle (FY 511) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Brecon Castle (FY 507) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Clyne Castle (FY 508) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Conway Castle (FY 509) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Cardiff Castle (FY 512) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Caerphilly Castle (no pennant number found) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Blackwater (T04) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Kennet (T78) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS British (FY 506) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Courtier (FY 592) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Erimo (FY 569) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Avona (no pennant number found) outfitting



Falmouth, England
Falmouth Submarine Command (HQ: Falmouth, England)



Liverpool, England
Liaison Officer For R.N. & M.N. Duties (HQ: Liverpool, England)
Liverpool Submarine Command (HQ: Liverpool, England)



Milford Haven, Wales
Milford Haven Submarine Command (HQ: Milford Haven, Wales)



Convoy B
Patrol Sloop HMS Kittiwake (L30) 09/03/39 departed Holyhead, Wales for Liverpool, England
Patrol Sloop HMS Puffin (L52) 09/03/39 departed Holyhead, Wales for Liverpool, England
Patrol Sloop HMS Mallard (L42) 09/03/39 departed Holyhead, Wales for Liverpool, England
Patrol Sloop HMS Widgeon (L62)
Patrol Sloop HMS Kingfisher (L70)
Patrol Sloop HMS Sheldrake (L06)



Portsmouth, England
Destroyer HMS Vanoc (H33) (from Destroyer Division 21) refitting until 10/14/39



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Humber, England
Humber Force (Vice Admiral Sir GFB Edwards-Collins commanding Humber Force and 2nd Cruiser Squadron)
Auxiliary Minesweeper HMS Garry (T78)
Auxiliary Minesweeper HMS Liffey (T81)
Auxiliary Minesweeper HMS Buckingham (Z 121) (no pennant number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Glen Kidson (4.556) (no ship this name or pennant number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Sandringham (FY 598) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Malayan (no pennant number) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS Lune (FY 588) outfitting
Auxiliary Minesweeper HMS S.T. Fane (FY 575) outfitting

2nd Cruiser Squadron 09/01/39 departed Humber, England for patrol off Norway
Light Cruiser HMS Southampton (83) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map
Light Cruiser HMS Glasgow (21) (712 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map


7th Destroyer Flotilla
Destroyer Division 13
Destroyer HMS Jervis (F00) (7th Destroyer Flotilla) 09/01/39 departed Humber, England for patrol off Norway
Destroyer HMS Javelin (F61) 09/01/39 departed Humber, England for patrol off Norway
Destroyer HMS Jersey (F72) 09/01/39 departed Humber, England for patrol off Norway

Destroyer Division 14
Destroyer HMS Echo (H23)
Destroyer HMS Jakal (F22) 09/01/39 departed Humber, England for patrol off Norway
Destroyer HMS Janus (F53)
Destroyer HMS Juno (F46)


Grimsby, England
Destroyer HMS Jupiter (F85) (from Destroyer Division 13)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Portland, England
Channel Force (Rear Admiral L.E. Holland; Flagship: Battleship HMS Resolution (09))
Light Cruiser HMS Ceres (D59) Europe Map
Light Cruiser HMS Caradoc (D60) Europe Map
Light Cruiser HMS Cairo (D87) Europe Map

Aircraft Carrier HMS Courageous (50) Europe Map
811 Squadron FAA (13x Fairey Swordfish Mk.1 Torpedo-bomber)
822 Squadron FAA (13x Fairey Swordfish Mk.1 Torpedo-bomber)

Aircraft Carrier HMS Hermes (I95) Europe Map
814 Squadron FAA (12x Fairey Swordfish Mk.1 Torpedo-bomber)


3rd Battle Squadron
Battleship HMS Resolution (09) (702 Squadron FAA 2x Fairey Swordfish Mk.1 Floatplane) (Flagship: Channel Force and 3rd Battle Squadron) Europe Map
Battleship HMS Revenge (06) Europe Map


18th Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Kempenfeldt (no pennant number found)
Destroyer Division 35
Destroyer HMS Acasta (H09)
Destroyer HMS Antelope (H36)
Destroyer HMS Ardent (H41)
Destroyer HMS Acheron (H45)

Destroyer Division 36 (detached to Portsmouth Command)
Destroyer HMS Amazon (D39)
Destroyer HMS Achates (H12)
Destroyer HMS Anthony (H40)
Destroyer HMS Arrow (H42)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Scapa Flow, Scotland
Northern Patrol (Vice Admiral Sir M.K. Horton; Flagship: Light Cruiser HMS Effingham (I98))

7th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Diomede (I92) Europe Map
Light Cruiser HMS Dragon (D46) Europe Map
Light Cruiser HMS Calypso (D61) Europe Map
Light Cruiser HMS Caledon (D53) Europe Map

12th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Effingham (I98) Europe Map
Light Cruiser HMS Cardiff (D58) Europe Map
Light Cruiser HMS Dunedin (I93) Europe Map
Light Cruiser HMS Emerald (D66) Europe Map
Light Cruiser HMS Enterprise (D52) refitting Portsmouth, England arrived Scapa Flow, Scotland 09/11/39 Europe Map
Light Cruiser HMS Delhi (I74) working up after refitting at Portsmouth, England arrived Scapa Flow, Scotland 09/13/39 Europe Map



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandria, Egypt
Mediterranean Fleet (Admiral Sir A.B. Cunningham HQ: Alexandria, Egypt Flagship: Battleship HMS Warspite (03))
Repair Ship HMS Resource (F79)
Anti-aircraft Light Cruiser HMS Coventry (D43) (ASIA/PACIFIC MAP)
Destroyer HMS Bulldog (H91) (detached from 19th Destroyer Flotilla as escort to Aircraft Carrier HMS Glorious (77))

Aircraft Carrier HMS Glorious (77) (ASIA/PACIFIC MAP)
802 Squadron FAA 8x Gloster Sea Gladiator Fighter
812 Squadron FAA 12x Fairey Swordfish Mk. I Torpedo/Bomber
823 Squadron FAA 12x Fairey Swordfish Mk. I Torpedo/Bomber
825 Squadron FAA 12x Fairey Swordfish Mk. I Torpedo/Bomber


1st Battle Squadron
Battleship HMS Barham (04) (701 Squadron FAA 1x Fairey Swordfish Mk. I Floatplane) (EUROPE MAP)
Battleship HMS Malaya (01) (701 Squadron FAA 1x Fairey Swordfish Mk. I Floatplane) (EUROPE MAP and ASIA/PACIFIC MAP)
Battleship HMS Warspite (03)(701 Squadron FAA 1x Fairey Swordfish Mk. I Floatplane) (EUROPE MAP)


1st Cruiser Squadron
Heavy Cruiser HMS Devonshire (39) (711 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) (ASIA/PACIFIC MAP)
Heavy Cruiser HMS Shropshire (73) (711 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) (ASIA/PACIFIC MAP)
Heavy Cruiser HMS Sussex (96) (715 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) (ASIA/PACIFIC MAP)


3rd Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Arethusa (28) (713 Squadron FAA 2x Fairey Seafox Floatplane) (EUROPE MAP)
Light Cruiser HMS Penelope (97) (713 Squadron FAA 1x Fairey Seafox Floatplane) (EUROPE MAP)
Light Cruiser HMS Galatea (71) (713 Squadron FAA 2x Fairey Seafox Floatplane) (EUROPE MAP)


Rear Admiral, Destroyers (Rear Admiral L.C. Tovey HQ: Alexandria, Egypt Flagship: Light Cruiser HMS Galatea (71))
Destroyer Tender HMS Woolwich (80)

1st Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Grenville (H03)
Destroyer Division 1
Destroyer HMS Gallant (H59)
Destroyer HMS Glowworm (H92)
Destroyer HMS Grafton (H89)
Destroyer HMS Greyhound (H05)

Destroyer Division 2
Destroyer HMS Garland (H37)
Destroyer HMS Gipsy (H63)
Destroyer HMS Grenade (H86)
Destroyer HMS Griffin (H31)


2nd Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Hardy (H87)
Destroyer Division 3
Destroyer HMS Hasty (H24)
Destroyer HMS Hostile (H55)
Destroyer HMS Hereward (H93)
Destroyer HMS Hero (H99)

Destroyer Division 4
Destroyer HMS Havock (H43)
Destroyer HMS Hotspur (H01)
Destroyer HMS Hyperion (H97)
Destroyer HMS Hunter (H35)


3rd Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Inglefield (D02)
Destroyer Division 5
Destroyer HMS Ilex (D61)
Destroyer HMS Isis (D87)
Destroyer HMS Imperial (D09)
Destroyer HMS Imogen (D44)

Destroyer Division 6
Destroyer HMS Ivanhoe (D16)
Destroyer HMS Impulsive (D11)
Destroyer HMS Intrepid (D10)
Destroyer HMS Icarus (D03)


4th Destroyer Flotilla
Destroyer Division 7
Destroyer HMS Afridi (F07)
Destroyer HMS Gurkha (F20)
Destroyer HMS Mohawk (F31)
Destroyer HMS Sikh (F82)

Destroyer Division 8
Destroyer HMS Cossack (F03)
Destroyer HMS Maori (F24)
Destroyer HMS Nubian (F36)
Destroyer HMS Zulu (F18)


4th Anti-Submarine Group
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Amber (T88)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Beryl (T34)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Coral (T07)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Jade (T56)
Auxiliary Antisubmarine Trawler HMS Moonstone (T90)



Malta
Vice Admiral in Charge, Malta Admiral Superintendent, Malta Dockyards (Vice Admiral W.T.R. Ford)
Destroyer HMS Stronghold (H50) 06/03/39 Departed Malta destination Singapore
Destroyer HMS Wolsey (D98) refitting as escort ship until 01/21/40
Coastal Minelayer HMS Medusa (F06)

1st Submarine Flotilla
Submarine Depot Ship HMS (F44)
Submarine HMS Shark (N54)
Submarine HMS Sealion (N72)
Submarine HMS Osiris (N67)
Submarine HMS Oswald (N58)
Submarine HMS Otway (N51)
Submarine HMS Salmon (N65)
Submarine HMS Snapper (N39)
Submarine minelayer HMS Porpoise (N14)
Submarine minelayer HMS Narwhal (N45)
Submarine minelayer HMS Cachalot (N83)

1st Motor Torpedo Boat Flotilla
Torpedo Boat Depot Ship HMS Vulcan (T51)
Motor Torpedo Boat MTB 1 repairing
Motor Torpedo Boat MTB 2
Motor Torpedo Boat MTB 3
Motor Torpedo Boat MTB 4
Motor Torpedo Boat MTB 5
Motor Torpedo Boat MTB 6
Motor Torpedo Boat MTB 14
Motor Torpedo Boat MTB 15
Motor Torpedo Boat MTB 16
Motor Torpedo Boat MTB 17
Motor Torpedo Boat MTB 18
Motor Torpedo Boat MTB 19


Port Said, Egypt
Auxiliary Minesweeper HMS Crescent Moon (FY5)
Auxiliary Minesweeper HMS Eddy (FY12)
Auxiliary Minesweeper HMS Landfall (FY30)
Auxiliary Minesweeper HMS Sunset (FY54)

Naval Liaison Officer Port Said

Senior Officer Minesweepers Port Said


3rd Minesweeper Flotilla
Auxiliary Minesweeper HMS Pangbourne (N37)
Auxiliary Minesweeper HMS Sutton (N78)
Auxiliary Minesweeper HMS ROSS (N45)
Auxiliary Minesweeper HMS Saltash (N62)
Auxiliary Minesweeper HMS Elgin (N39)
Auxiliary Minesweeper HMS Lydd (N44)
Auxiliary Minesweeper HMS Dunoon (N52)
Auxiliary Minesweeper HMS Dundalk (N80)
Auxiliary Minesweeper HMS Albury (N41)



Haifa, British Mandate of Palestine
Patrol Minesweeper HMS MMS1
Patrol Minesweeper HMS MMS2
Patrol Escort HMS Aberdeen (L97)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gibraltar
North Atlantic Command Rear Admiral in Charge, Gibraltar Admiral Superintendent, Gibraltar Dockyard (Rear Admiral N.A. Wodehouse)
Base Ship HMS Cormorant
Destroyer HMS Wryneck (D21) refitting as escort ship
Minesweeper HMS Gossamer (J63)
Minesweeper HMS Leda (J93)


11th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Capetown (D88) 09/03/39 departed Gibraltar on patrol Europe Map
Light Cruiser HMS Colombo (D89) 09/03/39 departed Gibraltar on patrol Europe Map


13th Destroyer Flotilla
Destroyer HMS Keppel (D84)
Destroyer Division 25
Destroyer HMS Vidette (D48)
Destroyer HMS Watchman (D26) 09/02/39 departs with Convoy AB.1 from Gibraltar for Capetown, South Africa
Destroyer HMS Vortigern (D37)
Destroyer HMS Velox (D34)

Destroyer Division 26
Destroyer HMS Douglas (D90) 09/02/39 departs with Convoy AB.1 from Gibraltar for Capetown, South Africa
Destroyer HMS Active (H14)
Destroyer HMS Wrestler (D35)
Destroyer HMS Wishart (D67) 09/02/39 departs with Convoy AB.1 from Gibraltar for Capetown, South Africa


Convoy AB.1
Tanker British Ardour (7,124 tons)
Tanker British Loyalty (6,993 tons)
Tanker British Princess (7,019 tons)
Tanker British Motorist (6,891 tons)
Tanker British Progress (4,581 tons)
Cargo Ship City of Hereford (5,105 tons)
Cargo Ship City of Shanghai (5,828 tons)
Cargo Ship Rowenbank (5,102 tons)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Freetown, Sierra Leone
South Atlantic Command (Vice Admiral G.H. D’Qyly Lyon Flagship: Light Cruiser HMS Neptune (20))
Aircraft Carrier (Seaplane) HMAS Albatross (I22) (710 Squadron FAA 9x Supermarine Walrus Amphibian)


6th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Neptune (20) (718 Squadron FAA 2x Fairey Seafox Floatplane) 09/02/39 departed Freetown, Sierra Leone on patrol (Americas Map)


9th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Dispatch (30) 09/02/39 departs with Convoy AB.1 from Gibraltar for Capetown, South Africa (Americas Map)
Light Cruiser HMS Dauntless (D45) 09/02/39 departs with Convoy AB.1 from Gibraltar for Capetown, South Africa (Americas Map)
Light Cruiser HMS Danae (I44) 09/03/39 departs Freetown, Sierra Leone for Simon’s town, South Africa (Americas Map)
Light Cruiser HMS Durban (I99) 09/02/39 departs Gibraltar for Freetown, Sierra Leone (Americas Map)


South American Division
Heavy Cruiser HMS Exeter (68) (718 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) 08/25/39 departs Devonport, England for South America via Freetown, Sierra Leone (Europe Map)
Heavy Cruiser HMS Cumberland (57) (712 Squadron FAA 1x Supermarine Walrus Amphibian) 08/31/39 departs Devonport, England for South America via Freetown, Sierra Leone (Americas Map)
Light Cruiser HMS Ajax (22) (718 Squadron FAA 2x Fairey Seafox Floatplane) 09/02/39 departs Rio de Janeiro, Brazil for South America via Freetown, Sierra Leone (Europe Map)


6th Submarine Flotilla
Submarine HMS Clyde (N12) 08/31/39 departs Gibraltar for Freetown, Sierra Leone
Submarine HMS Severn (N57) 08/31/39 departs Gibraltar for Freetown, Sierra Leone


Simon’s Town, South Africa
Captain in Charge of Naval Establishments



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bermuda
Americas and West Indies Command (Vice Admiral Sir Sidney Meyrick also commander 8th Cruiser Squadron Flagship: Heavy Cruiser HMS Berwick (12))
8th Cruiser Squadron
Heavy Cruiser HMS Berwick (12) (718 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Americas Map
Heavy Cruiser HMS York (90) (718 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) Europe Map
Light Cruiser HMS Orion (85) (718 Squadron FAA 2x Fairey Seafox Floatplane) Americas Map
Light Cruiser HMAS Perth (I29) Americas Map



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
China Station
Singapore
4th Submarine Flotilla (elements)
Submarine HMS Proteus (N29)
Submarine HMS Olympus (N35)
Submarine HMS Regent (N41)
Submarine HMS Rover (N62)
Submarine minelayer HMS Rorqual (N74)
Submarine HMS Parthian (N75)
Submarine minelayer HMS Grampus (N56)

Hongkong
Aircraft Carrier HMS Eagle (94)
813 Squadron FAA 9x Fairey Swordfish Mk. I Torpedo/Bomber
824 Squadron FAA 9x Fairey Swordfish Mk. I Torpedo/Bomber


5th Cruiser Squadron
Heavy Cruiser HMS Birmingham (19) (715 Squadron FAA 1x Supermarine Walrus Amphibian)
Heavy Cruiser HMS Dorestshire (40) (715 Squadron FAA 1x Supermarine Walrus Amphibian)
Heavy Cruiser HMS Kent (54) (715 Squadron FAA 1x Supermarine Walrus Amphibian)
Heavy Cruiser HMS Cornwall (56) (715 Squadron FAA 1x Supermarine Walrus Amphibian)


4th Submarine Flotilla (elements)
Submarine HMS Rainbow (N16)
Submarine HMS Perseus (N36)
Submarine HMS Pandora (N37)
Submarine HMS Orpheus (N46)
Submarine HMS Odin (N84)
Submarine HMS Regulus (N88)
Submarine HMS Otus (N92)
Submarine HMS Phoenix (N96)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trincomalee, Ceylon
East Indies Station (Rear Admiral R. Leatham commanding East Indies Station and 4th Cruiser Squadron; Flagship: Light Cruiser HMS Gloucester (62))
Submarine Tender HMS Lucia (F27)
Submarine minelayer HMS SEAL (37 M)

Captain-in-charge of Naval Establishments in Ceylon

Naval Officer-in-Charge Aden



Aden, Yemen
4th Cruiser Squadron
Light Cruiser HMS Gloucester (62) (714 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) 09/01/39 on patrol Red Sea Asia/Pacific Map
Light Cruiser HMS Liverpool (11) (714 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) patrolling off Masirah Island, Arabian Sea Asia/Pacific Map
Light Cruiser HMS Manchester (15) (714 Squadron FAA 2x Supermarine Walrus Amphibian) en-route from Colombo, India to Aden, Yemen Asia/Pacific Map


Red Sea Division, Sloops
Patrol Escort HMS Egret (L75)
Patrol Escort HMS Fleetwood (L47)
Patrol Escort HMS Rochester (L50) patrolling off Masirah Island, Arabian Sea

Persian Gulf Division, Sloops
Patrol Escort HMS Shoreham (L32) Khor Kuwait, Persian Gulf
Patrol Escort HMS Depthford (L53) Colombo, India
Patrol Escort HMS Fowey (L15) Bombay, India
Patrol Escort HMS Grimbsy (L16) Khor Kuwait, Persian Gulf



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


< Message edited by Extraneous -- 11/26/2010 10:30:08 AM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)
Post #: 1
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 2:57:03 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
http://orbat.com/site/ww2/drleo/020_france/39 - 09-03/_navy.html
http://www.naval-history.net/xDKWW2-3900Intro.htm
Marine nationale Location at the time of the armistice (21 June 1940) http://france1940.free.fr/navy/mar_jun.html
http://www.netmarine.net/bat/listes/flot1940.htm
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.netmarine.net%2Fbat%2Flistes%2Fflot1940.htm&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://www.navypedia.org/ships/france/fr_index.htm
http://picpage7.tripod.com/newquest.html
http://www.postedeschoufs.com/pinpin/Les%20batiments/Pendant_apres_guerre/Flotte%2039%2040/15%20batiments_auxiliaires.htm
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.postedeschoufs.com%2Fpinpin%2FLes%2520batiments%2FPendant_apres_guerre%2FFlotte%252039%252040%2F15%2520batiments_auxiliaires.htm&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fusers.swing.be%2Fbatnaval%2F%2Bnavires%2F5107.html&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://www.navypedia.org/ships_index.htm
The Second World War - A Day-by-Day Account: http://homepage.ntlworld.com/andrew.etherington/
Classe: Chasseur 1 http://users.swing.be/batnaval/+navires/5107.html
Class: Bougainville http://users.swing.be/navbattl2/+navires2/2799.html
Classe: SC http://users.swing.be/batnaval/+navires/5113.html
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fusers.swing.be%2Fbatnaval%2F%2Bnavires%2F5107.html&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://www.wrecksite.eu/wreck-search.aspx?alpha
http://www.cheminsdememoire.gouv.fr/page/affichecitoyennete.php?idLang=en&idCitoyen=26
Naval History Net http://www.naval-history.net/xDKWW2-4007-20JUL01.htm
http://www.postedeschoufs.com/pinpin/Les%20batiments/Pendant_apres_guerre/Flotte%2039%2040/15%20batiments_auxiliaires.htm
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.postedeschoufs.com%2Fpinpin%2FLes%2520batiments%2FPendant_apres_guerre%2FFlotte%252039%252040%2F15%2520batiments_auxiliaires.htm&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://www.frenchlines.com/index_en.php
http://www.theshipslist.com/ships/lines/cunard.html
http://www.theshipslist.com/ships/lines/mixte.htm
http://www.warshipsww2.eu/givetbl.php?language=E&hist=USN_1945_1E

La marine française et la guerre 1939 - 1945, Philippe MASSON, Paris: Tallandier, 1991 ISBN 2-225020410





Marine Nationale Française September 3, 1939

Paris, France
Marine Nationale Française (Amiral de Flotte Jean Louis Xavier François Darlan)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Brest, France
Raiding Force (Force de Raid) (Amiral Marcel Bruno Gensoul commanding Raiding Force and 1st Squadron; flagship Battlecruiser (Croiseur de bataille) Dunkerque)
1st Squadron
Aircraft Carrier Béarn (CV) Aircraft carried: 35-40
1st Line Division
Battlecruiser (Croiseur de bataille) Dunkerque (BC) 2x Loire L.130 flying boat/recon, Loire 1x L.210 shipboard fighter seaplane
Battlecruiser (Croiseur de bataille) Strasbourg (BC) 2x Loire L.130 flying boat/recon, Loire 1x L.210 shipboard fighter seaplane

4th Cruiser Division
Light Cruiser (Croiseur Léger) Georges Leygues (CL) 2x Loire L.130 flying boat/recon
Light Cruiser (Croiseur Léger) Gloire (CL) 2x Loire L.130 flying boat/recon
Light Cruiser (Croiseur Léger) Montcalm (CL) 2x Loire L.130 flying boat/recon


2nd Light Squadron
6th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Mogador (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Volta (DL)

8th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Le Malin (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Le Triomphant (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) L'Indomptable (DL)

10th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) L'Audacieux (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Le Fantasque (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Le Terrible (DL)


Oran, Algeria
2nd Squadron (Vice Amiral E L H Ollive; flagship Battleship (Cuirassé) Provence)
Battleship (Cuirassé) Provence (BB)
2nd Line Division
Battleship (Cuirassé) Bretagne (BB)
Battleship (Cuirassé) Lorraine (BB) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)


1st Destroyer Flotilla
1st Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) La Palme (DD)
Destroyer (Torpilleur) Le Mars (DD)
Destroyer (Torpilleur) Tempête (DD)

3rd Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) La Railleuse (DD)
Destroyer (Torpilleur) Le Fortuné (DD)
Destroyer (Torpilleur) Simoun (DD)

7th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Tornade (DD)
Destroyer (Torpilleur) Tramontane (DD)
Destroyer (Torpilleur) Typhon (DD)



Toulon, France
3rd Squadron (Vice Amiral E A H Duplat; Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Algérie)
1st Cruiser Division
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Algérie (CA) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Foch (CA) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Dupleix (CA) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)

2nd Cruiser Division
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Colbert (CA) ((2x Lorie L.130 flying boat/recon)
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Duquesne (CA) ((2x Lorie L.130 flying boat/recon)
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Tourville (CA) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)


3rd Light Squadron
5th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Le Chevalier Paul (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Tartu (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Vauquelin (DL)

7th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Albatros (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Gerfaut (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Vautour (DL)

9th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Cassard (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Kersaint (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Maillé Brézé (DL)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dunkerque, France
Amiral North (Amiral Raoul V P Castex)
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Diligente (AVP) (Friponne class) attached to naval aviation 06/03/40 seized by the British at Portsmouth, England

11th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Branlebas (DD)
Destroyer (Torpilleur) La Cordelière (DD)
Destroyer (Torpilleur) L'Incomprise (DD)


Boulogne, France
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Belfort (PS) (Amiens class) attached to naval aviation 07/03/40 seized by British at Plymouth


Cherbourg, France
Mine Layer (Mouilleur de Mines) Pollux (CM) depot ship for port flotilla and MTB's
1st Sloop Squadron
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Amiral Mouchez (PS) (Armed Survey Vessel)
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Arras (PS) (Amiens class) 07/03/40 captured by British in Portsmouth
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Gaston Rivier (ex Ortolan) (PS) (Mauviette class) (1920 Hydrographic Ship)
Escort (Second Class Sloop (Aviso)) Flamant (ex Quentin Roosevelt) (PS) (Flamant class) (Fishery Protection ship) 07/03/40 captured by British

16th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Amazone (SS)
Submarine (Sous-marin) Antiope (SS)
Submarine (Sous-marin) La Sibylle (SS)
Submarine (Sous-marin) Orphée (SS)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Brest, France
Admiral West (Amiral Ouest) (Vice Amiral Jean J J de Laborde)
Admiral West 2nd Naval Region (IIe Région Maritime) (Vice Amiral M E F Traub)

3rd Line Division
Battlecruiser (Croiseur de bataille) Courbet (BC)
Battlecruiser (Croiseur de bataille) Paris (BC)


2nd Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Chacal (DL) 09/03/39 - 10/20/39 repairing at Brest, France
Destroyer (Contre-torpilleur) Jaguar (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Léopard (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Panthère (DL) (detached from 4th Large Destroyer Division)


2nd Destroyer Squadron
2nd Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Fougueux (DD)
Destroyer (Torpilleur) Frondeur (DD)
Destroyer (Torpilleur) L'Adroit (DD)

4th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Bourrasque (DD)
Destroyer (Torpilleur) Orage (DD)
Destroyer (Torpilleur) Ouragan (DD)

5th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Boulonnais (DD)
Destroyer (Torpilleur) Brestois (DD)
Destroyer (Torpilleur) Foudroyant (DD)

6th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Cyclone (DD)
Destroyer (Torpilleur) Mistral (DD)
Destroyer (Torpilleur) Sirocco (DD)


4th Submarine Squadron
Submarine Surcouf (SS) (1x Besson MB-411 recon seaplane for submarine) (from 4th Submarine Squadron) 08/28/39 - 09/06/39 en-route from Dakar, le Sénégal to Fort de France, Martinique under direct orders from the Naval Staff
2nd Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Achille (SS)
Submarine (Sous-marin) Casabianca (SS)
Submarine (Sous-marin) Pasteur (SS) repairing until end of first week of September
Submarine (Sous-marin) Sfax (SS) repairing until end of third week of September

4th Submarine Division (detached to Amiral South)

6th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Ajax (SS) 09/03/39 - 01/40 repairing
Submarine (Sous-marin) Archimède (SS)
Submarine (Sous-marin) Persée (SS)
Submarine (Sous-marin) Poncelet (SS)

8th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Agosta (SS)
Submarine (Sous-marin) Bévéziers (SS)
Submarine (Sous-marin) Ouessant (SS)
Submarine (Sous-marin) Sidi Ferruch (SS)


2nd Sloop Squadron
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Coucy (PS) (Amiens class) 07/03/40 seized by the British at Plymouth
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Épinal (PS) (Amiens class) 07/03/40 seized by the British at Portsmouth
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Vauquois (PS) (Amiens class) 06/18/40 sunk by a Magnetic mine off Brest, France
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Somme (PS) (Marne class) 10/31/40 disarmed at Port-Lyautey, Morocco 10/14/41 Stricken
Mine Sweeping Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Suippe (ex-M432) (PMS) (Suippe class) 07/03/40 seized by the British at Falmouth
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Commandant Duboc (PMS) (Elan class) 07/03/40 seized by British at Plymouth, England
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Commandant Rivière (PMS) (Elan class) working up at Lorient 08/12/42 Bizerte, Tunisia captured by Italy
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Élan (PMS) (Elan class) working up at Brest, France; 06/41 interned in Turkey


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lorient, France
Admiral West 5th Naval Region (Ve Région maritime) (Vice Amiral H L M De Penfentyo de Kervereguin)
14th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Bouclier (DD)
Destroyer (Torpilleur) La Melpomène (DD)
Destroyer (Torpilleur) La Flore (DD)

5th Sloop Squadron
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Luronne (PS) (Luronne class) 04/41 Broken Up
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Ailette (PS) (Ailette class) 10/31/40 disarmed at Port-Lyautey, Marocco
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Dubourdieu (PS) (Dubourdieu class) 10/28/40 Disarmed at Port-Lyautey, Marocco
Minesweeper Sloop (Aviso) (Aviso-Dragueur de mines) Chamois (PM) (Chamois class) 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Minesweeper Sloop (Aviso) (Aviso-Dragueur de mines) Commandant Bory (PM) (Elan class) 11/04/42 captured by the Allies and rejoined the Allied cause
Minesweeper Sloop (Aviso) (Aviso-Dragueur de mines) La Curieuse (PM) (Elan class) 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Le Chevreuil (PM)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toulon, France
Admiral South (Amiral Jean Pierre Estava)
Admiral South 3rd Naval Region (IIIe région maritime) (Vice Amiral E L H Ollive)
Mine Sweeping Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Meulière (PMS) (Albâtre class) 05/23/41 wrecked off Ajjacio, Corsica

4th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Tigre (DL) 09/03/39 - 10/15/39 repairing
Destroyer (Contre-torpilleur) Lynx (DL)

13th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) La Baliste (DD)
Destroyer (Torpilleur) La Bayonnaise (DD)
Destroyer (Torpilleur) La Poursuivante (DD)


3rd Sloop Squadron
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Dédaigneuse (PS) (Ardent class) 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Amiens (PS) (Amiens class) Cherbourg, France tender for Patrol craft and MTBs 07/03/40 seized by British at Portsmouth
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Lassigny (PS) (Amiens class) 10/41 stricken from the list
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Les Eparges (PS) (Amiens class) 11/27/42 scuttled at Toulon, France


1st Submarine Flotilla
3rd Submarine Squadron
1st Submarine Division
Submarine Le Conquèrant (SS)
Submarine Le Glorieux (SS)
Submarine Le Héros (SS)
Submarine Le Tonnant (SS) 09/03/39 - 11/39 repairing

3rd Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Achéron (SS) 09/03/39 – 09/12/39 repairing
Submarine (Sous-marin) Actéon (SS) 09/03/39 – 12/01/39 repairing
Submarine (Sous-marin) Fresnel (SS) 09/03/39 – 09/12/39 repairing
Submarine (Sous-marin) Protée (SS) 09/03/39 – 12/01/39 repairing

5th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) L'Espoir (SS) 09/03/39 – 10/22/39 repairing Saigon, French Indochina 10/22/39 – 12/39 en-route from Saigon, French Indochina to Toulon, France
Submarine (Sous-marin) Monge (SS)
Submarine (Sous-marin) Pégase (SS)


5th Submarine Squadron
13th Submarine Division on completion of repairs the 13th Submarine Division relieves the 17th Submarine Division at Bizerte, Tunesia
Submarine (Sous-marin) Calypso (SS) repairing
Submarine (Sous-marin) Circé (SS) 09/03/39 – 01/15/40 repairing at La Ciotat, France
Submarine (Sous-marin) Doris (SS) repairing
Submarine (Sous-marin) Thétis (SS) repairing

15th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Cérès (SS) Oran, Algeria
Submarine (Sous-marin) Iris (SS) 09/03/39 – 09/10/39 repairing
Submarine (Sous-marin) Pallas (SS)
Submarine (Sous-marin) Vénus (SS)


Submarine Center at Toulon
7th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Redoutable (SS)
Submarine (Sous-marin) Vengeur (SS) 09/03/39 – 02/03/40 repairing

19th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Argonaute (SS)
Submarine (Sous-marin) Galatée (SS)
Submarine (Sous-marin) Naïade (SS)
Submarine (Sous-marin) Sirène (SS)

21st Submarine Division
Submarine minelayer Perle (SSM)
Submarine minelayer Le Diamant (SSM)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bizerte, Tunesia
Admiral South 4th Naval Region (IVe Région Maritime) (Vice Amiral E L Rivet)
Light Attack Force (4th Squadron)
3rd Cruiser Division
Light Cruiser (Croiseur Léger) Émile Bertin (CL) (2x Gourdou-Lesseurre GL-832 shipboard floatplane) provisionally attached with 11th Division as replacement for Destroyer (Contre-torpilleur) Aigle (DL), which was repairing
Light Cruiser (Croiseur Léger) Jean de Vienne (CL) (2x Lorie L.130 flying boat/recon) 09/03/39 – 09/12/39 repairing
Light Cruiser (Croiseur Léger) La Galisonnière (CL) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)
Light Cruiser (Croiseur Léger) Marseillaise (CL) (2x Lorie L.130 flying boat/recon)


1st Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Épervier (DL) (from 11th Large Destroyer Division)
Destroyer (Contre-torpilleur) Lion (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Vauban (DL)


3rd Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Guépard (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Valmy (DL)
Destroyer (Contre-torpilleur) Verdun (DL)


11th Large Destroyer Division
Destroyer (Contre-torpilleur) Bison (DL) 09/03/39 - 12/10/39 Lorient, France provisionally attached to Raiding Force while repairing 05/03/40 sunk by German aircraft west of Vega Island, Norway
Destroyer (Contre-torpilleur) Milan (DL) 09/03/39 - 11/39 repairing


12th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Bombarde (DD)
Destroyer (Torpilleur) La Pomone (DD)
Destroyer (Torpilleur) L'Iphigénie (DD)


4th Sloop Squadron
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Tapageuse (PS) (Ardent class) captured by the Allies after landings in North Africa
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Engageante (PS) (Friponne class) captured by the Allies after the landings in North Africa
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Ypres (PS) (Amiens class) 04/42 Broken up


Submarine Center at Bizerte, Tunesia
Submarine Tender (Revitailleur de Sous-Marins) Castor (AS)
4th Submarine Flotilla
Destroyer (Contre-torpilleur) Aigle (DL) 09/03/39 – 10/15/39 repairing; 10/09/39 Transferred to 11th Large Destroyer Division

6th Submarine Squadron

9th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Caïman (SS)
Submarine (Sous-marin) Morse (SS)
Submarine (Sous-marin) Souffleur (SS)

10th Submarine Division 09/03/39 – 10/39 repairing
Submarine (Sous-marin) Dauphin (SS)
Submarine (Sous-marin) Espadon (SS)
Submarine (Sous-marin) Phoque (SS)

11th Submarine Division (detached to Levant Division)

17th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Aréthuse (SS)
Submarine (Sous-marin) Atalante (SS)
Submarine (Sous-marin) La Sultane (SS)
Submarine (Sous-marin) La Vestale (SS)

20th Submarine Division
Submarine minelayer Nautilus (SSM)
Submarine Minelayer Rubis (SSM)
Submarine minelayer Saphir (SSM)
Submarine minelayer Turquoise (SSM)


Oran, Algeria
6th Light Squadron (Contre Amiral M L H Jarry from December 6, 1939)
Submarine Tender (Revitailleur de Sous-Marins) Jules Verne (AS)

Seaplane Carrier (Transport d'Hydravions) Commandant Teste (CVS) Aircraft carried: 26 seaplanes 11/27/42 scuttled at Toulon, France
F1H Carrier Air Group
1x Loire L.130 flying boat
HB1 Bomber Squadron (6x Lioré et Olivier LeO H275bis seaplane torpedo bomber)
HC1 Fighter Squadron (not embarcked stationed at St. Mandier; Toulon, France)
HS1 Scout Squadron (6x Loire L.130 flying boat)

8th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Bordelais (DD)
Destroyer (Torpilleur) L'Alcyon (DD)
Destroyer (Torpilleur) Trombe (DD)


2nd Submarine Flotilla
12th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Junon (SS) 09/01/39 en-route from Oran, Algeria to Casablanca, Morocco
Submarine (Sous-marin) Minerve (SS)
Submarine (Sous-marin) Ondine (SS) (Toulon, France)
Submarine (Sous-marin) Orion (SS) (Toulon, France)

14th Submarine Division
Submarine (Sous-marin) Ariane (SS) 09/01/39 - 09/09/39 en-route from Cherbourg, France to Casablanca, Morocco (with Diane)
Submarine (Sous-marin) Danaé (SS)
Submarine (Sous-marin) Diane (SS) 09/01/39 - 09/09/39 en-route from Cherbourg, France to Casablanca, Morocco (with Ariane)
Submarine (Sous-marin) Eurydice (SS)

18th Submarine Division 09/ 01/39 en-route from Oran, Algeria to Casablanca, Morocco
Submarine (Sous-marin) Amphitrite (SS)
Submarine (Sous-marin) La Psyché (SS)
Submarine (Sous-marin) Méduse (SS)
Submarine (Sous-marin) Oréade (SS)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Beirut, the Levant states
Levant Naval Division (la division navale du Levant) (Contre Amiral M F L F de Carpentier)
Colonial Sloop D'Iberville (PS) (1x Gourdou-Lesseurre GL-832 shipboard floatplane) (Bougainville class) 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Colonial Sloop (Aviso) La Grandière (PS) (Bougainville class) 06/22/39 Launched; 06/20/40 at Beirut; 11/08/42 at Casablanca, Morocco; 11/42 FNFL 6th Division

11th Submarine Division (from Submarine Center at Bizerte, Tunesia; 4th Submarine Flotilla; 6th Squadron)
Submarine (Sous-marin) Marsouin (SS)
Submarine (Sous-marin) Requin (SS)
Submarine (Sous-marin) Narval (SS)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Casablanca, Morocco
Morocco Naval Division (la Division navale du Maroc) (Contre Amiral L M J Sable)
Colonial Sloop (Aviso) D'Entrecasteaux (PS) (1x Potez Po-452 recon seaplane) (Bougainville class) 05/05/42 Damaged and beached off Madagascar on; salvaged by the Allies

9th Destroyer Division
Destroyer (Torpilleur) Forbin (DD)
Destroyer (Torpilleur) Basque (DD)

4th Submarine Division (from Admiral West 2nd Naval Region (IIe Région Maritime); 4th Submarine Squadron)
Submarine (Sous-marin) Argo (SS)
Submarine (Sous-marin) Henri Poincaré (SS)
Submarine (Sous-marin) Le Centaure (SS)
Submarine (Sous-marin) Pascal (SS)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Casablanca, Morocco
(Amiral Africa (12/20/39 formally commissioned Vice Amiral Emmanuel L.H. Ollive commanding; Headquarters: Casablanca, Morocco)
The command covered the sea area from Gibraltar to Dakar, westward to include the Azores, Madeira, the Canaries and Cape Verde Islands.


Dakar, le Sénégal
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Calais (PS) (Amiens class) being used as a base ship
5th Squadron
6th Cruiser Division
Light Cruiser (Croiseur Léger) Duguay Trouin (CL) (1x Gourdou-Lesseurre GL-832 shipboard floatplane)
Light Cruiser (Croiseur Léger) Primauguet (CL) (1x Gourdou-Lesseurre GL-832 shipboard floatplane) 09/08/39 arrives from Capetown, South Africa

7th Cruiser Division
Light Cruiser (Croiseur Léger) Jeanne d'Arc (CL) (2x Loire L.130 flying boat/recon) (training cruiser) 09/01/39 - 09/15/39 en-route from Brest, France to Fort de France, Martinique
Minelaying Cruiser Pluton (CM) 09/02/39 - 09/05/39 en-route from Brest, France to Casablanca, Morocco 09/13/39 Casablanca, Morocco sunk due to an internal explosion while unloading mines



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fort de France, Martinique
Amiral Antilles (09/14/39 command formally commissioned Amiral George A M J Robert commanding)
Colonial Sloop Ville d'Ys (PS) (Ville d'Ys class) at Newfoundland, Canada 11/40 disarmed at Fort de France, Martinique



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Saigon, French Indochina
Naval Division of the Far East (la division Navale d’Extrême Orient) (Amiral Jean Decoux)
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Marne (PS) (Marne class) 03/10/45 scuttled off Can Tho, French Indochina
Escort (First Class Sloop (Aviso)) La Pérouse (PS) (Jacques Coeur class) (1920 Hydrographic Ship)
Colonial Sloop (Aviso) Amiral Charner (PS) (1x Potez Po.452 recon seaplane) (Bougainville class) 03/10/45 scuttled at My-Tho, French Indochina
Colonial Sloop (Aviso) Savorgnan de Brazza (PS) (1x Gourdou-Lesseurre GL-832 shipboard floatplane) (Bougainville class) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England; 09/24/40 Transferred to the Free French
Gunboat (Canonnière) Avalanche (PG)
Gunboat (Canonnière) Commandant Bourdais (PG)

5th Cruiser Division
Heavy Cruiser (Croiseur Lourd) Suffren (CA) (2x Lorie L.130 flying boat/recon) en-route from Singapore to Saigon, French Indochina
Light Cruiser (Croiseur Léger) Lamotte Picquet (CL) (1x Potez Po.452 recon seaplane)


Haiphong, French Indochina
Gunboat (Canonnière) Mytho (PG)
Gunboat (Canonnière) Vigilante (PG)



China
Amoy, China
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Tahure (PS) (Amiens class) 04/30/44 Sunk off Cape Varella, French Indochina by American submarine USS Flasher (SS 249)

Shanghai, China
Escort (Colonial Sloop (Aviso)) Rigault de Genouilly (PS) (Bougainville class) (1x Gourdou-Lesseurre GL.832 shipboard floatplane) 07/04/40 torpedoed and sunk off Matifou, Algeria by British submarine HMS Pandora

Yangtze Flotilla
Gunboat (Canonnière) Francis Garnier (PG)
Gunboat (Canonnière) Doudart de Lagrée (PG)
Gunboat (Canonnière) Balny (PG)


Canton, China
West River Flotilla
Gunboat (Canonnière) Argus (PG)



Djibouti, Djibouti (its on the Horn of Africa)
Indian Ocean Satation
Escort (Colonial Sloop (Aviso)) Bougainville (PS) (1x Potez PO-452 recon seaplane) (Bougainville class) 11/09/40 sunk off Libreville, Gabon by Free French Savorgnan de Brazza


Papeete, Tahiti
Pacific Ocean Satation
2x C.A.M.S. CAMS-55 flying boat biplane
1x C.A.M.S. CAMS-37/11 flying boat biplane - trainer
Escort (Colonial Sloop (Aviso)) Dumont d'Urville (PS) (1x Gourdou-Lesseurre GL-832 shipboard floatplane) (Bougainville class) 11/23/42 Rejoined the Allies on 23 November 1942


FNFL - Les Forces Navales Françaises Libres ("Free French Naval Forces")

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MAJOR UNITS UNDER CONSTRUCTION
Battleship (Cuirassé) Clemenceau (BB) Brest Navy Yard, 01/17/39 Laid down, not built
Battleship (Cuirassé) Jean Bart (BB) St Nazaire 12/12/38 Laid down; 03/06/40 Launched; 05/01/55 Completed May
Battleship (Cuirassé) Richelieu (BB) Brest Navy Yard, 10/22/35 Laid down; 01/17/39 Launched; 06/15/40 Completed
Aircraft Carrier Joffre (CV) St Nazaire, 11/26/39 Laid down, not built
Light Cruiser (Croiseur Léger) De Grasse (Cl) Lorient Naval Yard, 10/18/38 Laid down; 09/11/46 Launched; 09/03/56 Completed
Destroyer (Torpilleur) Casque (DD) La Seyne 11/30/36 Laid down; 11/02/38 Launched; 05/25/40 Completed
Destroyer (Torpilleur) Fleuret DD) La Seyne Laid down August 18, 1936, Launched 28 July 38, Completed March 16, 1940
Destroyer (Torpilleur) Lansquenet (DD) Bordeaux, 12/17/36 Laid down; 05/20/39 Launched; 06/01/40 Completed
Destroyer (Torpilleur) Le Corsaire (DD) La Seyne, 03/31/38 Laid down; 11/14/39 Launched; 06/20/40 Completed
Destroyer (Torpilleur) Le Hardi (DD) Nantes, 05/20/36 Laid down; 05/04/38 Launched; 11/04/39 Completed
Destroyer (Torpilleur) Le Flibustier (DD) La Seyne, 03/11/38 Laid down; 12/14/39 Launched; 06/23/40 Completed
Destroyer (Torpilleur) L'Épee (DD) La Seyne, 10/15/36 Laid down; 10/26/38 Launched; 12/01/39 Completed
Destroyer (Torpilleur) Mameluck (DD) Nantes), 01/01/37 Laid down; 02/18/39 Launched, 05/09/40 Completed
Colonial Sloop (Aviso) Beautemps Beaupré (PS)
Corvette La Bastiaise (PC) (La Malouine class) 07/03/1940 seized by British at South Bank-on-Tees, Middlesbrough, England 06/22/40 Mined on trails off Hartlepool, England
Corvette La Dieppoise (PC) (La Malouine class) 07/03/1940 seized by British at South Bank-on-Tees, Middlesbrough, England 08/26/40 commissioned HMS Fleur de Lys (K-122) 10/14/41 sunk by German submarine U-206 west of Gibraltar
Corvette La Malouine (PC) (La Malouine class) 07/03/1940 seized by British at South Bank-on-Tees, Middlesbrough, England 09/26/40 commissioned HMS La Malouine (K-47)
Corvette La Paimpolaise (PC) (La Malouine class) 07/03/1940 seized by British at South Bank-on-Tees, Middlesbrough, England 09/26/40 commissioned HMS Nasturtium (K-107)
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Commandant de Pimodan (PMS) Laid down 1939, Launched 1941, Completed 1947
Submarine Aurore (SS) July 26, 1940; 11/27/42 scuttled at Toulon, France



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SUNK
06/18/40 Escort (First Class Sloop (Aviso)) Enseigne Henry (PS) (Dubourdieu class) Scuttled Lorient, France
06/18/40 ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Etourdi (PS) (Ardent class) scuttled at Brest, France
06/22/40 Corvette La Bastiaise (PC) (La Malouine class) Mined on trails off Hartlepool



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LIMITED INFORMATION
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso)) Audacieuse (PS) (Ardent class) 01/20/40 Decommissioned
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Yser (PS) (Marne class) 27/11/42 scuttled Toulon, France
ASW gunboat (Second Class Sloop (Aviso) Conquérante (PS) (Valliante class) 07/03/40 seized by British at Falmouth, England 04/14/41 Sunk by German aircraft during an air raid
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Annamite (PMS) (Chamois class) To Algiers, Algeria 11/42 joined FNFL
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Chevreuil (PMS) (Chamois class) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) La Surprise (PMS) (Chamois class) To Casablanca, Morocco 11/08/42 Sunk off Oran by gunfire from the British destroyer HMS Brilliant
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Commandant Delage (PMS) (Elan class) to Oran, Algeria; rejoined the Allies after the Allied landings in North Africa
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Commandant Dominé (PMS) (Elan class) 04/40 Commissioned Bay of Biscay, France; 07/03/40 seized by British at Plymouth
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Gazelle (PMS) (Elan class) To Casablanca, Morocco 09/23/40 joined FNFL off Dakar, le Sénégal
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) L`Impétueuse (PMS) (Elan class) To Casablanca, Morocco 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) La Batalleuse (PMS) (Elan class) 03/40 commissioned; 12/08/42 Bizerte, Tunisia captured by the Italians renamed FR 51. 09/09/43 Genoa, Italy scuttled by Italians; raised by the Germans renamed SG 23; 04/24/45 Genoa, Italy scuttled by the Germans
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) La Boudeuse (PMS) (Elan class) en-route from Gironde Estuary, Bay of Biscay to Casablanca, Morocco; Joined the Allies after the Allied landing in North Africa
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) La Capricieuse (PMS) (Elan class) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) La Gracieuse (PMS) (Elan class) Gironde Estuary, Bay of Biscay and later to Casablanca; Joined the Allies after the Allied landing in North Africa
Minesweeper Sloop (Aviso-Dragueur de mines) La Moquese (PMS) (Elan class) 07/03/40 seized by British at Falmouth
Mine Sweeping Sloop (Aviso-Dragueur de mines) Granit (PMS) (Granit class) 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Alidade (ex Martin-Pêcheur) (PS) (Mauviette class) [1919 Hydrographic Ship]
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Astrolabe (ex Mauviette) (PS) (Mauviette class) (1919 Hydrographic Ship) Far East
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Passereau II (PS) (Mauviette class) (1919 Hydrographic Ship)
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Sentinelle (ex Perruche II) (PS) (Mauviette class) (1920 Hydrographic Ship) Casablanca, Morocco
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Estafette (ex Pie II) (PS) (Mauviette class) (1920 Hydrographic Ship) Bizerte, Tunisia
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Bousolle (ex Pinson II) (PS) (Mauviette class) (1919 Hydrographic Ship)
Escort (First Class Sloop (Aviso)) Octant (ex Pivert) (PS) (Mauviette class) (1919 Hydrographic Ship) Saigon, French Indochina 01/12/45 sunk near Hanoi, French Indochina by planes from TF-38
Net Layer (Mouilleur de Filets) Le Gladiateur (AN) 11/27/42 scuttled at Toulon, France


Président Théodore Tissier (Hydrographic Ship) Plymouth, England
Boréal (Hydrographic Ship) Ajaccio
Austral (Hydrographic Ship) To Casablanca, Morocco
La Paimpolaise (Hydrographic Ship)

Sailing ship La Belle Poule 07/03/40 seized by British at Falmouth, England; naval college FNFL
Sailing ship L'Étoile 07/03/40 seized by British at Falmouth, England
Sailing ship Zélée Tahiti
Coastal transport Forfait (622t) (Jacques Coeur class) Oran, Algeria
Coastal transport Coëtlogon (622t) (Jacques Coeur class) Toulon, France
Coastal transport Jeanne et Geneviève (600t) Plymouth, England
Coastal transport Aude (1821t) Toulon, France
Coastal transport Golo (2118t) Rochefort, to Casablanca, Morocco
Remote controlled target ship L'Impassible Plymouth, England
Primevère (PC) Toulon, France
Fauvette II (PC) Toulon, France
Refrigerated Cargo Ship (Transport Frigorifique) Champlain (AKF) (526t) Toulon, France
Seaplane Tender (Revitailleur d'Hydravions) Hamelin (AV) Toulon, France

Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 1 (PC) Toulon 1933 Launched, 1934 Completed, 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 2 (PC) Saint-Jean-de-Luz to Casablanca, Morocco 1933 Launched, 1934 Completed
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 3 (PC) Ajaccio, Corsica South of France 1933 Launched, 1934 Completed
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 4 (PC) Nice South of France 1934 Launched, 1934 Completed, 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 5 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 6 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 7 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 8 (PC) 07/03/40 seized by British at Plymouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 9 (PC) 05/21/40 Lost in action sunk
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 10 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 11 (PC) 07/03/40 seized by British at Plymouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 12 (PC) 07/03/40 seized by British at Plymouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 13 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 14 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 15 (PC) 07/03/40 seized by British at Plymouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 16 (PC) Groix 06/18/40 scuttled incomplete
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 25 (SC-146) (PC) Plymouth 11/27/42 scuttled at Toulon, France
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 41 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 42 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 43 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 98 (SC-404) (PC) 07/03/40 seized by British at Manchester, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 106 (PC) 07/03/40 seized by British at Portsmouth, England
Submarine Chaser (Chasseur de sous-marins) Ch. 107 (PC) 04/12/40 Lost at sea due to collision


http://www.frenchlines.com/index_en.php

Armed merchant cruiser Aramis (X01) (17,536 tons) 09/04/39 requisitioned from Compagnie des Messageries Maritimes and converted
03/01/40 patrols between Hong Kong and Singapore.
03/22/40 to 04/0240 after she runs aground the Russian freighter Selenga, tows her from Hong Kong roads to Cape Saint Jacques; Saigon
08/40 paid off

Armed merchant cruiser Ville D'Alger (X03) (9,889 tons) Early 1940 requisitioned from Compagnie Générale Transatlantique
04/40 Norway Campaign
06/40 transports a part of the gold stock of Banque de France from Brest to Casablanca, Morocco and Dakar then is laid up in Dakar

Armed merchant cruiser Cap des Palmes (X03) (3,081 tons)
11/09/40 captured by Free French Minesweeper Sloop Commandant Dominé (PM) off Libreville, Gabon

Armed merchant cruiser Ville d'Oran (X05) (10,172 tons) 09/39 requisitioned from Compagnie Générale Transatlantique and converted
Sent on patrols in the Mediterranean
04/40 Norway Campaign Hit by aircraft bomb in Namsos
06/40 transports a part of the gold reserves of the Banque de France from Pauillac to Casablanca, Morocco then to Dakar, where she is laid up
10/40 paid off

Armed merchant cruiser El Mansour (X06) (5,818 tons) 1934 requisitioned from Compagnie de Navigation Mixte
10/40 paid off
1943 transferred to the Italians

Armed merchant cruiser Bougainville (ex Victor Schoelcher) (X07) (4,510 tons)
09/39 fitted as Armed Merchant Cruiser; renamed Bougainville
05/06/42 sunk by British surface ships at Diego Suarez North of Madagascar

Armed merchant cruiser Colombie (X10) (13,718 tons) 1939 requisitioned from Compagnie Générale Transatlantique and converted
04/40 Norway Campaign
09/40 paid off
08/41 to 10/41 laid up at La Martinique then Casablanca, Morocco; afterwards takes part of the troops and civilians being repatriated from Syria
12/42 seized by the Americans

Armed merchant cruiser Charles Plumier (X11)
10/40 paid off

Armed merchant cruiser Djenné (X13) (10,000 ton) requisitioned from Les Forges and Chantiers
04/18/40 from Brest, France to Scapa Flow

Armed merchant cruiser El Kantara (X16) (5,079 tons) requisitioned from Compagnie de Navigation Mixte
1943 seized by Italy renamed Aquino and is bombed and sunk

Armed merchant cruiser El Djezair (X17) (5,884 tons) 10/39 requisitioned from Compagnie de Navigation Mixte
10/40 paid off
01/43 seized by the Germans

Armed merchant cruiser Eridan (X18)
10/44 paid off

Armed merchant cruiser Barfleur (X19) (3,000 tons) 09/25/39 requisitioned from Compagnie Générale Transatlantique and converted
In the Antilles with Armed merchant cruiser Quercy (X20) and Armed merchant cruiser Quercy (X20)
1944 transport

Armed merchant cruiser Quercy (X20) (3,043 tons) 10/13/39 requisitioned from Compagnie Générale Transatlantique and converted
In the Antilles with Armed merchant cruiser Barfleur (X19) and Armed merchant cruiser Esterel (X21)
11/40 paid off
1941re-commissioned

Armed merchant cruiser Esterel (X21) (3,043 tons) 10/13/39 requisitioned from Compagnie Générale Transatlantique and converted
In the Antilles with Armed merchant cruiser Barfleur (X19) and Armed merchant cruiser Quercy (X20)

Armed merchant cruiser Mexique (X22)
06/19/40 sunk by mine Gironde Estuary

Navypedia says “Marne class First Class Aviso” Uboat net says “Somme Class Gunboat”
Navypedia says “Amiens class First Class Aviso” Uboat net says “Arras Class Gunboat”



< Message edited by Extraneous -- 11/23/2010 12:41:09 PM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Extraneous)
Post #: 2
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 7:55:00 AM   
Froonp


Posts: 7895
Joined: 10/21/2003
From: Marseilles, France
Status: offline
Looks like good information and good research.
Would you have sources to cite ?

(in reply to Extraneous)
Post #: 3
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 8:27:05 AM   
warspite1


Posts: 17196
Joined: 2/2/2008
From: England
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Froonp

Looks like good information and good research.
Would you have sources to cite ?

Warspite1

Did you use the excellent Naval-History.net site for this?

_____________________________

England expects that every man will do his duty - Horatio Nelson 1805.




(in reply to Froonp)
Post #: 4
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 8:35:26 AM   
SLAAKMAN


Posts: 2808
Joined: 7/24/2002
Status: offline
WOW THANKS!!! Thats fantastic. Now what about everyone else? 

_____________________________

Germany's unforgivable crime before the Second World War was her attempt to extricate her economy from the world's trading system and to create her own exchange mechanism which would deny world finance its opportunity to profit.
— Winston Churchill

(in reply to warspite1)
Post #: 5
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 11:56:58 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
British and Dominion Royal Navies 09/03/39
http://orbat.com
http://www.navsource.org
http://www.warshipsww2.eu/typy.php?language=&period=&stat=GB
http://en.wikipedia.org
http://uboat.net/

Marine Nationale Française September 3, 1939
http://orbat.com/site/ww2/drleo/020_france/39-09-03/_navy.html
http://www.naval-history.net/xDKWW2-3900Intro.htm
http://france1940.free.fr/navy/mar_jun.html
http://www.netmarine.net/bat/listes/flot1940.htm
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.netmarine.net%2Fbat%2Flistes%2Fflot1940.htm&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://www.postedeschoufs.com/pinpin/Les%20batiments/Pendant_apres_guerre/Flotte%2039%2040/15%20batiments_auxiliaires.htm
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.postedeschoufs.com%2Fpinpin%2FLes%2520batiments%2FPendant_apres_guerre%2FFlotte%252039%252040%2F15%2520batiments_auxiliaires.htm&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fusers.swing.be%2Fbatnaval%2F%2Bnavires%2F5107.html&lp=fr_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
http://www.navypedia.org/ships_index.htm
The Second World War - A Day-by-Day Account: http://homepage.ntlworld.com/andrew.etherington/
Classe: Chasseur 1 http://users.swing.be/batnaval/+navires/5107.html
Class: Bougainville http://users.swing.be/navbattl2/+navires2/2799.html
La marine française et la guerre 1939-1945, Philippe MASSON, Paris: Tallandier, 1991 ISBN 2-225020410


Operation Z: Japanese attack on Pearl Harbor, Territory of Hawaii (TH), United States - December 7, 1941
http://orbat.com
http://www.navweaps.com/index_oob/OOB_WWII_Pacific/OOB_WWII_Pearl_Harbor.htm
http://www.navsource.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_battle_of_the_Attack_on_Pearl_Harbor


And many other websites to get or verify information.


< Message edited by Extraneous -- 10/30/2010 12:46:18 PM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to SLAAKMAN)
Post #: 6
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/30/2010 12:29:53 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
Operation Z: - Japanese attack on Pearl Harbor, (Territory of Hawaii (TH), United States) December 7, 1941

Pearl Harbor Strike Force (kidobutai – Naval Taskforce)
Carrier Group
Scout Force

Submarine I-19 (SS) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-21 (SS) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-23 (SS) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane

Support Unit
Battleship Hiei (BB) 3x E8N2 Dave Seaplane
Battleship Kirishima (BB) 3x E8N2 Dave Seaplane
Heavy Cruiser Tone (CA) 2x E8N2 Dave Seaplane, 1x E13A1 Jake Seaplane
Heavy Cruiser Chikuma (CA) 2x E8N2 Dave Seaplane, 1x E13A1 Jake Seaplane
Destroyer Tanikaze (DD)
Destroyer Urakaze (DD)

Screening Unit
Light Cruiser Abukuma (CL)
Destroyer Hamakaze (DD)
Destroyer Isokaze (DD)
Destroyer Arare (DD)
Destroyer Kagero (DD)
Destroyer Kasumi (DD)
Destroyer Shiranuhi (DD)
Destroyer Akebono (DD)
Destroyer Akigumo (DD)

Carrier Unit
Carrier Squadron 1

Carrier Akagi (CV) 21x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter, 18x D3A1/11 Val Dive-Bomber, 27x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber
Capacity 91 aircraft
1st Fighter Squadron (27x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)
1st Torpedo-bomber Squadron (8x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
2nd Torpedo-bomber Squadron (8x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
3rd Torpedo-bomber Squadron (8x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
4th Torpedo-bomber Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
21st Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
22nd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
23rd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
25th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
26th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
27th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)

Carrier Kaga (CV) 21x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter, 27x D3A1/11 Val Dive-Bomber, 27x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber
Capacity 90 aircraft
2nd Fighter Squadron (27x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)
1st Torpedo-bomber Squadron (18x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
2nd Torpedo-bomber Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
3rd Torpedo-bomber Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
4th Torpedo-bomber Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
21st Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
22nd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
23rd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
24th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
25th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
26th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
27th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
28th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
29th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)

Carrier Squadron 2
Carrier Soryu (Sôryû “Blue Dragon”) (CV) 21x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter, 18x D3A1/11 Val Dive-Bomber, 18x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber
Capacity 68 aircraft
3rd Fighter Squadron (27x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)
1st Torpedo-bomber Squadron (12x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
2nd Torpedo-bomber Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
3rd Torpedo-bomber Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
4th Torpedo-bomber Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
21st Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
22nd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
23rd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
24th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
25th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
26th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)

Carrier Hiryu (Hiryû "Flying Dragon") (CV) 21x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter, 18x D3A1/11 Val Dive-Bomber, 18x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber
Capacity 73 aircraft
4th Fighter Squadron (24x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)
1st Torpedo-bomber Squadron (7x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
2nd Torpedo-bomber Squadron (7x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
3rd Torpedo-bomber Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
4th Torpedo-bomber Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
21st Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
22nd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
23rd Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
24th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
25th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
26th Dive-Bomber Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber)

Carrier Squadron 3
Carrier Shokaku (Shôkaku “Flying Crane”) (CV) 18x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter, 27x D3A1/11 Val Dive-Bomber, 27x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber
Capacity 84 aircraft
5th Fighter Squadron (15x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)
1st Torpedo-bomber Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
2nd Torpedo-bomber Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
3rd Torpedo-bomber Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
1st Dive-Bomber Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
2nd Dive-Bomber Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
3rd Dive-Bomber Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber)

Carrier Zuikaku (Zuikaku “Fortunate Crane”) (CV) 18x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter, 27x D3A1/11 Val Dive-Bomber, 27x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber
Capacity 84 aircraft
6th Fighter Squadron (15x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)
1st Torpedo-bomber Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
2nd Torpedo-bomber Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
3rd Torpedo-bomber Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber)
1st Dive-Bomber Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
2nd Dive-Bomber Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber)
3rd Dive-Bomber Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber)

1st Supply Unit
Tanker Kenyo Maru (AO)
Tanker Kokyuto Maru (AO)
Tanker Shinkoku Maru (AO)
Tanker Kokuto Maru (AO)

2nd Supply Unit
Tanker Nipon Maru (AO)
Tanker Toei Maru (AO)
Tanker Toho Maru (AO)


6th Fleet
Light Cruiser Katori (CL) 1x E7K2 Alf Seaplane (Kwajalein, Marshall Islands)
Ammunition Transport Aratama Maru (AE) (Kwajalein, Marshall Islands)
Tanker Ondo (AO) (Kwajalein, Marshall Islands)
Tanker Toa Maru (AO) (Kwajalein, Marshall Islands)
1st Submarine Squadron
Submarine I-9 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine Tender Yasukuni Maru (AS)(En-route from Yokosuka to Kwajalein, Marshall Islands)
Submarine Division 1
Submarine I-15 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-16 (SS) (patrolling 15nm South of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-17 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine Division 2
Submarine I-18 (SS) (patrolling 15nm South of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-19 (SS) (110nm Northeast of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-20 (SS) (patrolling 15nm South of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine Division 3
Submarine I-21 (SS) (110nm Northeast of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-22 (SS) (patrolling 15nm South of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-23 (SS) (110nm Northeast of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine Division 4
Submarine I-24 (SS) (patrolling 15nm South of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-25 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-26 (SS) (halfway between Pearl Harbor and San Francisco) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
2nd Submarine Squadron
Submarine I-7 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine I-10 (SS) (patrolling between Fiji and Samoa) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine Tender Manjo Maru (AS) (probably at Kwajalein, Marshall Islands)
Submarine Division 7
Submarine I-1 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-2 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-3 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine Division 8
Submarine I-14 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-5 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-6 (SS) (patrolling between Molokai and Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
3rd Submarine Squadron
Submarine I-18 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine Tender Taigei Maru (AS) (probably at Kwajalein, Marshall Islands) 1x E14Y1 Glen Sub-Borne Recon Seaplane
Submarine Division 11
Submarine I-74 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-75 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine Division 12
Submarine I-68 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-69 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-70 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine Division 20
Submarine I-71 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-72 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)
Submarine I-73 (SS) (patrolling 25 – 50nm North of Oahu, Hawaiian Islands)

The first wave had 189 aircraft assigned, but two A6Ms of the Soryu and Shokaku, one B5N of the Kaga, one D3A of the Shokaku and two D3As of the Zuikaku did not launch due to technical problems, so only 183 aircraft reached Oahu.

The second wave had 171 aircraft. One A6M of the Hiryu and one D3A of the Kaga didn't start due to technical problems and two further D3As failed right after launching and returned to their carriers (Hiryu and Soryu). So the second wave had only 167 aircraft when it arrived at the meeting-point near Oahu.


Carrier Akagi (CV)
High altitude Bombing Group First Wave
Cmdr. Fuchida Mitsuo (Three groups of 5 aircraft)
1st Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Cmdr. Fuchida Mitsuo
2nd Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Iwasaki Goro
3rd Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Furukawa Izumi
Torpedo Group First Wave Lieutenant Cmdr. Murata Shigeharu (Two groups of 6 aircraft)
Lieutenant Cmdr. Murata Shigeharu
1st Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
2nd Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
Lieutenant Negishi Asao
3rd Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
4th Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
Dive-bombing Group Second Wave Lieutenant Takehiko Chihaya (Two groups of 9 aircraft)
Lieutenant Takehiko Chihaya
21st Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs
22nd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs (1 aircraft lost)
23rd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs (1 aircraft lost)
Lieutenant Zenji Abe
25th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs
26th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs (2 aircraft lost)
27th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs
Combat Air Patrol
First Wave (Force Combat Air Patrol)
Lieutenant Cmdr. Itaya Shiga
1st Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) (1 aircraft lost) Lieutenant Cmdr. Itaya Shiga
Second Wave (Force Combat Air Patrol) Lieutenant Shindo Saburo
1st Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) Lieutenant Shindo Saburo
Carrier Combat Air Patrol
1st Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)

Carrier Kaga (CV)
High altitude Bombing Group First Wave
Lieutenant Cmdr. Hashiguchi Kakuichi
1st Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Cmdr. Hashiguchi
2nd Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Hideo Maki
3rd Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Yoshitaka Mikami
Torpedo Group First Wave Lieutenant Kazuyoshi Kitajima (Two groups of 6 aircraft)
Lieutenant Kitajima Kazuyoshi
1st Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) (1 aircraft lost)
2nd Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) (1 aircraft lost)
Lieutenant Suzuki Mimori (Killed in Action)
3rd Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) (2 aircraft lost)
4th Squadron (3x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) (1 aircraft lost)
Dive-bombing Group Second Wave Lieutenant Makino Saburo (Killed in Action) (Three groups of 9 aircraft)
Lieutenant Makino Saburo
21st Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
22nd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
23rd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
Lieutenant Shoichi Ogawa
24th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (2 aircraft lost)
25th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
26th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
Lieutenant Shoichi Ibuki
27th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
28th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
29th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
Combat Air Patrol
First Wave (Force Combat Air Patrol)

2nd Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) Lieutenant Shiga Yoshio
Second Wave (Force Combat Air Patrol)
2nd Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) (two aircraft lost) Lieutenant Nikaido Yaushi
Carrier Combat Air Patrol
2nd Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)

Carrier Soryu (CV)
High altitude Bombing Group First Wave
Lieutenant Abe Heijiro (2 groups of 5 aircraft)
1st Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Abe Heijiro
2nd Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Yamamoto Sadao
Torpedo Group First Wave Lieutenant Nagai Tsuyoshi (2 groups of 4 aircraft)
Lieutenant Nagai Tsuyoshi
1st Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
2nd Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
Lieutenant Tatsumi Nakajima
3rd Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
4th Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
Dive-bomber Group Second Wave Lieutenant Cmdr. Egusa Takeshige (2 groups of 9 aircraft)
Lieutenant Cmdr. Egusa Takeshige
21st Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
22nd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
23rd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
Lieutenant Masatake Ikeda
24th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
25th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
26th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
Combat Air Patrol
First Wave (Force Combat Air Patrol)

3rd Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) Lieutenant Suganami Masaji
Second Wave (Force Combat Air Patrol)
3rd Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) (3 aircraft lost) Lieutenant Iida Fusata (Killed in Action)
Carrier Combat Air Patrol
3rd Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)

Carrier Hiryu (CV)
High altitude Bombing Group First Wave
Lieutenant Cmdr. Kosumi Tadashi (2 groups of 5 aircraft)
1st Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Cmdr. Kosumi Tadashi
2nd Squadron (5x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 800kg Armor Piercing Bomb Lieutenant Hashimoto Toshio
Torpedo Group First Wave Lieutenant Heita Matsumura (2 groups of 4 aircraft)
Lieutenant Cmdr. Kosumi Tadashi
1st Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
2nd Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
Lieutenant Sumino Hiroharu
3rd Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
4th Squadron (2x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with an Aerial Torpedo, Mark 91
Dive-bomber Group Second Wave Lieutenant Kobayashi Michio (not present) replaced by Lieutenant Nakagawa Shun (2 groups of 9 aircraft)
Lieutenant Kobayashi Michio
21st Squadron (2x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
22nd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
23rd Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
Lieutenant Nakagawa Shun
24th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
25th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb
26th Squadron (3x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost)
Combat Air Patrol
First Wave (Force Combat Air Patrol)

4th Fighter Squadron (6x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) (two groups of 3 each) Lieutenant Okajima Kiyokima
Second Wave (Force Combat Air Patrol)
4th Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)(1 aircraft lost) Lieutenant Sumio Nono
Carrier Combat Air Patrol
4th Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)

Carrier Shokaku (CV)
Dive-bomber Group First Wave
Lieutenant Commander Takahashi Kakuichi
1st Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb Lieutenant Commander Takahashi Kakuichi
2nd Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb (1 aircraft lost) Lieutenant Masao Yamaguchi
3rd Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb Lieutenant Fujita Hisayoshi
High altitude Bombing Group Second Wave Lieutenant Tatsuo Ichihara (3 groups of 9 aircraft)
1st Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs Lieutenant Tatsuo Ichihara
2nd Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs Lieutenant Tsutomu Hagiwara
3rd Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs Lieutenant Yoshiaki Ikuin
Combat Air Patrol
First Wave (Force Combat Air Patrol)

5th Fighter Squadron (6x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) (2 groups of 3 aircraft) Lieutenant Kaneko Tadashi
Carrier Combat Air Patrol
5th Fighter Squadron (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)

Carrier Zuikaku (CV)
Dive-bomber Group First Wave
Lieutenant Commander Sakamoto Akira (3 groups of 9)
1st Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb Lieutenant Commander Sakamoto Akira
2nd Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb Lieutenant Tomatsu Ema
3rd Squadron (9x D3A1/11 Val Dive-Bomber) with a 250kg Ordinary bomb Lieutenant Hayashi C.
High altitude Bombing Group Second Wave Lieutenant Commander Shimazaki Shigekazu (3 groups of 9)
1st Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs Lieutenant Commander Shimazaki Shigekazu
2nd Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs Lieutenant Takemi Iwami
3rd Squadron (9x B5N2/12 Kate Torpedo-bomber) with a 250kg general purpose bomb and six 60kg Ordinary bombs Lieutenant Yoshiaki Tsubota
Combat Air Patrol
First Wave (Force Combat Air Patrol)

6th Fighter Squadron (6x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter) in three groups of 2 Lieutenant Masao Sato
Carrier Combat Air Patrol
Combat Air Patrol (9x A6M2/21 Zero/Zeke Fighter)


< Message edited by Extraneous -- 11/14/2010 7:13:12 PM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Extraneous)
Post #: 7
RE: For the Purists September 9. 1939 - 10/31/2010 8:20:10 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
United States Pacific Fleet
Battle Force Pacific Fleet

Battleship Battle Force

Battleship Division 1

Battleship Nevada (BB-36)
Battleship Pennsylvania (BB-38)
Battleship Arizona (BB-39) (Rear Admiral I. C. Kidd)
Observation Squadron 1 (8x OS2U-3 Kingfisher Floatplane on Battleships)

Battleship Division 2
Battleship Oklahoma (BB-37)
Battleship Tennessee (BB-43) (Rear Admiral D. W. Bagley)
Battleship California (BB-44)
Observation Squadron 2 (9x OS2U-3 Kingfisher Floatplane on Battleships)

Battleship Division 4
Battleship Colorado (BB-45) (Puget Sound Navy Yard)
Battleship Maryland (BB-46)
Battleship West Virginia (BB-48) (Rear Admiral W. S. Anderson)
Observation Squadron 4 (9x OS2U-3 Kingfisher Floatplane (on Battleships)



Aircraft Battle Force (Pearl Harbor)



Cruiser Battle Force
Cruiser Division 3

Light Cruiser Richmond (CL-9) (En-route Valparaiso, Chile)
Light Cruiser Concord (CL-10) (Rear Admiral A.T. Bidwell) ( Destroyer Base San Diego, California ) (being overhauled)
Light Cruiser Trenton (CL-11) (Balboa, Panama Canal Zone)
Cruiser Scouting Squadron 3 (3x S0C-3 Seagull Floatplane, 3x S0N-1 Seagull Floatplane on Cruisers)

Cruiser Division 9
Light Cruiser Phoenix (CL-46)
Light Cruiser Boise (CL-47) (Off Cebu Island, Visayas, Philippine Commonwealth)
Light Cruiser Honolulu (CL-48) (being overhauled Pearl Harbor)
Light Cruiser St. Louis (CL-49) (being overhauled Pearl Harbor)
Light Cruiser Helena (CL-50)
Cruiser Scouting Squadron 9 (16x S0C-3 Seagull Floatplane, 4x S0N-1 Seagull Floatplane on Cruisers)



Destroyer Battle Force
Destroyer Flotilla 1

Light Cruiser Raleigh (CL-7) (Rear Admiral R. A. Theobald) (2x S0C-3 Seagull Floatplane)
Tanker Dobbins (OL-3)
Tanker Whitney (OL-4)
Destroyer Squadron 1
Destroyer Phelps (DD-360)
Destroyer Division 1
Destroyer Dewey (DD-349) (Pearl Harbor) (being overhauled Pearl Harbor)
Destroyer Hull (DD-350)
Destroyer McDonagh (DD-351)
Destroyer Worden (DD-352)

Destroyer Division 2
Destroyer Farragut (DD-348)
Destroyer Dale (DD-353)
Destroyer Monaghan (DD-354)
Destroyer Aylwin (DD-355)

Destroyer Squadron 3
Destroyer Clark (DD-361) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)
Destroyer Division 5
Destroyer Reed (DD-369)
Destroyer Conynghan (DD-371)
Destroyer Cassin (DD-372) (Pearl Harbor) (being overhauled)
Destroyer Downs (DD-375) (Pearl Harbor) (being overhauled)

Destroyer Division 6
Destroyer Cummings (DD-365)
Destroyer Case (DD-370)
Destroyer Shaw (DD-373)
Destroyer Tucker (DD-374) (Pearl Harbor) (being overhauled)

Destroyer Squadron 5 (Task Force 12 en-route to Midway Island; Mare Island Navy Yard)


Destroyer Flotilla 2
Light Cruiser Detroit (CL-8) (Rear Admiral M. F. Draemel) (1x S0C-3 Seagull Floatplane, 1x S0N-1 Seagull Floatplane)
Destroyer Squadron 4
Destroyer Selfridge (DD-357)
Destroyer Division 7
Destroyer Bagley (DD-386) (Pearl Harbor) (being overhauled)
Destroyer Blue (DD-387)
Destroyer Helm (DD-388)
Destroyer Henley (DD-391)

Destroyer Division 8
Destroyer Mugford (DD-389)
Destroyer Ralph Talbot (DD-390)
Destroyer Patterson (DD-392)
Destroyer Jarvis (DD-393)

Destroyer Squadron 6 (Task Force 8 en-route Pearl Harbor)


Destroyer Division 50 (Mare Island Navy Yard; Destroyer Base San Diego, California )


Minecraft Battle Force
Mine Squadron 1

Minelayer Oglala (CM-4)
Mine Division 2
Destroyer Minelayer Tracy (DM-18) (being overhauled Pearl Harbor)
Destroyer Minelayer Preble (DM-19) (being overhauled Pearl Harbor)
Destroyer Minelayer Sicard (DM-21) (being overhauled Pearl Harbor)
Destroyer Minelayer Pruitt (DM-22) (being overhauled Pearl Harbor)

Mine Division 3
Destroyer Minelayer Gamble (DM-15)
Destroyer Minelayer Pruitt (DM-16)
Destroyer Minelayer Ramsay (DM-17)
Destroyer Minelayer Breese (DM-18)


Mine Squadron 2
Fast Destroyer Minelayer Hopkins (DMS-13) ( Task Force 3 training off Johnston Islands )
Mine Division 4
Fast Destroyer Minelayer Zane (DMS-14) (being overhauled)
Fast Destroyer Minelayer Wasmuth (DMS-15)
Fast Destroyer Minelayer Trever (DMS-16)
Fast Destroyer Minelayer Perry (DMS-17)

Mine Division 5 (Task Force 3 training off Johnston Islands; Training off Johnston Islands)

Mine Division 6 (Task Force 3 training off Johnston Islands; Training off Johnston Islands)



Scouting Force Pacific Fleet
Cruiser Scouting Force

4x S0C-3 Seagull Floatplane
Cruiser Division 4
Heavy Cruiser Pensacola (CA-24) (Convoy 4002)
Heavy Cruiser Salt Lake City (CA-25) (Task Force 8 en-route Pearl Harbor)
Heavy Cruiser Chicago (CA-29) (Task Force 12 en-route to Midway Island)
Heavy Cruiser Indianapolis (CA-35) (Task Force 3 training off Johnston Islands)
Cruiser Scouting Squadron 4 (16x S0C-1/3 Seagull Floatplane on Cruisers)

Cruiser Division 5
Heavy Cruiser Northampton (CA-26) (Task Force 8 en-route Pearl Harbor)
Heavy Cruiser Chester (CA-27) (Task Force 8 en-route Pearl Harbor)
Heavy Cruiser Louisville (CA-28) (Convoy from Netherlands East Indies)
Heavy Cruiser Portland (CA-33) (Task Force 12 en-route to Midway Island)
Cruiser Scouting Squadron 5 (16x S0C-1/3 Seagull Floatplane on Cruisers)

Cruiser Division 6
Heavy Cruiser New Orleans (CA-32) (being overhauled)
Heavy Cruiser Astoria (CA-34) (Task Force 12 en-route to Midway Island)
Heavy Cruiser Minneapolis (CA-36) (Training off Pearl Harbor)
Heavy Cruiser San Francisco (CA-38) (being overhauled)
Cruiser Scouting Squadron 6 (16x S0C-1/3 Seagull Floatplane on Cruisers)



Aircraft Scouting Force (Pearl Harbor; Midway Island Command; NAS Ford Island; NAS Kaneohe Bay; NAS Seattle)
Patrol Wing 2 (NAS Ford Island)
Patrol Wing 4 (NAS Seattle)
Aircraft Scouting Force Pool (NAS Ford Island; NAS San Diego; NAS Seattle)
Transition Training Group Pacific (NAS San Diego) (from Aircraft Scouting Force)




Submarine Scouting Force (Submarine Base, Territory of Hawaii (TH))
Minesweeper Seagull (AM-30) (Lahaina Roads, Maui)

Submarine Squadron 4
Destroyer Litchfield (DD-336) (60 miles southwest of Oahu)
Submarine Tender Fulton (AS-11) (Off Guatemala)
Submarine Rescue Vessel Widgeon (ASR-1)
Submarine Rescue Vessel Ortolan (ASR-5) (Destroyer Base San Diego, California)
Submarine Division 41 (Destroyer Base San Diego, California)

Submarine Division 42
Submarine Argonaut (SS-166) (Near Midway Island)
Submarine Narwhal (SS-167)
Submarine Nautilus (SS-168) (Mare Island Navy Yard)
Submarine Dolphin (SS-169)
Submarine Cachalot (SS-170)
Submarine Cuttlefish (SS-171) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)

Submarine Division 43 (200 miles East of Oahu)

Submarine Squadron 6
Submarine Tender Pelias (AS-14)
Submarine Division 61
Submarine Tambor (SS-198) (Near Wake Island)
Submarine Tautog (SS-199)
Submarine Thresher (SS-200) (60 miles southwest of Oahu)
Submarine Triton (SS-201) (Off Wake Island)
Submarine Trout (SS-202) (Off Midway Island)
Submarine Tuna (SS-203) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)

Submarine Division 62
Submarine Tambor (SS-206) (Off Mexico)
Submarine Tautog (SS-209)
Submarine Gudgeon (SS-211) (Lahaina Roads, Maui)

Submarine Squadron 8 (forming)



Base Force Pacific Fleet
Transport Henry T. Allen (AP-30) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)
Cargo Ship Mercury (AK-42)
Cargo Ship Aroostook (AK-44)
Miscellaneous Auxiliary Argonne (AG-31)
Miscellaneous Auxiliary Sumner (AG-32)
Service Squadron 2
Fleet Tug Sonoma (AT-12)
Fleet Tug Scotia (AT-30)
Fleet Tug Pinola (AT-33) San Pedro, California
Fleet Tug Keosanqua (AT-38)
Fleet Tug Navajo (AT-64)
Fleet Tug Seminole (AT-65) (En-route San Diego, California)
Repair Ship Medusa (AR-1)
Repair Ship Vestal (AR-4)
Repair Ship Rigel (AR-11)
Hospital Ship Solace (AH-5)

Service Squadron 4
Transport Henderson (AP-1)
Transport Chaumont (AP-5)
Transport William W. Burrows (AP-6) (En-route Wake Island)
Transport Harris (AP-8) (Destroyer Base San Diego, California)
Transport St. Mihiel (AP-32)
Transport President Grant (AP-33)
Cargo Ship Alchiba (AK-23)

Service Squadron 6
Minesweeper Robin (AM-3) (550 miles southwest of Oahu)
Minesweeper Turkey (AM-13)
Minesweeper Bobolink (AM-20)
Minesweeper Rail (AM-26)
Minesweeper Tern (AM-31)
Minesweeper Grebe (AM-43)
Minesweeper Vireo (AM-52)
Miscellaneous Auxiliary Utah (AG-16)


Utility Wing 4 (NAS Pearl Harbor)


Aircraft Service Force Pool (NAS Pearl Harbor)


Service Squadron 8
Stores Ship Castor (AKS-1)
Stores Ship Antares (AKS-3) (Honolulu)
Stores Ship Bridge (AF-1) (Mare Island Navy Yard)
Stores Ship Arctic (AF-7) (Lahaina Roads, Maui)
Stores Ship Boreas (AF-8) (San Francisco, California)
Stores Ship Aldebaran (AF-10) (San Francisco, California)
Tanker Kanawha (AO-1) (Mare Island Navy Yard)
Tanker Maumee (AO-2)
Tanker Cuyama (AO-3) (Destroyer Base San Diego, California)
Tanker Brazos (AO-4) (600 miles east of Dutch Harbor, Territory of Alaska (TA))
Tanker Neches (AO-5) (Between San Francisco and Pearl Harbor)
Tanker Tippecanoe (AO-21) (Wilmington, California)
Tanker Neosho (AO-23)
Tanker Platte (AO-24) (Los Angeles, California)
Tanker Sabine (AO-25) (Mare Island Navy Yard)
Tanker Kaskaskia (AO-27) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)
Ammunition Ship Pyro (AE-1)
Ammunition Ship Lassen (AE-3)



Amphibious Forces Pacific Fleet
3rd Infantry Division (from Western Defense Command, Forth Army, IX Corps)
2nd Marine Division
2nd Marine Air Wing



14th Naval District (Honolulu (Assigned to Pacific Fleet (Territory of Hawaii))
Naval Coastal Frontier
Naval Coastal Force (Pearl Harbor)
Gun Boat Sacramento (PG-19)
Gun Boat Niagara (PG-52) (Convoy 4002)

Local Defense Force
Net-Laying Ship Nash (AN-7)
Net Tender Cinchona (YN-7)

Mine Division
Coastal Minesweeper Cockatoo (AMc-8)
Coastal Minesweeper Crossbill (AMc-9) (on patrol off Pearl Harbor)
Coastal Minesweeper Condor (AMc-14) (on patrol off Pearl Harbor)
Coastal Minesweeper Reedbird (AMc-30)

Destroyer Division 80
Destroyer Allen (DD-66)
Destroyer Schley (DD-103)
Destroyer Chew (DD-106)
Destroyer Ward (DD-139)

Motor Torpedo Boat Squadron 1
Motor Torpedo Boat PT-20
Motor Torpedo Boat PT-21
Motor Torpedo Boat PT-22
Motor Torpedo Boat PT-23
Motor Torpedo Boat PT-24
Motor Torpedo Boat PT-25
Motor Torpedo Boat PT-26 (embarking on Tanker Ramapo (AO-12) for 16th Naval District in the Phillipines)
Motor Torpedo Boat PT-27 (embarking on Tanker Ramapo (AO-12) for 16th Naval District in the Phillipines)
Motor Torpedo Boat PT-28 (embarking on Tanker Ramapo (AO-12) for 16th Naval District in the Phillipines)
Motor Torpedo Boat PT-29 (embarking on Tanker Ramapo (AO-12) for 16th Naval District in the Phillipines)
Motor Torpedo Boat PT-30 (embarking on Tanker Ramapo (AO-12) for 16th Naval District in the Phillipines)
Motor Torpedo Boat PT-42 (embarking on Tanker Ramapo (AO-12) for 16th Naval District in the Phillipines)


Navy Yard Pearl Harbor
Covered Lighter YF-D2
District Patrol Vessel YP-108
District Patrol Vessel YP-109
Yard Ferry Boat Nihoa (YFB-17)
Fleet Oiler YO-21
Fleet Oiler YO-30
Fleet Oiler YO-43
Fleet Oiler YO-44
Yard Garbage Lighter YG-15
Yard Garbage Lighter YG-17
Yard Garbage Lighter YG-21
Gate Vessel YNG-17
Harbor Tug Sotoyomo (YT-9)
Harbor Tug Geronimo YT-119
Harbor Tug Osceola (YT-129)
Harbor Tug YT-130
Harbor Tug Nokomis (YT-142)
Harbor Tug Hoga (YT-146)
Harbor Tug YT-152
Motor Tug YMT-5
Torpedo Testing Barge YTT-3
Water Barge YW-16

Marine Barracks Pearl Harbor
Supply Department Pearl Harbor
Industrial Department Pearl Harbor
Disbursing Department Pearl Harbor
Medical Department Pearl Harbor
Naval Fuel Depot Pearl Harbor
Naval Supply Depot Pearl Harbor

Marine Guard Detachment Pearl Harbor
Receiving Station Pearl Harbor


Naval Submarine Base


District Communications Office
Naval Radio Station (Lualualei, Oahu)
Naval Radio Station (Heeia, Oahu)
Naval Radio Station (Hilo, Hawaii)
Naval Radio Station (Wahiawa, Oahu)
Naval Radio Station (Wailupe, Oahu)


Naval Hospital Pearl Harbor


Naval Ammunition Depot (Lualualei, Oahu)
Marine Barracks Lualualei (Oahu)
Naval Magazine West Loch (Oahu)

Marine Guard Detachment (West Loch, Oahu)


District Vessels
Cargo Ship Regulus (AK-14) (Near Midway Island)
Fleet Tug Sunnadin (AT-28)
Cargo Ship Kaula (AG-33) (En-route to Palmyra)
Salvage and Rescue Vessel Viking (ARS-1)
Salvage and Rescue Vessel Discoverer (ARS-3)


Marine Corps Cantonment (Salt Lake, Oahu)


MCAS Ewa Field


NAS Pearl Harbor
Marine Barracks Pearl Harbor


Johnston Island Command (Johnston Island)
Wake Island Command (Wake Island)
Midway Island Command (Midway Island)
Palmyra Island Command (Palmyra Island)
Naval Air Base Homestead Field (Molokai)


NAS Kaneohe (Oahu)
1x J2F-2 Duck Floatplane
Marine Barracks Kaneohe (Oahu)


Emergency Landing Field Maalaea (Maui)
Emergency Landing Field Kahuku point (Oahu)


Honolulu Coast Guard District
1x J2F-2 Duck Floatplane
Chief of Staff Honolulu

Operations Division
Communications Section
Intelligence Section

Engineering Division
Pay and Supply Division
Legal Division
Personnel Division
Captain of the Port


Coast Guard Patrol (Honolulu)
Coast Guard Cutter Taney (WPG-37)
1x J2F-1 Duck Floatplane
Coast Guard Cutter Reliance (WSC-150)
Coast Guard Cutter Tiger (WSC-152) (Off West Coast of Oahu)
Coast Guard Lighthouse Tender Kikui (WAGL-225)
Coast Guard Lighthouse Tender Walnut (WAGL-252)
Coast Guard Patrol Boat CG-8
Coast Guard Patrol Boat CG-27
Coast Guard Patrol Boat CG-400
Coast Guard Patrol Boat CG-403
Coast Guard Patrol Boat CG-517
Coast Guard Patrol Boat CG-4818
Coast Guard Radio Station Honolulu (Oahu)



600 miles east of Dutch Harbor, Territory of Alaska (TA) (53°N, 156°W)
Tanker Brazos (AO-4) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)




Sitka, Territory of Alaska (TA)
Patrol Squadron 41 (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)
6x PBY-5 Catalina flying boat



Yakutat Bay, Territory of Alaska (TA)
Destroyer Seaplane Tender Gillis (AVD-12) (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)



Puget Sound Navy Yard (Bremerton, Washington)
Battleship Colorado (BB-45) (from Battle Force Pacific Fleet; Battleship Battle Force; Battleship Division 4)
Seaplane Tender Casco (AVP-12) (from 13th Naval District)
Destroyer Seaplane Tender Williamson (AVD-2) (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)



Seattle, Washington
NAS Seattle
Patrol Wing 4 (Mare Island Navy Yard; Puget Sound Navy Yard; Sitka, Territory of Alaska (TA); Yakutat Bay, Territory of Alaska (TA); NAS Ford Island)
1x OS2U-2 Kingfisher Floatplane
Seaplane Tender Teal (AVP-5)
Aircraft Scouting Force Pool (from Aircraft Scouting Force)
2x PBY-5 Catalina flying boat
Aircraft Service Force Pool (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6)
1x J2F-1 Duck Floatplane



En-route Mare Island Navy Yard (from San Francisco, California)
Destroyer Seaplane Tender Ballard (AVD-10)



Mare Island Navy Yard (25 miles Northeast of San Francisco in Vallejo, California)
Destroyer Tender Dixie (AD-14)
Stores Ship Bridge (AF-1) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Tanker Kanawha (AO-1) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Tanker Sabine (AO-25) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Seaplane Tender Pelican (AVP-6) (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)
Destroyer Rathburne (DD-118) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Division 50)
Submarine Nautilus (SS-168) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4; Submarine Division 42)

Tanker Kaskaskia (AO-27) (Mare Island Navy Yard) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8) (being overhauled)
Transport Henry T. Allen (AP-30) (from Base Force Pacific Fleet) (being overhauled)
Transport Henry T. Allen (AP-30) (from Base Force Pacific Fleet)
Destroyer Clark (DD-361) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 3) (being overhauled)
Submarine S-27 (SS-132) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4; Submarine Division 41) (being overhauled)
Submarine S-28 (SS-133) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4; Submarine Division 41) (being overhauled)
Submarine Cuttlefish (SS-171) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4; Submarine Division 42) (being overhauled)
Submarine Tuna (SS-203) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 61) (being overhauled)

Destroyer Division 10 (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 5)
Destroyer Cushings (DD-376) (being overhauled)
Destroyer Perkins (DD-377) (being overhauled)
Destroyer Smith (DD-378)
Destroyer Preston (DD-379)



Alameda, California
Cargo Ship Procyon (AK-19) (from Naval Transportation Service)
NAS Alameda
Aircraft Battle Force Pool (from Aircraft Battle Force)
13x OS2U-1/3 Kingfisher Floatplane, 9x S0C-1/2/3 Seagull Floatplane



Los Angeles, California
Tanker Platte (AO-24) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)



Between San Francisco and Pearl Harbor (27°N, 142°W)
Tanker Neches (AO-5) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)



San Francisco, California
Stores Ship Boreas (AF-8) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Stores Ship Aldebaran (AF-10) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)



En-route San Diego, California (28°N, 135°W)
Fleet Tug Seminole (AT-65) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 2)



Near San Diego, California (33°N, 121°W)
Tanker Sepulga (AO-20)



San Diego, California
Destroyer Base San Diego, California

Submarine Rescue Vessel Ortolan (ASR-5) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4)
Transport Harris (AP-8) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 4)
Transport Harris (AP-8) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 4)
Tanker Cuyama (AO-3) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Light Cruiser Concord (CL-10) (Rear Admiral A.T. Bidwell) (from Cruiser Battle Force; Cruiser Division 3) (being overhauled)


Carrier Saratoga (CV-3) (from Aircraft Battle Force; Carrier Division 1)
Fighting Squadron 3 (7x F4F-3 Wildcat Fighter, 2x F4F-3A Wildcat Fighter, 1x F4F-4 Wildcat Fighter)
Bombing Squadron 3 (22x SBD-3 Dauntless Scout Dive-Bomber)
Scouting Squadron 3 (21x SBD-3 Dauntless Scout Dive-Bomber)
Torpedo Squadron 3 (12x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber)
Utility Unit (6x J2F-5 Duck Floatplane, 1x N2T-1 Tutor Trainer, 2x OS2U-1/3 Kingfisher Floatplane, 3x SBD-1/3 Dauntless Scout Dive-Bomber, 5x S0C-1/2 Seagull Floatplane, 3x S0N-1 Seagull Floatplane)


Destroyer Division 50 (from Destroyer Battle Force)
Destroyer Rathburne (DD-118) (Mare Island Navy Yard) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Division 50)
Destroyer Talbot (DD-114)
Destroyer Waters (DD-115)
Destroyer Dent (DD-116)

Submarine Division 41 (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4)
Submarine S-18 (SS-123)
Submarine S-23 (SS-128)
Submarine S-27 (SS-132) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)
Submarine S-28 (SS-133) (Mare Island Navy Yard) (being overhauled)
Submarine S-34 (SS-139)
Submarine S-35 (SS-140)


NAS San Diego
Transition Training Group Pacific (from Aircraft Scouting Force)
1x J2F-1 Duck Floatplane, 27x PBY-4/5 Catalina flying boat
Patrol Squadron 13 (from Aircraft Scouting Force)
4x PBY-5 Catalina flying boat

Aircraft Service Force Pool (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6)
11x BG-1 Great Lakes Biplane Dive-bomber, 7x J2F Duck Floatplane, 6x PBY-5 Catalina flying boat

Advanced Carrier Training Group, Pacific (from Aircraft Battle Force)
2x F2A-2 Buffalo Fighter, 1x N3N-1 Naval Aircraft Factory Canary Trainer Biplane Seaplane, 1x OS2U-2 Kingfisher Floatplane, 21x SBD-2/3 Dauntless Scout Dive-Bomber, 10x SNJ-3 Texan Scout Trainer

Fleet Air Photo Unit Pacific (from Aircraft Battle Force)
1x F2A-2 Buffalo Fighter, 1x SNJ-3 Texan Scout Trainer

Aircraft Scouting Force Pool (from Aircraft Scouting Force)

Aircraft Battle Force Pool (from Aircraft Battle Force)
8x F2A-2/3 Buffalo Fighter, 10x F3F-2 Brewster Corsair Biplane Fighter, 4x F4F-3 Wildcat Fighter, 2x J2F-5 Duck Floatplane, 4x OS2U-1/3 Kingfisher Floatplane, 2x SF-2 Sablatnig Floatplane, 13x SBC-4 Curtiss Helldiver Biplane Dive-Bomber, 17x SBD-1/2/3 Dauntless Scout Dive-Bomber, 1x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber



San Pedro, California
Fleet Tug Pinola (AT-33) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 2)



Wilmington, California
Tanker Tippecanoe (AO-21) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)



Off Mexico (17°N, 102°W)
Submarine Tambor (SS-206) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 62)



Balboa, Panama Canal Zone
Light Cruiser Trenton (CL-11) (from Cruiser Battle Force; Cruiser Division 3)



Off Guatemala (11°N, 91°W)
Submarine Tender Fulton (AS-11) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4)



En-route Valparaiso, Chile (off Peru; 10°S, 83°W)
Light Cruiser Richmond (CL-9) (from Cruiser Battle Force; Cruiser Division 3)



Off Cebu Island, Visayas, Philippine Commonwealth
Light Cruiser Boise (CL-47) (from Cruiser Battle Force; Cruiser Division 9)



Convoy from Netherlands East Indies (8°S, 171°E between Santa Cruz Islands and Ellice Islands)
Heavy Cruiser Louisville (CA-28) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force Cruiser Division 5)
USAT (United States Army Transport) Hugh L. Scott
SS President Coolage
U.S. military dependants being evacuated from the Philippines and China



Convoy 4002 (4°S, 170°W off Phoenix Islands destination Manila, Philippine Commonwealth; diverted to Brisbane, Australia December 11, 1941)
Heavy Cruiser Pensacola (CA-24) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force; Cruiser Division 4)
Gun Boat Niagara (PG-52) (from 14th Naval District Naval; Coastal Frontier; Naval Coastal Force)
SS Admiral Halstead (24th Pursuit Squadron (from 24th Pursuit Group 18x P40E Warhawk)
SS Bolemfontain (Netherlands Merchant Marine)
SS Coast Farmer
USAT (United States Army Transport) Willard A. Holbrook
USAT (United States Army Transport) Montgomery C. Megis (27th Bombardment Group 52x A24 Dauntless Banshee Dive-Bomber)



Samoa
Minesweeper Kingfisher (AM-25)



En-route to Palmyra (7°N, 161°W 60 miles Northeast of Palmyra)
Cargo Ship Kaula (AG-33) (from 14th Naval District; District Vessels)



Palmyra Island
Palmyra Island Command

Marine Detachment; 1st Defense Battalion; Palmyra Island
NAS Palmyra Island

1x J2F-2 Duck Floatplane



Task Force 3 training off Johnston Islands (16°N, 169°W 700 miles Southwest of Pearl Harbor)
Heavy Cruiser Indianapolis (CA-35) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force Cruiser Division 5)
Fast Destroyer Minelayer Hopkins (DMS-13) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2)
Fast Destroyer Minelayer Southard (DMS-10) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 5)
Fast Destroyer Minelayer Long (DMS-12) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 5)
Fast Destroyer Minelayer Dorsey (DMS-1) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 6)
Fast Destroyer Minelayer Elliot (DMS-4) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 6)



Johnston Island
Johnston Island Command

Naval Radio Detection Station Johnston Island
Marine Detachment; 1st Defense Battalion; Johnston Island
NAS Johnston Island

1x J2F-2 Duck Floatplane, 2x PBY-5 Catalina flying boat (from Patrol Wing 2, Patrol Squadron 21)


Off Midway Island
Submarine Trout (SS-202) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 61)



Near Midway Island
Submarine Argonaut (SS-166) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4; Submarine Division 42) (28°N, 177°W)
Cargo Ship Regulus (AK-14) (from 14th Naval District; District Vessels) (27°N, 175°W)



En-route Midway Island from Wake Island (22°N, 163°W 300 miles Southwest of Oahu)
Seaplane Tender Wright (AV-1) (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 1)
1x OS2U-2 Kingfisher Floatplane



Task Force 12 en-route to Midway Island (delivering VMSB-241) (23°30’N, 170°30’W 460 miles Southeast of Midway)
Carrier Lexington (CV-2) (Rear Admiral A. W. Fitch) (from Aircraft Battle Force; Carrier Division 1)
Fighting Squadron 2 (VF-2) (16x F2A-3 Buffalo Fighter)
Bombing Squadron 2 (VB-2)(15x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber)
Scouting Squadron 2 (VS-2)(1x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber, 14x SBD-3 Dauntless Scout Dive-Bomber)
Torpedo Squadron 2 (VT-2) (12x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber)
Utility Unit (2x F2A-3 Buffalo Fighter, 2x J2F-1 Duck Floatplane, 2x SBD-2/3 Dauntless Scout Dive-Bomber, 2x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber)
VMSB-241 18x SB2U-3 Dauntless Scout Dive-Bomber

Heavy Cruiser Chicago (CA-29) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force; Cruiser Division 4)
Heavy Cruiser Portland (CA-33) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force Cruiser Division 5)
Heavy Cruiser Astoria (CA-34) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force Cruiser Division 6)

Destroyer Porter (DD-356) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 5)
Destroyer Division 9 (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 5)
Destroyer Mahan (DD-364)
Destroyer Drayton (DD-366)
Destroyer Lamson (DD-367)
Destroyer Flusser (DD-368)



Midway Island
Midway Island Command

6th marine defense Battalion
Naval Submarine Base Midway Island
Naval Radio Detection Station Midway Island
NAS Midway Island

1x J2F-2 Duck Floatplane
Patrol Squadron 21 (VP-21) (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 2)
10x PBY-5 Catalina flying boat
Three of Seven PBY’s aloft; 2x PBY in overhaul NAS Pearl Harbor; 2x PBY’s at Johnston Island; 3x Dutch PBY’s en-route to Netherlands East Indies which are commandeered.



Off Wake Island
Submarine Triton (SS-201) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 61)



Near Wake Island (19°N, 167°E)
Submarine Tambor (SS-198) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 61)



En-route Wake Island (20°N, 170°E)
Transport William W. Burrows (AP-6) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 4)



Wake Island
Wake Island Command

Naval Submarine Base Wake Island]
Naval Radio Detection Station Wake Island
Marine Detachment; 1st Defense Battalion; Wake Island
407th Army Detachment; Army Airways communications service; Wake Island
NAS Wake Island
VMF-211
(12x F4F-3 Wildcat Fighter)



550 miles southwest of Oahu (17°N, 166°W)
Minesweeper Robin (AM-3) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6)



200 miles East of Oahu (22°N, 155°W)
Submarine Division 43 (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 4)
Submarine Plunger (SS-179)
Submarine Pollack (SS-180)
Submarine Pompano (SS-181)



Task Force 8 en-route Pearl Harbor (21°11’N, 161°W; 200 miles West of Pearl Harbor)
Carrier Division 2 (from Aircraft Battle Force)

Carrier Enterprise (CV-6) (Rear Admiral W. F. Halsey)
Fighting Squadron 6 (16x F4F-3A Wildcat Fighter)
Bombing Squadron 6 (22x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber)
Scouting Squadron 6 (10x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber, 8x SBD-3 Douglas Dauntless Scout Dive-Bomber)
Torpedo Squadron 6 (18x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber, 3x SNJ-3 Texan Scout Trainer)
Utility Unit (3x F4F-3A Wildcat Fighter, 2x J2F-5 Duck Floatplane, 6x SBD-2/3 Dauntless Scout Dive-Bomber, 4x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber, 5x S0C-1/2 Seagull Floatplane)

Heavy Cruiser Northampton (CA-26) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force; Cruiser Division 5)
Heavy Cruiser Chester (CA-27) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force; Cruiser Division 5)
Heavy Cruiser Salt Lake City (CA-25) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force; Cruiser Division 4)

Destroyer Squadron 6 (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 2)
Destroyer Balch (DD-357)
Destroyer Division 11
Destroyer Gridley (DD-380)
Destroyer Craven (DD-382)
Destroyer McCall (DD-400)
Destroyer Maury (DD-401)
Destroyer Division 12
Destroyer Dunlap (DD-384)
Destroyer Fanning (DD-385)
Destroyer Benham (DD-397)
Destroyer Ellet (DD-398)



60 miles southwest of Oahu (20°N, 159°W)
Destroyer Litchfield (DD-336) (from Submarine Scouting Force;Submarine Squadron 4)
Submarine Thresher (SS-200) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 61)



Off West Coast of Oahu
Submarine Chaser Tiger (WSC-152) (from 14th Naval District Naval; Coastal Frontier; Naval Coastal Force)



Training off Pearl Harbor (Fleet Operating Area 21°N, 158°W 25 miles South of Pearl Harbor)
Heavy Cruiser Minneapolis (CA-36) (from Scouting Force Pacific Fleet; Cruiser Scouting Force Cruiser Division 6)
Fast Destroyer Minelayer Chandler (DMS-9) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 5)
Fast Destroyer Minelayer Hovey (DMS-11) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 5)
Fast Destroyer Minelayer Lamberton (DMS-2) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 6)
Fast Destroyer Minelayer Boggs (DMS-3) (from Minecraft Battle Force; Mine Squadron 2; Mine Division 6)



Territory of Hawaii (TH)
Lahaina Roads, Maui

Minesweeper Seagull (AM-30) (from Submarine Scouting Force)
Stores Ship Arctic (AF-7) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Submarine Gudgeon (SS-211) (from Submarine Scouting Force; Submarine Squadron 6; Submarine Division 62)
Utility Squadron 3 (VJ-3) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6; Utility Wing 4)
4x JRB-1 Expeditor/Voyager Transport, 2x BT-1 Douglas Bomber Trainer, 2x JRF-1 Goose Floatplane, 1x J2F-4, 11x TDN Drones


Oahu
Honolulu

Stores Ship Antares (AKS-3) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 8)
Cargo Ship Vega (AK-17)

14th Naval District (NAS Pearl Harbor)
NAS Kaneohe Bay
Patrol Wing 1 (from Aircraft Scouting Force)
1x OS2U-2 Kingfisher Floatplane
Seaplane Tender Avocet (AVP-4)
Destroyer Seaplane Tender Hulbert (AVD-6)
Seaplane Tender Wright (AV-1) (En-route Midway Island from Wake Island)

Patrol Squadron 11
12x PBY-5 Catalina flying boat

Patrol Squadron 12
12x PBY-5 Catalina flying boat

Patrol Squadron 14
12x PBY-5 Catalina flying boat

Marine Corps Air Station Ewa Field
Marine Air Group 21 (MAG 21)

VMF-211 Squadron
11x F4F-3 Wildcat Fighter, 1x SNJ-3 Texan Scout Trainer
VMSB-231 Squadron
7x SB2U-3 Dauntless Scout Dive-Bomber
VMSB-232 Squadron
19x SBD-1 Dauntless Scout Dive-Bomber, 3x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber
VMJ-252 Squadron
2x R3D-2 Douglas Transport, 2x J2F-4 Duck Floatplane, 1x SBD-1 Dauntless Scout Dive-Bomber, 1x JO-2 Lockheed Electra Transport, 1x JRS-1 Sikorsky Transport, 1x SB2U-3 Dauntless Scout Dive-Bomber


Pearl Harbor
Destroyer Dewey (DD-349) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 1; Destroyer Division 1) (being overhauled)
Destroyer Cassin (DD-372) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 3; Destroyer Division 5) (being overhauled)
Destroyer Downs (DD-375) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 3; Destroyer Division 5) (being overhauled)
Destroyer Tucker (DD-374) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 1; Destroyer Squadron 3; Destroyer Division 6) (being overhauled)
Destroyer Bagley (DD-386) (from Destroyer Battle Force; Destroyer Flotilla 2; Destroyer Squadron 4; Destroyer Division 7) (being overhauled)

Aircraft Battle Force
Carrier Division 1 (Task Force 12 en-route to Midway Island; Destroyer Base San Diego, California
Carrier Division 2 (Task Force 8 en-route Pearl Harbor)
Aircraft Battle Force Pool (NAS San Diego; NAS Alameda; NAS Pearl Harbor)


Aircraft Scouting Force (NAS Ford Island; NAS Kaneohe Bay; NAS Seattle)
2x OS2U-3 Kingfisher Floatplane, 1x JRB-2 Expeditor/Voyager Transport, 1x SNJ-3 Texan Scout Trainer


Navy Yard Pearl Harbor (under 14th Naval District command)
Marine Barracks Pearl Harbor
Supply Department Pearl Harbor
Industrial Department Pearl Harbor
Disbursing Department Pearl Harbor
Medical Department Pearl Harbor
Naval Fuel Depot Pearl Harbor
Naval Supply Depot Pearl Harbor

Marine Guard Detachment Pearl Harbor


NAS Pearl Harbor (under 14th Naval District command)
1x F3F-2 Brewster Corsair Biplane Fighter, 1x J2F-2 Duck Floatplane, 3x J2F-4 Duck Floatplane, 1x JRF-1 Goose Floatplane, 1x JRF-1 Goose Floatplane, 5x OS2U-2 Kingfisher Floatplane, 1x RD-3 Sindbad/Dolphin Transport
3x F2A-3 Buffalo Fighter Fighting Squadron 2 (VF-2) (being overhauled)
1x F4F-3 Wildcat Fighter Fighting Squadron 3 (VF-3) (being overhauled)
1x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber Bombing Squadron 2 (VB-2) (being overhauled)
1x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber Bombing Squadron 6 (VB-6) (being overhauled)
1x SBD-2 Dauntless Scout Dive-Bomber Scouting Squadron 2 (VS-2) (being overhauled)
1x R3D-2 Douglas Transport VMJ-252 (being overhauled)
Marine Barracks Pearl Harbor


Utility Wing 4 (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6)
2x OS2U-3 Kingfisher Floatplane
Utility Squadron 1 (VJ-1)
9x J2F Duck Floatplane, 9x JRS Sikorsky Transport
Utility Squadron 2 (VJ-2)
10x J2F Duck Floatplane, 2x PBY-5 Catalina flying boat
Aviation Repair Unit


Aircraft Service Force Pool (NAS Ford Island; NAS San Diego; NAS Seattle) (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6)

Aircraft Battle Force Pool (from Aircraft Battle Force)
7x F2A-2/3 Buffalo Fighter, 3x F4F-3 Wildcat Fighter, 13x OS2U-1/3 Kingfisher Floatplane, 1x R3D-2 Douglas Transport, 15x SBD-1/2/3 Dauntless Scout Dive-Bomber, 5x S0C-1/2/3 Seagull Floatplane, 1x S0N-1 Seagull Floatplane, 1x TBD-1 Devastator Torpedo Bomber


NAS Ford Island
Patrol Wing 2 (from Aircraft Scouting Force)
1x S0C-1 Seagull Floatplane, 1x SU-3 Seagull Floatplane
Seaplane Tender Curtiss (AV-4)
Seaplane Tender Tangier (AV-8)
Seaplane Tender Swan (AVP-7)
Destroyer Seaplane Tender Thornton (AVD-11)
Destroyer Seaplane Tender McFarland (AVD-14)
Patrol Squadron 21 (Midway Island Command)
Patrol Squadron 22
14x PBY-5 Catalina flying boat
Patrol Squadron 23
12x PBY-5 Catalina flying boat
Patrol Squadron 24
8x PBY-5 Catalina flying boat

Patrol Squadron 42 (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)
6x PBY-5 Catalina flying boat
Patrol Squadron 43 (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)
6x PBY-5 Catalina flying boat
Patrol Squadron 44 (from Aircraft Scouting Force; Patrol Wing 4)
6x PBY-5 Catalina flying boat

Aircraft Scouting Force Pool (from Aircraft Scouting Force)
1x PBY-5 Catalina flying boat

Aircraft Service Force Pool (from Base Force Pacific Fleet; Service Squadron 6)
1x J2F-1 Duck Floatplane, 1x OS2U Kingfisher Floatplane


Submarine Base, Territory of Hawaii (TH)
Submarine Scouting Force



Hawaiian Department
Fort Armstrong
1st Quartermaster Company (Truck) (Provisional)
2nd Quartermaster Company (Truck) (Provisional)
32d Quartermaster Company (Separate) (Light Maintenance)
"A" Company, 295th Quartermaster Battalion (Port)
"B" Company, 90th Quartermaster Battalion (Heavy Maintenance)
Station Complement

Hawaiian Medical Depot, Ft. Armstrong

Hawaiian Quartermaster Depot, Ft. Armstrong

Hickam Field

2nd Signal Battalion (Service)
53d Signal Company (Maintenance)

Fort Shafter
Hawaiian Military District
9th Signal Company (Service)
Hawaiian Ordnance Depot
61st Ordnance Company (Ammunition)
62d Ordnance Company (Medium Maintenance)
63d Ordnance Company (Medium Maintenance)
74th Ordnance Company (Depot)
Hawaiian MP Company, Ft. Shafter
Station Complement, Ft. Shafter

Schofield Barracks
11th Ordnance Company (Medium Maintenance)
11th Tank Company, Schofield Barracks
33d Quartermaster Company (Separate) (Light Maintenance)
34th Engineer Combat Regiment
72d Quartermaster Company (Bakery)
"A" Company, 1st Chemical Battalion
Bakers and Cooks School
Reception Center, Schofield Barracks
Station Complement, Schofield Barracks


Fort Kamehamha
Station Complement


Kauai Military District
Maui Military District
Hawaiian Veterinary Depot, Hawaiian Ordnance Depot
Tripler General Hospital



Hawaiian Coastal Artillery Command
Harbor Defenses of Honolulu, Ft. Shafter
15th Coast Artillery Regiment (Harbor Defense) (Type A), Fort Kamehameha
16th Coast Artillery Regiment (Harbor Defense) (Type A), Fort Ruger
53d Coast Artillery Brigade (Antiaircraft), Ft. Shafter
64th Coast Artillery Regiment (Antiaircraft) (Semi-mobile), Honolulu
97th Coast Artillery Regiment (Antiaircraft) (Semi-mobile), Fort Kamehameha
98th Coast Artillery Regiment (Antiaircraft) (Semimobile), Schofield Barracks
251st Coast Artillery Regiment (Antiaircraft) (Semimobile), Camp Malakole
41st Coast Artillery Regiment (Railway) (less 1st battalion) Fort Kamehameha

Brown's Camp
Battery A-41 (4x 8 inch guns)

Haleiwa
Battery B-41 (4x 8 inch guns)
Battery A-15 (2x 16 inch guns) Fort Weaver
Battery B-15 (2x 12 inch guns) Fort Colosson
Battery C-15 (2x 16 inch guns) Fort Barrette
Battery A-55 (4x 155mm guns) Fort Kam Gun Park
Battery B-55 (4x 155mm guns) Baroes Point
Battery C-55 (4x 155mm guns) Fort Weaver
Battery A-97 (4x 3 inch AA guns) Ahua Point
Battery F-97 (4x 3 inch AA guns) Battery Colosson
Battery G-97 (4x 3 inch AA guns) Fort Weaver
Battery H-97 (4x 3 inch AA guns) Fort Barrette


24th Infantry Division
19th Infantry Regiment
21st Infantry Regiment
299th Infantry Regiment, Iolani Barracks, Honolulu
Division Artillery
11th Field Artillery Battalion (155 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
13th Field Artillery Battalion (105 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
52nd Field Artillery Battalion (105mm Howitzer) (Tractor Drawn)
63d Field Artillery Battalion (105 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
3rd Engineer Combat Battalion
24th Medical Battalion
24th Quartermaster Battalion
Headquarters and Military Police Company
24th Signal Company
24th Reconnaissance Troop (not yet activated)


25th Infantry Division
27th Infantry Regiment
35th Infantry Regiment
298th Infantry Regiment
Division Artillery
8th Field Artillery Battalion (105 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
64th Field Artillery Battalion (105 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
89th Field Artillery Battalion (105 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
90th Field Artillery Battalion (155 mm Howitzer) (Tractor Drawn)
25th Medical Battalion
25th Quartermaster Battalion
65th Engineer Combat Battalion
Headquarters and Military Police Company
25th Signal Company
25th Reconnaissance Troop (not yet activated)



Hawaiian Air Force
Disposition of B-17 and B-18 aircraft between units is unknown. Disposition of B-17 and B-18 aircraft is From Hickam Field Maintenance Record - Status as of 18:45 December 8, 1941
http://www.ibiblio.org/hyperwar/AAF/7Dec41/7Dec41-C.html
1x B-18 Bolo standard bomber

Bellows Field (Waimanalo)
19th Pursuit Squadron (from 14th Pursuit Wing, 18th Pursuit Group)

15x P-40B Tomahawk Fighter, 3x P-40C Kittyhawk Fighter
86th Observation Squadron
6x O-47B Observation Plane, 2x O-49 Observation Plane

Hickam Field (Honolulu)
1x B-24A (from 44th Bomb Group in transit to Philippines)

18th Bombardment Wing (Heavy)
1x B-18 Bolo standard bomber
5th Bombardment Group (Heavy)
6x B-17D Flying Fortress heavy bomber
16x B-18 Bolo standard bomber
23rd Bombardment Squadron (Heavy)
31st Bombardment Squadron (Heavy)
72nd Bombardment Squadron (Heavy)
4th Reconnaissance Squadron (Heavy)

11th Bombardment Group (Heavy)
6x B-17D Flying Fortress heavy bomber
14x B-18 Bolo standard bomber
26th Bombardment Squadron (Heavy)
42nd Bombardment Squadron (Heavy)
98th Bombardment Squadron (Heavy) (Activated December 14, 1944)
50th Reconnaissance Squadron (Heavy)
58th Bombardment Squadron (Light)
12x A-20A Havoc attack/light bombers
19th Transport Squadron
2x C-33 (DC-2) transport planes

Wheeler Field (Honolulu)
14th Pursuit Wing
15th Pursuit (Fighter) Group
2x AT-6 Texan Trainer, 2x OA-9 Goose Observation - Amphibious
45th Pursuit (Fighter) Squadron
15x P-36A Mohawk Fighter, 2x P-40B Warhawk Fighter, 2x B-12A Bomber, 1x BT-2B Bomber Trainer
46th Pursuit (Fighter) Squadron
1x P-26A Peashooter Fighter, 21x P-36A Mohawk Fighter, 5x P-40B Tomahawk Fighter, 1x B-12A Bomber, 1x BT-2B Bomber Trainer
47th Pursuit (Fighter) Squadron
1x P-26A Peashooter Fighter, 2x P-36A Mohawk Fighter, 11x P-40B Tomahawk Fighter, 1x B-12A Bomber, 1x BT-2B Bomber Trainer
72nd Pursuit Squadron (Interceptor) (forming)

18th Pursuit (Interceptor) Group
2x P-36A Mohawk Fighter, 1x OA-9 Goose Observation - Amphibious
6th Pursuit (Interceptor) Squadron
1x P-26A Peashooter Fighter, 1x P-26B Peashooter Fighter, 16x P-40B Tomahawk Fighter
19th Pursuit (Interceptor) Squadron (Bellows Field)
44th Pursuit (Interceptor) Squadron
2x P-26A Peashooter Fighter, 2x P-26B Peashooter Fighter, 9x P-40B Tomahawk Fighter, 7x P-40C Kittyhawk Fighter
73rd Pursuit (Interceptor) Squadron
1x P-26A Peashooter Fighter, 13x P-40B Tomahawk Fighter
78th Pursuit (Interceptor) Squadron
3x P-26A Peashooter Fighter, 16x P-40B Tomahawk Fighter

< Message edited by Extraneous -- 11/18/2010 10:11:55 AM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Extraneous)
Post #: 8
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/1/2010 1:48:44 PM   
Froonp


Posts: 7895
Joined: 10/21/2003
From: Marseilles, France
Status: offline
Good job again.

Personaly, I'd appreciate if sources were cited too at the end of the document.
It back the data up in case there are discrepencies with other sources.

(in reply to Extraneous)
Post #: 9
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/2/2010 11:21:03 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Froonp

Good job again.

Personaly, I'd appreciate if sources were cited too at the end of the document.
It back the data up in case there are discrepencies with other sources.


See post #6

_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Froonp)
Post #: 10
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/2/2010 11:38:01 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
Kriegsmarine - September 9, 1939

http://www.axishistory.com/
http://orbat.com/site/ww2/drleo/011_germany/39-oob/navy/_okm.html
http://www.deutsche-marinesoldaten.de/lebenslaeufe/ritterkreuz/r-s/schniewind.htm
http://www.freetranslation.com/translate-english-german.htm
http://www.feldgrau.com/kmsorg.html
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.deutsche-marinesoldaten.de%2Flebenslaeufe%2Fadmiral%2Fa-e%2Falbrecht.htm&lp=de_en&.intl=us&fr=yfp-t-701

Oberkommando der Marine (OKM) (Commander of the Navy) (Oberbefehlshaber der Marine (OBdM) (Commander-in-chief of the Navy) Großadmiral (Grand Admiral) Erich Johann Albert Raeder HQ: Berlin)

Marinewaffenamt (MWa) (Naval Weapons Department) (Admiral Karl Witzell)

Allgemeine Marineamt (B) (General Navy Department) (Vizeadmiral Hermann von Fischel)

Amt Kriegsschiffbau (K) ("Construction Department) (Admiral Werner Fuchs)

Seekriegsleitung (SKL) (Naval Warfare Command) (Chef der Seekriegsleitung Großadmiral (Grand Admiral) Erich Johann Albert Raeder)
Chef der Stabes der Seekriegsleitung (Chief of Naval General Staff) Konteradmiral Otto Schniewind
Chef der Operationsabteilung (Chief of Naval Operations) Konteradmiral Kurt Fricke
Marinekommandoamt ("Naval Command Department") (Chef des Marinekommandoamt Konteradmiral Otto Schniewind)
Seebefehlshaber Ost (Naval Commander East) (Generaladmiral Conrad Albrecht HQ: Swinemünde, Germany)
Seebefehlshaber West (Naval Commander West) (Generaladmiral Alfred Saalwächter HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)



Flottenkommando (Fleet Command) (Flottenchef (Fleet Commander) Admiral Hermann Boehm HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Flottenkommando (Fleet Command) was subordinate to whichever Seebefehlshaber (Naval Command) they were located in.

Pre-dreadnought battleship (Linienschiffe) DKM Schleswig-Holstein (BB)
Pre-dreadnought battleship (Linienschiffe) DKM Schlesien (BB)

Befehlshaber der Panzerschiffe (B.d.P.) (Commander Armored Ships) (Vizeadmiral Wilhelm Marschall HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Battlecruiser DKM Gneisenau (BC) (6x Arado AR-196 Floatplane)
Battlecruiser DKM Scharnhorst (BC) (6x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Graf Spee (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)(08/21/39 departs Wilhelmshaven enroute to South Atlantic)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Deutschland (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane) (underway Southwest of Greenland in North Atlantic) (renamed Lützow November 15, 1939)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Scheer (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Hipper (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)

Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte (Commander of Reconnaissance Forces) (Vizeadmiral H. Densh HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Königsberg (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Emden (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane) (laying mines in North Sea)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Karlsruhe (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Köln (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane) (underway in Baltic Sea)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Leipzig (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane) (underway in Baltic Sea)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Nürnberg (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane) (underway in Baltic Sea)

Führer der Torpedoboote (Torpedo boat Leader) Konteradmiral Günther Lütjens
Comparable to "Admiral of Destroyers" in the British Navy.



Amtsgruppe U-Bootswesen (Skl U)
Unterseebootswaffe (Submarine Forces) (Führer der Unterseeboote (F.d.U.) (Officer commanding Submarines) Kapitän zur See Karl Dönitz HQ: Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine Flotilla 1 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-9
Submarine U-13
Submarine U-15
Submarine U-17
Submarine U-19
Submarine U-21
Submarine U-23

Submarine Flotilla 2 (Wilhelmshaven, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-25
Submarine U-26 (mining off Portland, England)
Submarine U-27 (08/22/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-28 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-29 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-30 (08/22/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-31 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-32 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-33 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-34 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-35 (underway in the Baltic Sea)
Submarine U-36

Submarine Flotilla 3 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-12
Submarine U-14 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-18 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-20
Submarine U-22 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-24

Submarine Flotilla 5 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-56
Submarine U-57 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-58
Submarine U-59
Submarine U-60
Submarine U-61

Submarine Flotilla 6 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-37 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-38 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-39 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-40 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-41 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-42 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-43
Submarine U-44

Submarine Flotilla 7 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-45 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-46 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-47 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-48 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-49 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-51
Submarine U-52
Submarine U-53 (mining off Portland, England)

Submarine Training Flotilla (Neustadt, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-1
Submarine U-2
Submarine U-3
Submarine U-4
Submarine U-5 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-6 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-7 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-8
Submarine U-10
Submarine U-11


Note: I do not agree with any one site. For example ORBAT (while an excelent site) shows Flottenkommando (Fleet Command) as "High Seas Fleet". The High Seas Fleet was the main battle fleet of the Imperial German Navy during World War I.

< Message edited by Extraneous -- 11/3/2010 7:04:13 PM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Extraneous)
Post #: 11
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/2/2010 9:15:02 PM   
Froonp


Posts: 7895
Joined: 10/21/2003
From: Marseilles, France
Status: offline
quote:

ORIGINAL: Extraneous


quote:

ORIGINAL: Froonp

Good job again.

Personaly, I'd appreciate if sources were cited too at the end of the document.
It back the data up in case there are discrepencies with other sources.


See post #6

OK, I didn't know they were the same sources. Thanks !

(in reply to Extraneous)
Post #: 12
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 2:26:12 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
Regia Marina Italiana June 10, 1940

http://www.freetranslation.com/translate-english-german.htm
http://www.regiamarina.net/
http://orbat.com/site/ww2/drleo/019_italy/40-06-10_navy/__rm_40.html
http://www.axishistory.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Regia_Marina
http://digilander.libero.it/planciacomando/WW2/teulada1.htm
http://comandosupremo.com/regiamarina.html


Comando Supremo (Supreme Command) (Prime Minister Benito Amilcare Andrea Mussolini HQ: Rome, Italy)

Regia Marina

Prima Squadra (First Squad) (Ammiraglio di Squadra (Vice Admiral) Inigo Campioni HQ: Taranto, Italy)

I Divisione Incrociatori (1st Division Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Pellegrino Matteucci)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Zara (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Gorizia (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Fiume (CA)
IX Squadriglia Cacciatorpediniere (9th Destroyer Squadron)

IV Divisione Incrociatori leggeri (4th Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Alberto Marenco di Moriondo)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Alberico da Barbiano (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Luigi Cadorna (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Alberto da Giussano (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Armando Diaz (CL)
(And 1 destroyer detached from XII Divisione Cacciatorpediniere (12th Destroyer Division))

V Divisione Corazzate (5th Hardened Division)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Bruno Brivonesi)
Battleship (Corazzate) Conte di Cavour (BB)
Battleship (Corazzate) Giulio Cesare (BB)
VII Squadriglia Cacciatorpediniere (7th Destroyer Squadron)
VIII Squadriglia Cacciatorpediniere (8th Destroyer Squadron)

VIII Divisione Incrociatori leggeri (8th Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Antonio Legnani)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Giuseppe Garibaldi (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Luigi di Savoia Duca Degli Abruzzi (CL)
XVI Squadriglia Cacciatorpediniere (16th Destroyer Squadron)

IX Divisione Corazzate (9th Hardened Division)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Carlo Bergamini)
Battleship (Corazzate) Littorio (BB) (not fully operational) (3x IMAM RO 43 floatplane)
Battleship (Corazzate) Vittorio Veneto (BB) (not fully operational) (3x IMAM RO 43 floatplane)
XIV Squadriglia Cacciatorpediniere (14th Destroyer Squadron)


Seconda Squadra (Second Squad) (Ammiraglio di Squadra (Vice Admiral) Riccardo Paladini HQ: La Spezia, Italy)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Pola (CA)

II Divisione Incrociatori leggeri (2nd Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Ferdinand Casardi)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Giovanni dalle Bande Nere (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Bartolomeo Colleoni (CL)
X Squadriglia Cacciatorpediniere (10th Destroyer Squadron)

III Divisione Incrociatori (3rd Division Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Carlo Cattaneo)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Trento (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Bolzano (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Trieste (CA)
XI Squadriglia Cacciatorpediniere (11th Destroyer Squadron)

XII Squadriglia Cacciatorpediniere (11th Destroyer Squadron) 1 destroyer detached to IV Divisione Incrociatori leggeri (4th Division Light Cruisers)

VII Divisione Incrociatori leggeri (7th Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Luigi Sansonetti)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Eugenio di Savoia (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Emanuele Filberto Duca D’Aosta (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Raimondo Montecuccoli (CL)
XII Squadriglia Cacciatorpediniere (10th Destroyer Squadron)

Battleship (Corazzate) Andrea Doria (BB) (crew still in training after rebuild refitting at Trieste until 07/15/40)
Battleship (Corazzate) Caio Duilio (BB) (refitting at Genoa until 07/15/40)

Comando Flotta Sommergibiti (Command Fleet Submariner) (Ammiraglio di Squadra (Vice Admiral) Mario Falangola HQ: La Spezia, Italy)
I Gruppo (1st Group) (La Spezia, Italy)
XI Squadriglia (11th Squadron)
Submarine Calvi
Submarine Finzi
Submarine Tazzoli
Submarine Ettore Fieramosca

XII Squadriglia (12th Squadron)
Submarine Cappellini
Submarine Faa di Brun
Submarine Lazzaro Mocenigo
Submarine Sebastiano Veniero
Submarine Glauco
Submarine Otaria

XIII Squadriglia (13th Squadron)
Submarine Berillo
Submarine Onice
Submarine Gemma

XIV Squadriglia (14th Squadron)
Submarine Iride
Submarine Argo
Submarine Valella

XV Squadriglia (15th Squadron)
Submarine Gondar
Submarine Neghelli
Submarine Acianghi
Submarine Scire'

XVI Squadriglia (16th Squadron)
Submarine Micca
Submarine Foca

XVII Squadriglia (17th Squadron)
Submarine H1
Submarine H2
Submarine H4
Submarine H6
Submarine H8


II Gruppo (2nd Group) (Naples, Italy)
XXI Squadriglia (21th Squadron)
Submarine Marcelo
Submarine Enrico Dandolo
Submarine Provana

XXII Squadriglia (22th Squadron)
Submarine Barbarigo
Submarine Emo
Submarine Francisco Morosini
Submarine Gugeliemo Marconi
Submarine Leonardo Da Vinci

III Gruppo (3rd Group) (Messina, Sicily)
XXXI Squadriglia (31th Squadron)
Submarine Pisani
Submarine Colonna
Submarine Bausa
Submarine Des Geneyes

XXXIII Squadriglia (33th Squadron)
Submarine Fratelli Bandiera
Submarine Luciano Manara
Submarine Ciro Menotti
Submarine Santorre de Santarosa

XXXIV Squadriglia (34th Squadron)
Submarine Goffredo Mameli
Submarine Pier Capponi
Submarine Tito Speri
Submarine Da Procida

XXXV Squadriglia (35th Squadron)
Submarine Durbo
Submarine Tembien
Submarine Beilul

XXXVII Squadriglia (37th Squadron)
Submarine X2
Submarine X3

IV Gruppo (4th Group) (Taranto, Italy)
XL Squadriglia (40th Squadron)
Submarine Balilla
Submarine Antonio Sciesa
Submarine Enrico Toti
Submarine Dominico Millelire

XLI Squadriglia (41st Squadron)
Submarine Liuzzi
Submarine Alpino Bagnolini
Submarine Reginaldo Giuliani
Submarine Tarantini

XLII Squadriglia (42nd Squadron)
Submarine Benedetto Brin

XLIII Squadriglia (43rd Squadron)
Submarine Settimo
Submarine Settembrini

XLIV Squadriglia (44th Squadron)
Submarine Anfitrite

XLV Squadriglia (45th Squadron)
Submarine Salpa
Submarine Serpente

XLVI Squadriglia (46th Squadron)
Submarine Dessie'
Submarine Dagabur
Submarine Uar-Scieck
Submarine Uebi-Scebel

XLVII Squadriglia (47th Squadron)
Submarine Malachite
Submarine Ribino
Submarine Ambra

XLVIII Squadriglia (48th Squadron)
Submarine Ondina

XLIX Squadriglia (49th Squadron)
Submarine Atropo
Submarine Zoea
Submarine Filippo Corridoni

VII Gruppo (7th Group) (Cagliari, Sardinia)
LXXI Squadriglia (71st Squadron)
Submarine Alagi
Submarine Adua
Submarine Axum
Submarine Aradam

LXXII Squadriglia (72nd Squadron)
Submarine Diaspro
Submarine Corallo
Submarine Turchese
Submarine Medusa


Circoscrizione Alto Tirreno (Upper Tyrrhenian District) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Aimone di Savoia-Aosta HQ: La Spezia, Italy)
X Squadriglia Torpediniere (10th Torpedo-Boat Squadron)
XVI Squadriglia Torpediniere (16th Torpedo-Boat Squadron)

I Flottiglia MAS (Motoscafo Armato Silurante) (1stFlotilla MAS (Torpedo Armed Motorboat)) (20x MAS)
I Squadriglia MAS (1st Squadron MAS)
V Squadriglia MAS (5th Squadron MAS)
XII Squadriglia MAS (12th Squadron MAS)
XIII Squadriglia MAS (13th Squadron MAS)
XIV Squadriglia MAS (14th Squadron MAS)


Circoscrizione Alto Tirreno (Upper Tyrrhenian District) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Aimone di Savoia-Aosta HQ: La Spezia, Italy)
X Squadriglia Torpediniere (10th Torpedo-Boat Squadron)
XVI Squadriglia Torpediniere (16th Torpedo-Boat Squadron)

I Flottiglia MAS (Motoscafo Armato Silurante) (1stFlotilla MAS (Torpedo Armed Motorboat)) (20x MAS)
I Squadriglia MAS (1st Squadron MAS)
V Squadriglia MAS (5th Squadron MAS)
XII Squadriglia MAS (12th Squadron MAS)
XIII Squadriglia MAS (13th Squadron MAS)
XIV Squadriglia MAS (14th Squadron MAS)


Circoscrizione Basso Tirreno (Lower Tyrrhenian District) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Vladimiro Pini HQ: Naples, Italy)
II Squadriglia Torpediniere (2nd Torpedo-Boat Squadron)
III Squadriglia Torpediniere (3rd Torpedo-Boat Squadron)
VI Squadriglia MAS (4x MAS)

Messina, Sicily (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Barone)
V Squadriglia Torpediniere (5th Motor Torpedo-boat Squadron)

I Flottiglia Torpediniere (1st Torpedo-Boat Flotilla)
XIII Squadriglia Torpediniere (13th Torpedo-Boat Squadron)
XIV Squadriglia Torpediniere (14th Torpedo-Boat Squadron)

II Flottiglia Torpediniere (2nd Torpedo-Boat Flotilla)
I Squadriglia Torpediniere (1st Torpedo-Boat Squadron)
XII Squadriglia Torpediniere (12th Torpedo-Boat Squadron)


La Maddalena, Sardinia (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Ettore Sportiello)
V Squadriglia Torpediniere (5th Torpedo-Boat Squadron)

II Squadriglia Torpediniere (2nd Torpedo-Boat Squadron)
IX Squadriglia Torpediniere (9th Torpedo-Boat Squadron)
IV Squadriglia MAS (4th MAS Squadron) (4x MAS)

I Flottiglia MAS (1st MAS Flotilla) (16x MAS)
II Squadriglia MAS (2nd Squadron MAS)
IX Squadriglia MAS (9th Squadron MAS)
X Squadriglia MAS (10th Squadron MAS)
XV Squadriglia MAS (15th Squadron MAS)


Circoscrizione Alto Adriatico (Upper Adriatic District) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Ferdinando di Savoia HQ: Pola, Italy)
XV Squadriglia Torpediniere (15th Torpedo-Boat Squadron
VI Squadriglia MAS (6th MAS Squadron)(4x MAS)



Circoscrizione Dello Ionio Basso e Adriatico (District Of The Ionian and Lower Adriatic) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Antonio Pasetti HQ: Taranto, Italy)

Light Cruisers (obsolete) (Incrociatori leggeri) Bari (CL)
Light Cruisers (obsolete) (Incrociatori leggeri) Taranto (CL)
II Squadriglia Cacciatorpediniere (2nd Destroyer Squadron)
VI Squadriglia Cacciatorpediniere (6th Destroyer Squadron)
VII Squadriglia Torpediniere (7th Torpedo-Boat Squadron)
II Squadriglia MAS (3rd MAS Squadron) (2x MAS)



Comando Navale Mar Egeo (Aegean Sea Naval Command) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Antonio Pasetti HQ: Rhodes, Italy)
R.Adm. Biancheri
IV Squadriglia Cacciatorpediniere (4th Destroyer Squadron)
VIII Squadriglia Torpediniere (8th Torpedo-Boats Squadron)

III Flottiglia MAS (3rd MAS Flotilla (16x MAS)
I Squadriglia MAS (1st MAS Squadron)
VII Squadriglia MAS (7th MAS Squadron)
XVI Squadriglia MAS (16th MAS Squadron)
XXII Squadriglia MAS (22nd MAS Squadron)

V Gruppo Sottomarini (5th Submarine Group)
LI Squadriglia (51st Submarine Squadron)
Submarine Narvalo
Submarine Squalo
Submarine Tricheco
Submarine Delfino

LII Squadriglia (52nd Submarine Squadron)
Submarine Ialea
Submarine Iantina
Submarine Ametista
Submarine Zaffiro



Comando Navale Albania (Naval Command Albania) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Vittorio Tur HQ: Durazzo, Albania)



Comando Navale Libya (Naval Command Libya) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Bruno Brivonesi HQ: Tripoli, Libia)
Heavy Cruiser (obsolete) (Incrociatore Pesante) San Giorgio (CA)
I Squadriglia Cacciatorpediniere (1st Destroyer Squadron)
XI Squadriglia Torpediniera (11th Torpedo-Boat Squadron)

IV Grupo Sommergibili (6th Submarine Group)
LXI Squadriglia (61st Squadron)
Submarine Sirena
Submarine Argonauta
Submarine Fisalia
Submarine Smeraldo
Submarine Naiade

LXII Squadriglia (62nd Squadron)
Submarine Diamante
Submarine Topazio
Submarine Nereide
Submarine Galatea
Submarine Lafole



Comando Navale Africa Orientale Italiana (Italian East Africa Naval Command) (Ammiraglio di Squadra (Rear Admiral) Carlo Balsamo HQ: Massawa, Eritrea)
III Squadriglia Cacciatorpediniere (3rd Destroyer Squadron)
V Squadriglia Cacciatorpediniere (5th Destroyer Squadron)
XXI Squadriglia MAS (21st MAS Squadron) (5x MAS)

VIIGrupo Sommergibili (8th Submarine Group)
LXXXI Squadriglia (81st Squadron)
Submarine Guglielmotti
Submarine Galileo Ferraris
Submarine LuigiGalvani
Submarine Galileo Galilei
LXXXII Squadriglia (82nd Squadron)
Submarine Perla
Submarine Macalle'
Submarine Archimede
Submarine Evangelista Torricelli



Comando Navale Estremo Oriente (Far East Naval Command) (Capitano di Fregata (Commander) GallettiHQ: Massawa, Eritrea)



< Message edited by Extraneous -- 11/6/2010 12:23:09 PM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Froonp)
Post #: 13
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 7:53:17 AM   
warspite1


Posts: 17196
Joined: 2/2/2008
From: England
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Extraneous

Regia Marina Italiana June 10, 1940

http://www.freetranslation.com/translate-english-german.htm
http://www.regiamarina.net/
http://orbat.com/site/ww2/drleo/019_italy/40-06-10_navy/__rm_40.html
http://www.axishistory.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Regia_Marina
http://digilander.libero.it/planciacomando/WW2/teulada1.htm

Comando Supremo (Supreme Command) (Prime Minister Benito Amilcare Andrea Mussolini HQ: Rome, Italy)

Regia Marina

Prima Squadra (First Squad) (Ammiraglio di Squadra (Vice Admiral) Inigo Campioni HQ: Taranto, Italy)

I Divisione Incrociatori (1st Division Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Pellegrino Matteucci)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Zara (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Gorizia (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Fiume (CA)
IX Squadriglia Cacciatorpediniere (9th Destroyer Squadron)

IV Divisione Incrociatori leggeri (4th Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Alberto Marenco di Moriondo)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Alberico da Barbiano (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Luigi Cadorna (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Alberto da Giussano (CL)
(And 1 destroyer detached from XII Divisione Cacciatorpediniere (12th Destroyer Division))

V Divisione Corazzate (5th Hardened Division)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Bruno Brivonesi)
Battleship (Corazzate) Conte di Cavour (BB)
Battleship (Corazzate) Giulio Cesare (BB)
VII Squadriglia Cacciatorpediniere (7th Destroyer Squadron)
VIII Squadriglia Cacciatorpediniere (8th Destroyer Squadron)

VIII Divisione Incrociatori leggeri (8th Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Antonio Legnani)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Giuseppe Garibaldi (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Luigi di Savoia Duca Degli Abruzzi (CL)
XVI Squadriglia Cacciatorpediniere (16th Destroyer Squadron)

IX Divisione Corazzate (9th Hardened Division)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Carlo Bergamini)
Battleship (Corazzate) Littorio (BB) (not fully operational) (3x IMAM RO 43 floatplane)
Battleship (Corazzate) Vittorio Veneto (BB) (not fully operational) (3x IMAM RO 43 floatplane)
XIV Squadriglia Cacciatorpediniere (14th Destroyer Squadron)


Seconda Squadra (Second Squad) (Ammiraglio di Squadra (Vice Admiral) Riccardo Paladini HQ: La Spezia, Italy)

II Divisione Incrociatori leggeri (2nd Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Ferdinand Casardi)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Giovanni dalle Bande Nere (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Bartolomeo Colleoni (CL)
X Squadriglia Cacciatorpediniere (10th Destroyer Squadron)

III Divisione Incrociatori (3rd Division Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Carlo Cattaneo)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Trento (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Bolzano (CA)
Heavy Cruiser (Incrociatore Pesante) Trieste (CA)
XI Squadriglia Cacciatorpediniere (11th Destroyer Squadron)

XII Squadriglia Cacciatorpediniere (11th Destroyer Squadron) 1 destroyer detached to IV Divisione Incrociatori leggeri (4th Division Light Cruisers)

VII Divisione Incrociatori leggeri (7th Division Light Cruisers)(Ammiraglio di Divisione (Rear Admiral) Luigi Sansonetti)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Eugenio di Savoia (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Emanuele Filberto Duca D’Aosta (CL)
Light Cruiser (Incrociatori leggeri) Raimondo Montecuccoli (CL)
XII Squadriglia Cacciatorpediniere (10th Destroyer Squadron)

Battleship (Corazzate) Andrea Doria (BB) (crew still in training after rebuild refitting at Trieste until 07/15/40)
Battleship (Corazzate) Caio Duilio (BB) (refitting at Genoa until 07/15/40)

Comando Flotta Sommergibiti (Command Fleet Submariner) (Ammiraglio di Squadra (Vice Admiral) Mario Falangola HQ: La Spezia, Italy)
I Gruppo (1st Group) (La Spezia)
XI Squadriglia (11th Squadron)
Submarine Calvi
Submarine Finzi
Submarine Tazzoli
Submarine Fieramosca

XII Squadriglia (12th Squadron)
Submarine Cappellini
Submarine Faa di Brun
Submarine Mocenigo
Submarine Veniero
Submarine Glauco
Submarine Otaria

XIII Squadriglia (13th Squadron)
Submarine Berillo
Submarine Onice
Submarine Gemma

XIV Squadriglia (14th Squadron)
Submarine Iride
Submarine Argo
Submarine Valella

XV Squadriglia (15th Squadron)
Submarine Gondar
Submarine Neghelli
Submarine Acianghi
Submarine Scire'

XVI Squadriglia (16th Squadron)
Submarine Micca
Submarine Foca

XVII Squadriglia (17th Squadron)
Submarine H1
Submarine H2
Submarine H4
Submarine H6
Submarine H8


II Gruppo (2nd Group) (Napoli)
XXI Squadriglia (21th Squadron)
Submarine Marcelo
Submarine Dandolo
Submarine Provana

XXII Squadriglia (22th Squadron)
Submarine Barbarigo
Submarine Emo
Submarine Morosini
Submarine Marconi
Submarine Da Vinci

III Gruppo (3rd Group) (Messina)
XXXI Squadriglia (31th Squadron)
Submarine Pisani
Submarine Colonna
Submarine Bausa
Submarine Des Geneyes

XXXIII Squadriglia (33th Squadron)
Submarine Bandiera
Submarine Manara
Submarine Menotti
Submarine Santarosa

XXXIV Squadriglia (34th Squadron)
Submarine Mameli
Submarine Capponi
Submarine Speri
Submarine Da Procida

XXXV Squadriglia (35th Squadron)
Submarine Durbo
Submarine Tembien
Submarine Beilul

XXXVII Squadriglia (37th Squadron)
Submarine X2
Submarine X3

IV Gruppo (4th Group) (Taranto)
XL Squadriglia (40th Squadron)
Submarine Balilla
Submarine Sciesa
Submarine Toti
Submarine Millelire

XLI Squadriglia (41st Squadron)
Liuzzi
Bagnolini
Tarantini

XLII Squadriglia (42nd Squadron)
Brin

XLIII Squadriglia (43rd Squadron)
Submarine Settimo
Submarine Settembrini

XLIV Squadriglia (44th Squadron)
Submarine Anfitrite

XLV Squadriglia (45th Squadron)
Submarine Salpa
Submarine Serpente

XLVI Squadriglia (46th Squadron)
Submarine Dessie'
Submarine Dagabur
Submarine Uar-Scieck
Submarine Uebi-Scebel

XLVII Squadriglia (47th Squadron)
Submarine Malachite
Submarine Ribino
Submarine Ambra

XLVIII Squadriglia (48th Squadron)
Submarine Ondina

XLIX Squadriglia (49th Squadron)
Submarine Atropo
Submarine Zoea
Submarine Corridoni

VII Gruppo (7th Group) (Cagliari)
LXXI Squadriglia (71st Squadron)
Submarine Alagi
Submarine Adua
Submarine Axum
Submarine Aradam

LXXII Squadriglia (72nd Squadron)
Submarine Diaspro
Submarine Corallo
Submarine Turchese
Submarine Medusa

Warspite1

Where's the heavy cruiser Pola at this time?

_____________________________

England expects that every man will do his duty - Horatio Nelson 1805.




(in reply to Extraneous)
Post #: 14
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 10:42:08 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
quote:

Warspite1

Where's the heavy cruiser Pola at this time?


Missed Pola and Armando Diaz

They are there now.

_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to warspite1)
Post #: 15
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 6:10:13 PM   
Orm


Posts: 5683
Joined: 5/3/2008
From: Sweden
Status: offline
quote:

ORIGINAL: Extraneous

Kriegsmarine - September 9, 1939

http://www.axishistory.com/
http://orbat.com/site/ww2/drleo/011_germany/39-oob/navy/_okm.html
http://www.deutsche-marinesoldaten.de/lebenslaeufe/ritterkreuz/r-s/schniewind.htm
http://www.freetranslation.com/translate-english-german.htm
http://www.feldgrau.com/kmsorg.html
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.deutsche-marinesoldaten.de%2Flebenslaeufe%2Fadmiral%2Fa-e%2Falbrecht.htm&lp=de_en&.intl=us&fr=yfp-t-701

Oberkommando der Marine (OKM) (Commander of the Navy) (Oberbefehlshaber der Marine (OBdM) (Commander-in-chief of the Navy) Großadmiral (Grand Admiral) Erich Johann Albert Raeder HQ: Berlin)

Marinewaffenamt (MWa) (Naval Weapons Department) (Admiral Karl Witzell)

Allgemeine Marineamt (B) (General Navy Department) (Vizeadmiral Hermann von Fischel)

Amt Kriegsschiffbau (K) ("Construction Department) (Admiral Werner Fuchs)

Seekriegsleitung (SKL) (Naval Warfare Command) (Chef der Seekriegsleitung Großadmiral (Grand Admiral) Erich Johann Albert Raeder)
Chef der Stabes der Seekriegsleitung (Chief of Naval General Staff) Konteradmiral Otto Schniewind
Chef der Operationsabteilung (Chief of Naval Operations) Konteradmiral Kurt Fricke
Marinekommandoamt ("Naval Command Department") (Chef des Marinekommandoamt Konteradmiral Otto Schniewind)
Seebefehlshaber Ost (Naval Commander East) (Generaladmiral Conrad Albrecht HQ: Swinemünde, Germany)
Seebefehlshaber West (Naval Commander West) (Generaladmiral Alfred Saalwächter HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)



Flottenkommando (Fleet Command) (Flottenchef (Fleet Commander) Admiral Hermann Boehm HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Flottenkommando (Fleet Command) was subordinate to whichever Seebefehlshaber (Naval Command) they were located in.

Pre-dreadnought battleship (Linienschiffe) DKM Schleswig-Holstein (BB)
Pre-dreadnought battleship (Linienschiffe) DKM Schlesien (BB)

Befehlshaber der Panzerschiffe (B.d.P.) (Commander Armored Ships) (Vizeadmiral Wilhelm Marschall HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Battlecruiser DKM Gneisenau (BC) (6x Arado AR-196 Floatplane)
Battlecruiser DKM Scharnhorst (BC) (6x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Graf Spee (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Deutschland (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane) (renamed Lützow November 15, 1939)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Scheer (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Hipper (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)

Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte (Commander of Reconnaissance Forces) (Vizeadmiral H. Densh HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Königsberg (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Emden (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Karlsruhe (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Köln (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Leipzig (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Nürnberg (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane)

Führer der Torpedoboote (Torpedo boat Leader) Konteradmiral Günther Lütjens
Comparable to "Admiral of Destroyers" in the British Navy.



Amtsgruppe U-Bootswesen (Skl U)
Unterseebootswaffe (Submarine Forces) (Führer der Unterseeboote (F.d.U.) (Officer commanding Submarines) Kapitän zur See Karl Dönitz HQ: Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine Flotilla 1 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-9
Submarine U-13
Submarine U-15
Submarine U-17
Submarine U-19
Submarine U-21
Submarine U-23

Submarine Flotilla 2 (Wilhelmshaven, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-25
Submarine U-26 (mining off Portland, England)
Submarine U-27 (08/22/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-28 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-29 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-30 (08/22/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-31 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-32 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-33 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-34 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-35 (underway in the Baltic Sea)
Submarine U-36

Submarine Flotilla 3 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-12
Submarine U-14 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-18 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-20
Submarine U-22 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-24

Submarine Flotilla 5 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-56
Submarine U-57 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-58
Submarine U-59
Submarine U-60
Submarine U-61

Submarine Flotilla 6 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-37 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-38 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-39 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-40 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-41 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-42 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-43
Submarine U-44

Submarine Flotilla 7 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-45 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-46 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-47 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-48 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-49 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-51
Submarine U-52
Submarine U-53 (mining off Portland, England)

Submarine Training Flotilla (Neustadt, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-1
Submarine U-2
Submarine U-3
Submarine U-4
Submarine U-5 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-6 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-7 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-8
Submarine U-10
Submarine U-11


Note: I do not agree with any one site. For example ORBAT (while an excelent site) shows Flottenkommando (Fleet Command) as "High Seas Fleet". The High Seas Fleet was the main battle fleet of the Imperial German Navy during World War I.

Here I get the impression that DKM Admiral Graf Spee was safe in the harbor at Wilhelmshaven September 9, 1939.

Graf Spee was in fact patrolling somewhere in the Atlantic on the 9th. Not yet activly participating in the war. She got those orders first 9/26.



Picture from: http://en.wikipedia.org/wiki/German_cruiser_Admiral_Graf_Spee

Attachment (1)

_____________________________

Belli dura despicio

(in reply to Extraneous)
Post #: 16
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 6:58:10 PM   
warspite1


Posts: 17196
Joined: 2/2/2008
From: England
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Orm

quote:

ORIGINAL: Extraneous

Kriegsmarine - September 9, 1939

http://www.axishistory.com/
http://orbat.com/site/ww2/drleo/011_germany/39-oob/navy/_okm.html
http://www.deutsche-marinesoldaten.de/lebenslaeufe/ritterkreuz/r-s/schniewind.htm
http://www.freetranslation.com/translate-english-german.htm
http://www.feldgrau.com/kmsorg.html
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.deutsche-marinesoldaten.de%2Flebenslaeufe%2Fadmiral%2Fa-e%2Falbrecht.htm&lp=de_en&.intl=us&fr=yfp-t-701

Oberkommando der Marine (OKM) (Commander of the Navy) (Oberbefehlshaber der Marine (OBdM) (Commander-in-chief of the Navy) Großadmiral (Grand Admiral) Erich Johann Albert Raeder HQ: Berlin)

Marinewaffenamt (MWa) (Naval Weapons Department) (Admiral Karl Witzell)

Allgemeine Marineamt (B) (General Navy Department) (Vizeadmiral Hermann von Fischel)

Amt Kriegsschiffbau (K) ("Construction Department) (Admiral Werner Fuchs)

Seekriegsleitung (SKL) (Naval Warfare Command) (Chef der Seekriegsleitung Großadmiral (Grand Admiral) Erich Johann Albert Raeder)
Chef der Stabes der Seekriegsleitung (Chief of Naval General Staff) Konteradmiral Otto Schniewind
Chef der Operationsabteilung (Chief of Naval Operations) Konteradmiral Kurt Fricke
Marinekommandoamt ("Naval Command Department") (Chef des Marinekommandoamt Konteradmiral Otto Schniewind)
Seebefehlshaber Ost (Naval Commander East) (Generaladmiral Conrad Albrecht HQ: Swinemünde, Germany)
Seebefehlshaber West (Naval Commander West) (Generaladmiral Alfred Saalwächter HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)



Flottenkommando (Fleet Command) (Flottenchef (Fleet Commander) Admiral Hermann Boehm HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Flottenkommando (Fleet Command) was subordinate to whichever Seebefehlshaber (Naval Command) they were located in.

Pre-dreadnought battleship (Linienschiffe) DKM Schleswig-Holstein (BB)
Pre-dreadnought battleship (Linienschiffe) DKM Schlesien (BB)

Befehlshaber der Panzerschiffe (B.d.P.) (Commander Armored Ships) (Vizeadmiral Wilhelm Marschall HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Battlecruiser DKM Gneisenau (BC) (6x Arado AR-196 Floatplane)
Battlecruiser DKM Scharnhorst (BC) (6x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Graf Spee (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Deutschland (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane) (renamed Lützow November 15, 1939)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Scheer (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Heavy Cruiser (Schwere Kreuzer) DKM Admiral Hipper (CA) (2x Arado AR-196 Floatplane)

Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte (Commander of Reconnaissance Forces) (Vizeadmiral H. Densh HQ: Wilhelmshaven, Lower Saxony, Germany)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Königsberg (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Emden (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Karlsruhe (CL) (2x Heinkel He-60 floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Köln (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Leipzig (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane)
Light Cruiser (Leichte Kreuzer) DKM Nürnberg (CL) (2x Arado AR-196 Floatplane)

Führer der Torpedoboote (Torpedo boat Leader) Konteradmiral Günther Lütjens
Comparable to "Admiral of Destroyers" in the British Navy.



Amtsgruppe U-Bootswesen (Skl U)
Unterseebootswaffe (Submarine Forces) (Führer der Unterseeboote (F.d.U.) (Officer commanding Submarines) Kapitän zur See Karl Dönitz HQ: Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine Flotilla 1 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-9
Submarine U-13
Submarine U-15
Submarine U-17
Submarine U-19
Submarine U-21
Submarine U-23

Submarine Flotilla 2 (Wilhelmshaven, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-25
Submarine U-26 (mining off Portland, England)
Submarine U-27 (08/22/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-28 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-29 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-30 (08/22/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-31 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-32 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-33 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-34 (08/19/39 departs Wilhelmshaven to patrol in the North Sea west of the British Isles)
Submarine U-35 (underway in the Baltic Sea)
Submarine U-36

Submarine Flotilla 3 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-12
Submarine U-14 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-18 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-20
Submarine U-22 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-24

Submarine Flotilla 5 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-56
Submarine U-57 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-58
Submarine U-59
Submarine U-60
Submarine U-61

Submarine Flotilla 6 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-37 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-38 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-39 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-40 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-41 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-42 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Iberian Peninsula)
Submarine U-43
Submarine U-44

Submarine Flotilla 7 (Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-45 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-46 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-47 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-48 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-49 (08/19/39 departs Kiel to patrol in the Atlantic west of the Bay of Biscay)
Submarine U-51
Submarine U-52
Submarine U-53 (mining off Portland, England)

Submarine Training Flotilla (Neustadt, Schleswig-Holstein, Germany)
Submarine U-1
Submarine U-2
Submarine U-3
Submarine U-4
Submarine U-5 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-6 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-7 (on patrol in the Baltic Sea)
Submarine U-8
Submarine U-10
Submarine U-11


Note: I do not agree with any one site. For example ORBAT (while an excelent site) shows Flottenkommando (Fleet Command) as "High Seas Fleet". The High Seas Fleet was the main battle fleet of the Imperial German Navy during World War I.

Here I get the impression that DKM Admiral Graf Spee was safe in the harbor at Wilhelmshaven September 9, 1939.

Graf Spee was in fact patrolling somewhere in the Atlantic on the 9th. Not yet activly participating in the war. She got those orders first 9/26.



Picture from: http://en.wikipedia.org/wiki/German_cruiser_Admiral_Graf_Spee

Warspite1

As was Deutschland (in the North Atlantic)

_____________________________

England expects that every man will do his duty - Horatio Nelson 1805.




(in reply to Orm)
Post #: 17
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 7:06:22 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
Look again

_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to warspite1)
Post #: 18
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 7:09:57 PM   
warspite1


Posts: 17196
Joined: 2/2/2008
From: England
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Extraneous

Look again

Warspite1



_____________________________

England expects that every man will do his duty - Horatio Nelson 1805.




(in reply to Extraneous)
Post #: 19
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/3/2010 9:12:54 PM   
Froonp


Posts: 7895
Joined: 10/21/2003
From: Marseilles, France
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Extraneous

Marine Nationale Française September 3, 1939


quote:

Submarine Aurore (SS) July 26, 1940; Scuttled Toloun 11/27/42

Spelling error : Toulon, not Toloun.

(in reply to Extraneous)
Post #: 20
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/4/2010 11:40:31 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Froonp


quote:

ORIGINAL: Extraneous

Marine Nationale Française September 3, 1939


quote:

Submarine Aurore (SS) July 26, 1940; Scuttled Toloun 11/27/42

Spelling error : Toulon, not Toloun.


Fixed

_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Froonp)
Post #: 21
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/5/2010 4:53:28 PM   
SLAAKMAN


Posts: 2808
Joined: 7/24/2002
Status: offline
Thanks for this fine OB Ex!

_____________________________

Germany's unforgivable crime before the Second World War was her attempt to extricate her economy from the world's trading system and to create her own exchange mechanism which would deny world finance its opportunity to profit.
— Winston Churchill

(in reply to Extraneous)
Post #: 22
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/6/2010 7:06:00 AM   
warspite1


Posts: 17196
Joined: 2/2/2008
From: England
Status: offline

quote:

ORIGINAL: Extraneous

Regia Marina Italiana June 10, 1940

VIIGrupo Sommergibili (8th Submarine Group)
LXXXI Squadriglia (81st Squadron)
Submarine Guglielmotti
Submarine Ferraris
Submarine Galvani
Submarine Galileo
LXXXII Squadriglia (82nd Squadron)
Submarine Perla
Submarine Macalle'
Submarine Archimede
Submarine Torricelli


Warspite1

Extraneous - a couple of amendments to the Red Sea subs:

Galileo should be Galilei

Macalle should be Macallé

_____________________________

England expects that every man will do his duty - Horatio Nelson 1805.




(in reply to Extraneous)
Post #: 23
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/6/2010 8:32:48 AM   
Froonp


Posts: 7895
Joined: 10/21/2003
From: Marseilles, France
Status: offline
quote:

ORIGINAL: warspite1


quote:

ORIGINAL: Extraneous

Regia Marina Italiana June 10, 1940

VIIGrupo Sommergibili (8th Submarine Group)
LXXXI Squadriglia (81st Squadron)
Submarine Guglielmotti
Submarine Ferraris
Submarine Galvani
Submarine Galileo
LXXXII Squadriglia (82nd Squadron)
Submarine Perla
Submarine Macalle'
Submarine Archimede
Submarine Torricelli


Warspite1

Extraneous - a couple of amendments to the Red Sea subs:

Galileo should be Galilei

Macalle should be Macallé

Full name is "Galileo Galilei", so if you only take the second name (as it is the habit with Italian ships) this makes Galilei.

(in reply to warspite1)
Post #: 24
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/6/2010 12:25:02 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
and some others.

_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Froonp)
Post #: 25
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/6/2010 12:39:49 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline

quote:

ORIGINAL: SLAAKMAN

Thanks for this fine OB Ex!


No problem

The Navy of the Union of Soviet Socialist Republics is taking some time due to language problems and disagreement on information.

Example of language problems - Hovhannes Stepani Isakov also has an Armenian and a Russian spelling but is really Ivan Stepanovich Isakov.

_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to SLAAKMAN)
Post #: 26
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/9/2010 8:36:57 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
Navy of the United Soviet Socialist Republics - June 22, 1941

http://www.freetranslation.com/
http://orbat.com/site/ww2/drleo/012_ussr/41_oob/navy/_navy.html
http://www.orbat.com/site/history/volume4/431/Soviet%20Black%20Sea%20Fleet%20orbat%2022%20June%201941.pdf
http://www.axishistory.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Navy

http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Navy_admirals
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparative_military_ranks_of_World_War_II

Naval fleet of the USSR http://66.196.80.202/babelfish/translate_url_content?.intl=us&lp=ru_en&trurl=http%3a%2f%2fru.wikipedia.org%2fwiki%2f%25D0%2592%25D0%25BE%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25BD%25D0%25BE-%25D0%259C%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25B9_%25D0%25A4%25D0%25BB%25D0%25BE%25D1%2582_%25D0%25A1%25D0%25A1%25D0%25A1%25D0%25A0

Council of Peoples' Commissars: http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fru.wikipedia.org%2Fwiki%2F%25D0%25A1%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25B5%25D1%2582_%25D0%25BD%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B4%25D0%25BD%25D1%258B%25D1%2585_%25D0%25BA%25D0%25BE%25D0%25BC%25D0%25B8%25D1%2581%25D1%2581%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B2_%25D0%25A1%25D0%25A1%25D0%25A1%25D0%25A0&lp=ru_en&.intl=us&fr=yfp-t-964

http://de.wikipedia.org/wiki/Volkskommissar
Translated: http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fde.wikipedia.org%2Fwiki%2FVolkskommissar&lp=de_en&.intl=us&fr=yfp-t-964
http://www.swisscorner.com/wiki.php?title=Ministry_of_Justice_(Soviet_Union)
http://www.drugisvetskirat.org/forum/index.php?topic=2327.0
http://abbreviations.yourdictionary.com/nkvmf
http://dictionary.reference.com/browse/NKO
http://leninist.biz/en/1981/2HU326/4.8-Countrys.Defenses
http://www.armchairgeneral.com/rkkaww2/abbreviations/Abbreviations_in_military.doc
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?trurl=http%3A%2F%2Fwww.help-rus-student.ru%2Ftext%2F51%2F792.htm&lp=ru_en&.intl=us&fr=yfp-t-701
Chezkoslovakian Site http://www.warshipsww2.eu/lode.php?language=E&period=&idtrida=2732


Soviet Fleet (Admiral Nikolay Gerasimovich Kuznetkov)


Baltic Fleet (Балтийский флот) (Vice Admiral Vladimir Filippovich Tributs HQ: Kronstadt)

Battle Squadron
Battleship Marat (BB)
Battleship Oktyabrskaya Revolutsya (October Revolution) (BB)
Destroyer Division 3
Destroyer Division 4
Destroyer Division 5
Patrol Division

Light Squadron
Heavy Cruiser Kirov (CA)
Heavy Cruiser Maxim Gorki (CA)
Destroyer Division 1
Destroyer Division 2

Naval Aviation (General-Major Vasiliy V. Yermachenkov)

1st Sea Brigade
1st Submarine battalion
Submarine S-1 (type IX) (under repair) 06/23/41 Scuttled at Libau to prevent her capture by the Germans
Submarine S-3 (type IX) (under repair) Sunk by artillery, hand grenades and depth charges from German motor torpedo boats S-60 and S-35 near Ujava beacon. S-3 had been refitting at Libau at the outbreak of the war and was unable to submerge
Submarine S-4 (type IX-bis) 01/06/45 to 01/07/45 most likely rammed and sunk during the night by the German torpedo boat T 3 in Danzig Bay
Submarine S-5 (type IX-bis) 08/28/41 hit a mine and sunk some 33 nautical miles north-east of Tallinn, Estonia
Submarine S-6 (type IX-bis) 08/06/41 went missing on patrol
Submarine S-7 (type IX-bis) 10/21/42 torpedoed and sunk by Finnish submarine Vesihiisi
Submarine S-8 (type IX-bis) 10/12/41to 10/14/41 believed mined and sunk off Suursaari Island, Finland
Submarine S-9 (type IX-bis) 08/43 possibly struck a mine near Lavensaari or in Narvski bay

2nd Submarine battalion
Submarine S-10 (type IX-bis) 06/28/41 most likely mined and sunk in the Irben strait
Submarine S-101 (type IX-bis)
Submarine S-102 (type IX-bis)

3rd Submarine battalion
Submarine Kalev (Estonian)
Submarine Lembit (Estonian)
Submarine Ronis (Latvian)
Submarine Spidola (Latvian)

4th Submarine battalion
Submarine M-71 (Malyutka class type VI-bis) 06/24/41 Scuttled at Libau to prevent capture
Submarine M-77 (Malyutka class type VI-bis)
Submarine M-78 (Malyutka class type VI-bis) 06/23/41 sunk the German submarine U-144 west of Widawa
Submarine M-79 (Malyutka class type VI-bis)
Submarine M-80 (Malyutka class type VI-bis) 06/24/41 Scuttled at Libau to prevent capture
Submarine M-81 (Malyutka class type VI-bis) 06/22/41 Mined and sunk off Vormsi, Estonia
Submarine M-83 (Malyutka class type VI-bis) 06/27/41 Scuttled off Libau while returning to port


2nd Sea Brigade
6th Submarine battalion
Submarine ShCh-317 (Pike Class)
Submarine ShCh-318 (Pike Class)
Submarine ShCh-319 (Pike Class)
Submarine ShCh-320 (Pike Class)
Submarine ShCh-322 (Pike Class)
Submarine ShCh-323 (Pike Class)
Submarine ShCh-324 (Pike Class)

7th Submarine battalion
Submarine ShCh-309 (Pike Class)
Submarine ShCh-310 (Pike Class)
Submarine ShCh-311 (Pike Class)

8th Submarine battalion
Submarine M-90 (Malyutka class type XII)
Submarine M-94 (Malyutka class type XII) 06/21/41 torpedoed and sunk by German submarine U-140 in the Baltic Sea
Submarine M-95 (Malyutka class type XII) 06/14/42 to 06/15/42 sunk by mine east off Suursaari Island, Finland
Submarine M-96 (Malyutka class type XII) 09/08/44 mined and sunk in Narva Bay
Submarine M-97 (Malyutka class type XII) 08/15/42 sunk by depth charges from the Finnish patrol boat VMV 5 off Suursaari Island, Finland
Submarine M-98 (Malyutka class type XII) 11/14/41 to 11/15/41 mined and sunk in the Gulf of Finland
Submarine M-99 (Malyutka class type XII) 06/27/41 sunk by German submarine U-149 off Dagö Island
Submarine M-102 (Malyutka class type XII) 08/25/41 mined and sunk in the Gulf of Finland north of Vormsi Island, Estonia
Submarine M-103 (Malyutka class type XII)


Training Submarine Brigade
9th Submarine battalion
Submarine M-72 (Malyutka class type VI-bis) (under repair)
Submarine M-73 (Malyutka class type VI-bis) (under repair)
Submarine M-74 (Malyutka class type VI-bis) (under repair) 09/23/41 Bombed and sunk at Kronstadt
Submarine M-75 (Malyutka class type VI-bis) (under repair)
Submarine M-76 (Malyutka class type VI-bis) (under repair)

13th & 14th Submarine battalion
Submarine ShCh-303 (Pike Class)
Submarine ShCh-304 (Pike Class)
Submarine ShCh-405 (Pike Class)
Submarine ShCh-406 (Pike Class)
Submarine ShCh-407 (Pike Class)
Submarine ShCh-408 (Pike Class)
Submarine S-11 (type IX-bis) 08/02/41 Hit a mine and sunk off Hiiumaa Island, Estonia
Submarine S-12 (type IX-bis) 10/01/43 most likely lost north off Naissaar Island
Submarine S-13 (type IX-bis)
Submarine D-2 Narodovolets (Decembrist Class)
Submarine L-1 (Leninist Class type II) (under repair)
Submarine L-2 (Leninist Class type II) (under repair)
Submarine L-20 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-21 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-22 (Leninist Class type XIII)
Submarine K-3 (Katjusa class type XIV) 11/08/41 Northern fleet arrived from the Baltic through inland waterways 03/21/43 most likely sunk off the Batsfjord, Northern Norway by depth charges from the German escorts UJ 1102, UJ 1106 and UJ 1111
Submarine K-21 (Katjusa class type XIV) 10/24/41 Northern fleet arrived from the Baltic through inland waterways on
Submarine K-22 (Katjusa class type XIV) (enroute to Northern Fleet) 02/07/43 Mined and sunk off Kongsfjord, Norway
Submarine K-23 (Katjusa class type XIV) (enroute to Northern Fleet) 09/30/41 Northern fleet arrived from the Baltic through inland waterways 05/12/42 Sunk off Nordkyn (Olesafjord), Norway by depth charges from the German escorts UJ 1101, UJ 1108 and UJ 1110.


Baltic Naval Area
Tallin Naval Area
Hanko Naval Area
Kronstadt Naval Area
Submarine Training battalion
Submarine P-1 (Pravda class) 09/41 most likely mined and sunk off Hanko
Submarine P-2 (Pravda class)
Submarine P-3 (Pravda class)
Submarine L-55 (Former British submarine L-55)
Submarine M-92 (Malyutka class type XII) used as experimental submarine
Submarine ShCh-301 (Pike Class) 08/28/41 lost en-route from Tallinn to Kronshtadt due to mines
Submarine ShCh-302 (Pike Class) 10/11/42 to 10/14/42 lost in the Gulf of Finland possibly by mines or by a Finnish aircraft attack
Submarine ShCh-305 (Pike Class) 11/05/42 rammed and sunk by the Finnish submarine Vetehinen off Aland, Finland
Submarine ShCh-306 (Pike Class) 11/12/42 lost after she sent her last signal, possibly by mines
Submarine ShCh-307 (Pike Class)
Submarine ShCh-308 (Pike Class) 10/26/42 possibly torpedoed on 26 October 1942 in the Södra-Kvarken channel by the Finish submarine Iku-Turso



Northern Fleet (Северный флот ВМФ России) (Rear Admiral S.G. Kucherov)
Submarine K-1 (Katjusa class type XIV) 09/43 lost due to unknown causes in the Kara Sea
Submarine K-2 (Katjusa class type XIV) 09/42 most likely mined in the vicinity of the Tanafjord, northern Norway

1st Sea Brigade - At the beginning war with Finland the brigade (of four battalions) had 16 submarines of types “D”, “M” and “ShCh”:
1st Submarine battalion
Submarine D -1 Decembrist (Decembrist Class) 11/13/40 Submarine is belived to have exceeded maximum depth and is lost with all hands
Submarine D -2 Narodovolets (Decembrist Class)
Submarine D -3 Red Guard (Decembrist Class)

2nd Submarine battalion
Submarine ShCh-401 (Pike Class) 04/23/43 last reported off the Tanafjord
Submarine ShCh-402 (Pike Class) 09/21/44 most likely sunk by mistake by Soviet Boston aircraft off the Tanafjord near Gamvik, Norway
Submarine ShCh-403 (Pike Class) 10/43 Lost on patrol of the Tanafjord
Submarine ShCh-404 (Pike Class)

3rd Submarine battalion
Submarine ShCh-421 (Pike Class) 04/08/42 mined and heavily damaged. All power was lost and the submarine was near enemy shores. The crew made a sail of canvas cover and managed to sail out of the hazardous area. 04//09/42 all crew were rescued by K-22, which then torpedoed and sank ShCh-421
Submarine ShCh-422 (Pike Class) 06/43 most likely mined in a German defensive minefield off northern Norway
Submarine ShCh-423 (Pike Class)

4th Submarine battalion
Submarine M-171 (Malyutka class)
Submarine M-172 (Malyutka class) 08/43 went missing off the Verangerfjord most likely mined in a German defensive minefield
Submarine M-173 (Malyutka class) 08/42 was most likely mined and sunk off Vardo
Submarine M-174 (Malyutka class) 10/43 went missing off the Verangerfjord most likely mined in a German defensive minefield
Submarine M-175 (Malyutka class) 01/10/42 torpedoed and sunk by the German submarine U-584 in the Arctic Sea north of the Rybachiy peninsula
Submarine M-176 (Malyutka class) 07/03/42 most likely mined in a German defensive mine barrage off the Verangerfjord



Black Sea Fleet (Черноморский флот) (Vice Admiral Filipp Sergevich Oktyabrskiy HQ: Sevastopol)
Battleship Parizhskaya Kommuna (Paris Commune) (BB)
Light Cruiser Chervona Ukraina (Red Ukraine) (CL)
Light Cruiser Komintern (ex Pamyat Merkuriya (Memory of Mercury)) (CL)
Light Cruiser Krasny Kavkaz (Red Caucasus) (CL)
Light Cruiser Krasny Krym (Red Crimea) (CL)
Light Cruiser Molotov (CL)
Light Cruiser Voroshilov (CL)

1st Sea Brigade
Submarine D-4 Revolutsyoner (Decembrist Class)
Submarine D-5 Spartakovets (Decembrist Class)
Submarine D-6 Jacobin (Decembrist Class)
Submarine L-4 Garibaldiets (Leninist Class type II)
Submarine L-5 Chartist (Leninist Class type II)
Submarine L-6 Carbonarist (Leninist Class type II)
Submarine S-31 (type IX-bis) 12/17/42 went missing in the area off Fidonisi Island
Submarine S-32 (type IX-bis)
Submarine S-33 (type IX-bis) 10/22/42 mined and sunk near Odessa
Submarine S-34 (type IX-bis) 11/03/41lost near Constanza, Romania
Submarine ShCh-201 Sazan (Pike Class)
Submarine ShCh-202 Seld (Pike Class)
Submarine ShCh-203 Kambala (Pike Class) 08/26/43 sunk about 25 nautical miles west of Yevpatoriya, Crimea by torpedo of ultra-small Italian submarine SB 4
Submarine ShCh-204 Minoga (Pike Class) 12/06/41 most likely sunk off the Bulgarian coast off Varna by a Bulgarian aircraft
Submarine ShCh-205 Nerpa (Pike Class)
Submarine ShCh-206 (Pike Class) 07/09/41 sunk by Rumanian warships near Mangalia or mined near Konstanza
Submarine ShCh-207 (Pike Class)
Submarine ShCh-208 (Pike Class) 08/23/42 lost most likely due to mines off the Romanian/Hungarian coast
Submarine ShCh-209 (Pike Class)
Submarine ShCh-210 (Pike Class) 03/12/42 Lost near Cape Shabla, Bulgaria most likely in Romanian minefield
Submarine ShCh-211 (Pike Class) 11/14/41 lost near Cape Akburnu south of Varna, Bulgaria most likely mined in Romanian minefield
Submarine ShCh-212 (Pike Class) 12/11/42 most likely lost off the Romanian coast in a Romanian minefield
Submarine ShCh-213 (Pike Class) 10/14/42 most likely sunk by German auxiliary submarine chaser UJ-116/Xanten off Tulcea, Romania
Submarine ShCh-214 (Pike Class) 06/19/42 Torpedoed and sunk by the Italian torpedo boat MAS-571 near Cape Ai-Todor
Submarine ShCh-215 (Pike Class)


2nd Sea Brigade
Submarine A-1 (ex AG-23) (American Golland class) 06/26/42 scuttled by her own crew in Sevastopol to prevent capture
Submarine A-2 (ex AG-24) (American Golland class)
Submarine A-3 (ex AG-25) (American Golland class) 10/28/43 most likely sunk by German auxiliary anti-submarine ship Shiff 19 at Karkinit Bay
Submarine A-4 (ex AG-26) (American Golland class)
Submarine A-5 (ex AG-27) (American Golland class)
Submarine M-31 (Malyutka class type XII) 12/17/42 went missing in the area off Fidonisi Island
Submarine M-32 (Malyutka class type XII)
Submarine M-33 (Malyutka class type XII) 08/22/42 mined and sunk near Odessa
Submarine M-34 (Malyutka class type XII) 11/03/41 went missing in the area off Constanza, Romania
Submarine M-35 (Malyutka class type XII)
Submarine M-36 (Malyutka class type XII) 01/04/44 lost with all hands during post-repair sea trials off the Georgian coast
Submarine M-51 (Malyutka class type VI)
Submarine M-52 (Malyutka class type VI)
Submarine M-54 (Malyutka class type VI-bis)
Submarine M-55 (Malyutka class type VI-bis)
Submarine M-58 (Malyutka class type XII) 10/17/41 to 10/21/41 most likely mined and sunk in the Danube estuary area
Submarine M-59 (Malyutka class type XII) 11/41 most likely mined and sunk east of Constanza, Romania
Submarine M-60 (Malyutka class type XII) 09/23/42 to 09//26/42 most likely mined and sunk near Odessa
Submarine M-62 (Malyutka class type XII)

It has to be noted that the five A-class submarines were only used in training with M-55 (a small M-class submarine) that was not part of a brigade. There also was a small ‘Pygmy’ type submarine not operational and stored on land.



Pacific Fleet (Тихоокеанский флот) (Vice Admiral Ivan Stepanovich Yumashev HQ: Vladivostok)
2 brigades of the surface ships (8 destroyers)

4 Sea brigades
Submarine L-7 Voroshilovets (Leninist Class type XI)
Submarine L-8 Dzerzhinets (Leninist Class type XI)
Submarine L-9 Kirovets (Leninist Class type XI)
Submarine L-10 Menzhinets (Leninist Class type XI)
Submarine L-11 Sverdlovets (Leninist Class type XI)
Submarine L-12 Molotovets (Leninist Class type XI)
Submarine L-13 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-14 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-15 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-16 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-17 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-18 (Leninist Class type XIII)
Submarine L-19 (Leninist Class type XIII)
Submarine M-1 (Malyutka class type VI)
Submarine M-2 (Malyutka class type VI)
Submarine M-3 (Malyutka class type VI)
Submarine M-4 (Malyutka class type VI)
Submarine M-5 (Malyutka class type VI)
Submarine M-6 (Malyutka class type VI)
Submarine M-7 (Malyutka class type VI)
Submarine M-8 (Malyutka class type VI)
Submarine M-9 (Malyutka class type VI)
Submarine M-10 (Malyutka class type VI)
Submarine M-11 (Malyutka class type VI)
Submarine M-12 (Malyutka class type VI)
Submarine M-13 (Malyutka class type VI)
Submarine M-14 (Malyutka class type VI)
Submarine M-15 (Malyutka class type VI)
Submarine M-16 (Malyutka class type VI)
Submarine M-17 (Malyutka class type VI)
Submarine M-18 (Malyutka class type VI)
Submarine M-19 (Malyutka class type VI)
Submarine M-20 (Malyutka class type VI)
Submarine M-21 (Malyutka class type VI)
Submarine M-22 (Malyutka class type VI)
Submarine M-23 (Malyutka class type VI)
Submarine M-24 (Malyutka class type VI)
Submarine M-25 (Malyutka class type VI)
Submarine M-26 (Malyutka class type VI)
Submarine M-27 (Malyutka class type VI)
Submarine M-28 (Malyutka class type VI)
Submarine M-53 (Malyutka class type VI-bis) 10/27/39 renamed M-47
Submarine M-56 (Malyutka class type VI-bis) 10/27/39 renamed M-48
Submarine M-82 (Malyutka class type VI-bis) 10/27/39 renamed M-42
Submarine M-84 (Malyutka class type VI-bis) 10/27/39 renamed M-44
Submarine M-85 (Malyutka class type VI-bis) 10/27/39 renamed M-45
Submarine M-30 (Malyutka class type XII)
Submarine M-57 (Malyutka class type XII) 10/27/39 Renamed M-49; 09/10/41 to 09/16/41 most likely sunk in a Russian defensive minefield off Vladivostok
Submarine M-63 (Malyutka class type XII) 09/10/41 to 09/16/41 most likely sunk in a Russian defensive minefield off Vladivostok
Submarine ShCh-101 (Pike Class) (2nd sea brigade; 1st submarine battalion)
Submarine ShCh-102 (Pike Class) (1st sea brigade; 1st submarine battalion)
Submarine ShCh-103 (Pike Class) (1st sea brigade; 1st submarine battalion) lost 4 November 1935
Submarine ShCh-104 (Pike Class) (1st sea brigade; 1st submarine battalion)
Submarine ShCh-105 (Pike Class)
Submarine ShCh-106 (Pike Class)
Submarine ShCh-107 (Pike Class)
Submarine ShCh-108 (Pike Class)
Submarine ShCh-109 (Pike Class)
Submarine ShCh-110 (Pike Class)
Submarine ShCh-111 (Pike Class)
Submarine ShCh-112 (Pike Class)
Submarine ShCh-113 (Pike Class)
Submarine ShCh-114 (Pike Class)
Submarine ShCh-115 (Pike Class)
Submarine ShCh-116 (Pike Class)
Submarine ShCh-117 (Pike Class) 12/15/52 to 12/16/52 Lost in the Sea of Japan
Submarine ShCh-118 (Pike Class)
Submarine ShCh-119 (Pike Class)
Submarine ShCh-120 (Pike Class)
Submarine ShCh-121 (Pike Class)
Submarine ShCh-122 (Pike Class)
Submarine ShCh-123 (Pike Class)
Submarine ShCh-124 (Pike Class)
Submarine ShCh-125 (Pike Class)
Submarine ShCh-135 (Pike Class)
Submarine ShCh-135 (Pike Class)
Submarine ShCh-137 (Pike Class)
Submarine ShCh-138 (Pike Class)

1 boat brigade
Several individual battalions of ships and launches
9 air regiments
11 air squadrons.
Coast artillery had several stationary and railroad batteries of caliber to 356 mm.

Malyutka class were known as “Baby” because they were the smallest submarines in the Soviet navy.

Boats of the type “ShCh” served in four fleets of the USSR and had the three-digit numbers, where the first number designated membership in the fleet:
“ShCh -1xx” - Pacific Fleet
“ShCh -2xx” - Black Sea Fleet
“ShCh -3xx” - Baltic Fleet
“ShCh -4xx” - Northern Feet



< Message edited by Extraneous -- 11/10/2010 3:11:04 AM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Extraneous)
Post #: 27
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/9/2010 8:57:55 PM   
warspite1


Posts: 17196
Joined: 2/2/2008
From: England
Status: offline
Apologies if I have missed them amongst all those subs, but what about Comintern, Voroshilov and Molotov? - these cruisers were part of the Black Sea Fleet.

There must have been destroyers in the Black Sea too?

< Message edited by warspite1 -- 11/9/2010 9:21:18 PM >


_____________________________

England expects that every man will do his duty - Horatio Nelson 1805.




(in reply to Extraneous)
Post #: 28
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/10/2010 3:20:19 AM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
quote:

ORIGINAL: warspite1

Apologies if I have missed them amongst all those subs, but what about Comintern, Voroshilov and Molotov? - these cruisers were part of the Black Sea Fleet.

There must have been destroyers in the Black Sea too?


I also missed the:

Light Cruiser Komintern (ex Pamyat Merkuriya (Memory of Mercury)) (CL)
Light Cruiser Molotov (CL)
Light Cruiser Voroshilov (CL)



Yes, there were Destroyers but no indication of the units they were in.

http://www.orbat.com/site/history/volume4/431/Soviet%20Black%20Sea%20Fleet%20orbat%2022%20June%201941.pdf

You will note they missed Molotov and Voroshilov also.



As far as I know there is no site that lists an OOB for the Soviet Northern Fleet or Pacific Fleet. These were done from scratch.

< Message edited by Extraneous -- 11/10/2010 3:35:54 AM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to warspite1)
Post #: 29
RE: For the Purists September 9. 1939 - 11/11/2010 2:47:07 PM   
Extraneous

 

Posts: 1605
Joined: 6/14/2008
Status: offline
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%86%D1%8B_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0_7-%D0%A3
http://uboat.net/allies/warships/class.html?ID=249&navy=USSR
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_alphabet
http://en.wikipedia.org/wiki/Gnevny_class_destroyer
http://www.babylon.com/define/118/russian-english-dictionary.html

SOVIET DESTROYERS

Black Sea fleet
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Kharkov (Харьков) (Ленинград - Leningrad class)
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Moskva (Москва) (Ленинград - Leningrad class)
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Tashkent (Ташкент) (Ташкент - Tashkent class)
Destroyer (Разрушитель) Bditelnyi (Бдительный - Vigilant) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Besposhchadny (Беспощадный - Merciless) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Bezuprechny (Безупречный - Irreproachable) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Bodry (Бодрый - Brisk) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Boiky (Бойкий - Spry) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Bystry (Быстрый - Rapid) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Frunze (Фрунзе) (ex Bystriy (Быстрый - Rapid)) (Sčástlivyj (Счастливый - Happy class))
Destroyer (Разрушитель) Dzerzhinskiy (Дзержинский) (ex Kaliakriya) (Керчь - Kerch class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Zheleznyakov (Железняков) (ex Korfu, ex Petrovski) (Керчь - Kerch class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Shaumian (Шаумян) (ex Levkas) (Керчь - Kerch class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Nezamozhnik (Незможник) (ex Nezamozhnyi, ex Zante) (Керчь - Kerch class (Norvik subclass))


Baltic fleet
Battle Squadron
Destroyer Division 3
Destroyer (Разрушитель) Artyom (Артем) (ex Azard) (Орфей - Orpheus class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Engels (Энгельс) (ex Dyesna) (Орфей - Orpheus class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Yakov Sverdlov (Яков Свердлов) (ex Новик - Novik) (Керчь - Novik class)
Destroyer (Разрушитель) Kalinin (Калинин) (ex Prymyslav) (Izyaslav class)
Destroyer (Разрушитель) Karl Marx (Карл Маркс) (ex Izyaslav) (Izyaslav class)
Destroyer (Разрушитель) Volodarsky (Володарский) (ex Pobyedityel) (Орфей - Orpheus class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Lenin (Ленин) (ex Kapitan Izylmetyev) (Гавриил - Gabriel class (Norvik subclass))

Destroyer Division 4
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Leningrad (Ленинград) (Ленинград - Leningrad class)
Destroyer (Разрушитель) Strashnyi (Страшный - Frightening) (Project 7U class)
Destroyer (Разрушитель) Smelyi (Смелый - Valiant) (Project 7U class)
Destroyer (Разрушитель) Svirepiy (Свирепый - Fierce) (Project 7U class)

Destroyer Division 5
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Minsk (Минск) (Минск- Minsk class)
Destroyer (Разрушитель) Slavnyi (Славный - Glorious) (Project 7U class)
Destroyer (Разрушитель) Surovyi (Суровый - Severe) (Project 7U class)


Light Squadron
Destroyer Division 1
Destroyer (Разрушитель) Gnevniy (Гневный - Angry) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Gordiy (Гордый - Proud) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Grozyashchiy (Грозящий - Threatening) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Smetlivy (Сметливый - Sharp-witted) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Steregushchiy (Стерегущий - Guarding) (Project 7 class)

Destroyer Division 2
Destroyer (Разрушитель) Serditiy (Сердитый - Enraged) (Project 7U class)
Destroyer (Разрушитель) Silniy (Сильный - Strong) (Project 7U class)
Destroyer (Разрушитель) Stoikiy (Стойкий - Steadfast) (Project 7U class)
Destroyer (Разрушитель) Storozhevoi (Сторожевой - Protective) (Project 7U class)


Northern fleet
Destroyer (Разрушитель) Gremyashchiy (Гремящий - Thunder) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Gromkiy (Громкий - Loud) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Grozniy (Грозный - Terrible) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Sokrushitelny (Сокрушительный - Crushing) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Stremitelny (Стремительный - Impetuous) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Karl Liebknecht (Карл Либкнехт) (ex Капитан Белли - Captain Belli) (Гавриил - Gabriel class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Valerian Kuybyshev (Валериан Куйбышев) (ex Капитан Керн - Capitan Kern) (Гавриил - Gabriel class (Norvik subclass))


Pacific fleet
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Baku (Баку) (ex Серго Орджоникидзе - Sergo Ordzhonikidze) (Минск- Minsk class)
Destroyer leader (Лидер Разрушителя) Tbilisi (Тбилиси) (ex Серго Орджоникидзе - Sergo Ordzhonikidze) (Минск- Minsk class)
Destroyer (Разрушитель) Rastoropny (Расторопный - Quick) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Razumniy (Разумный - Reasonable) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Razyarenniy (Разъяренный - Furious) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Razyashchiy (Разящий - Strike) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Redkiy (Редкий - Rare) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Rekordniy (Рекордный - Record) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Reshitelniy (Решительный - Resolute) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Retiviy (Ретивый - Zealous) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Revnostniy (Ревностный - Ardent) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Rezkiy (Резкий - Sharp) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Rezviy (Резвый - Frisky) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Ryany (Рьяный - Mettlesome) (Project 7 class)
Destroyer (Разрушитель) Stalin (Сталин) (ex Samson) (Орфей - Orpheus class (Norvik subclass))
Destroyer (Разрушитель) Voikov (Войков) (ex Лейтенант Ильин - Lieutenant Ilyin) (Гавриил - Gabriel class (Norvik subclass))



< Message edited by Extraneous -- 11/12/2010 2:51:28 PM >


_____________________________

University of Science Music and Culture (USMC) class of 71 and 72 ~ Extraneous (AKA Mziln)

(in reply to Extraneous)
Post #: 30
Page:   [1] 2 3   next >   >>
All Forums >> [New Releases from Matrix Games] >> World in Flames >> For the Purists September 9. 1939 Page: [1] 2 3   next >   >>
Jump to:





New Messages No New Messages
Hot Topic w/ New Messages Hot Topic w/o New Messages
Locked w/ New Messages Locked w/o New Messages
 Post New Thread
 Reply to Message
 Post New Poll
 Submit Vote
 Delete My Own Post
 Delete My Own Thread
 Rate Posts


Forum Software © ASPPlayground.NET Advanced Edition 2.4.5 ANSI

0.211